Valjalas asub Eesti odavaim hooldekodu (10)

Valjalas asub Eesti odavaim hooldekodu

KURESSAARE HAIGLA HOOLDEKODU: Siin elamise eest tuleb tasuda vähemalt 508 eurot kuus. Foto: Peeter Kukk

Uue veebikeskkonna kodupilt.ee andmeil asub kohamaksu poolest Eesti soodsamate seas hooldekodu Saare maakonnas Valjalas.

Poliitikauuringute keskuse Praxis ning konsultatsiooni- ja koolituskeskuse Geomedia loodud keskkonnas toodud teabe kohaselt on Valjala päevakeskuse-hooldekodu, nagu ka Jõgevamaal asuva Tabivere sotsiaalkeskuse kohamaks alates 288 eurost kuus.

Valjala vallavanema Aare Martinsoni andmeil on praegune kohatasu küll 300 eurot kuus, mitte 288.

Konkurentsitult kalleima kohamaksuga hooldekodu Eestis peab aga AS Villa Benita Harjumaal Keila vallas Niitväljal – seal elamise eest tuleb kukrut kergendada vähemalt 1050 euro võrra kuus. Kalliduselt teisele kohale jääb AS Rannapere sotsiaalkeskus, mille kohamaks algab 700 eurost kuus.

Kodupilt.ee andmeil jääb Eesti hooldekodude kohatasu 400-500 euro kanti kuus.

Öösel elanikke ei valvata

“Et meie päevakeskuses on kõik kohalikud inimesed, siis katsume kohatasu hoida madala ja vald toetab omalt poolt rahaliselt, näiteks remondi korral,” ütles Aare Martinson.

Vallavanema sõnul on teiste hooldekodudega võrreldes soodsama kuutasu peamine põhjus, et Valjala hooldekodus ei ole ööpäevaringset valvet – seetõttu on ka näiteks palgakulud väiksemad. “Öösel elanikke ei valvata, kuna nad saavad omal jõul hakkama – voodihaigeid hooldatavaid seal ei ole,” rääkis Martinson.

Praegu elab hooldekodus kuus inimest. “Nii palju on ka kohti, kuid hädakorral saab veel kaks lisavoodit panna,” märkis Martinson.

Aare Martinsoni sõnul saab hooldekodu hakkama kahe töötajaga. Suvel, mil enamik elanikke on läinud oma koju, käib päevakeskuses tööl üks inimene. “Siis on kulud väiksemad,” tähendas vallavanem.

Lõunasöök hooldekodu asukatele tuuakse mõnesaja meetri kaugusel asuvast koolisööklast, hommiku- ja õhtusöök tehakse kohapeal.

Saare maakonna kaardil ära toodud hooldekodudest kalleim asub Kaarma vallas Pähklas – seal tuleb koha eest tasuda alates 524 eurost kuus.

“Oma valla elanikele on selline hind, mujalt tulnuile on kohatasu aga kallim,” teatas Pähkla hooldekodu juhataja Merle Mai. “Sellegi poolest on kõik voodikohad täis ja järjekord ka ukse taga,” tõdes ta. “Küsijaid on pidevalt.”

Personalikulu on suur

“Põhjendus sellele kohatasule on ainult üks, maja väiksus – ainult 12 kohta,” lausus Kaarma vallavanem Margus Mägi. “Mida suurem kohtade arv, seda odavam on ju hooldekodu pidada. Need inimesed vajavad ööpäevaringset valvet ja kas üks-kaks inimest vaatab paari hooldatava järele või kahe-kolmekümne järele – ööpäev läbi tuleb valvet pidada ikka.”

Töötajaid on Pähkla hooldekodus kaheksa: viis hooldajat, kokk, aednik ja juhataja.

“Kuigi palgad ei ole suured, on personalikulu suur – see personali hulk, mis praegu on 12 hooldatava jaoks, võiks sama hästi olla 40 inimese jaoks,” märkis Margus Mägi.

Kuressaare haigla hooldekodus elamise eest tuleb tasuda vähemalt 508 eurot kuus. AS-i Hoolekandeteenused Kogula eakatekodu kohamaks algab 499-st, Pärsama hooldekodu ja sotsiaalkeskuse kohamaks 440 eurost ning Kihelkonna hooldekodus 435 eurost kuus.

Hooldusvaldkonda kajastav kaart näitab ka, et Saare maakonnas moodustab üle 65-aastaste osakaal 18% elanikkonnast. Omavalitsuste puhul on see suurim Torgu ja Muhu vallas – 26%, Kihelkonna ja Pöide vallas 23%.

Sotsiaalse kaitse kulude osakaal Saare maakonnas on 7,9%, omavalitsustest on need kulud suurimad Muhu vallas (18,1%) ja Kihelkonnal (14,5%).

Eakate sotsiaalse kaitse kulude osakaal moodustab Saare maakonnas kogukuludest 2,63%, Muhu vallas 14% ja Kihelkonnal 10,3%.

Lisaks hooldusvaldkonnale käsitleb maakondade ja omavalitsuste kohta teavet jagav keskkond kodupilt.ee selliseid teemasid nagu haridus, keskkond, kogukond, raha.

Print Friendly, PDF & Email