SPIK-i maja saab uue kuue

Aprillis algab Saaremaa puuetega inimeste koja hoone renoveerimine ning maja saab värskema välimuse.

Kuressaares Pikk tänav 39 asuval 19. sajandil ehitatud majal on fassaaditööde käigus kavas vahetada seitse akent. Puuetega inimeste koda saab ka piirdeaia, värava ja nõuetekohase kaldtee.

“Praeguseks on korduvalt ümber ehitatud hoone välisseinad ja vundament osaliselt pragunenud, mis tingib soojuskao,” tõdes MTÜ Saaremaa Puuetega Inimeste Koda projektijuht Marju Saar. “Aknad on lagunenud ja puudub nende avamise võimalus, mis muudab need klientidele ohtlikuks. Majal pole piirdeaeda ega väravat – seega ei ole tagatud klientide turvalisus. Seinad on osaliselt hallitanud, mis on tervisele väga kahjulik.”

Saare sõnul annab akende vahetus võimaluse kasutada ka ruumi, mis oli senise soojapidamatuse tõttu töötegemiseks kõlbmatu.

“Pimedad ja nägemispuudega inimesed saavad juurde töötamise kohti, lisaks paraneb ja pikeneb nelja tegevustoa kasutamise aeg,” rääkis Saar.

Kuna ehitustööd toimuvad valdavalt õues, võib SPIK majas oma tegevust kavakohaselt jätkata.

Hoone renoveerimiseks sai SPIK rahastuse Hasartmängumaksu nõukogu regionaalsete investeeringutoetuste programmist. Marju Saare andmeil maksab kogu projekt koos kaasfinantseeringu ja omafinantseeringuga 32 000 eurot.

Projekti kaasfinantseerijad on Kuressaare linnavalitsus, Kaarma, Pihtla, Orissaare, Mustjala, Kihelkonna, Valjala, Kärla ja Lümanda vallavalitsus ning MTÜ Saaremaa Pimedate Ühing.

Saare sõnul ei ole muinsuskaitse ja ehitusfirma, AS-i Saare Erek koostöös üle vaadatud hoone hetkeolukord sugugi rõõmustav. “Muinsuskaitse tsoonis asuva maja fassaadi renoveerimiseks on lisaks vaja ligi 10 000 eurot,” tõdes ta, lisades, et SPIK püüab toetajaid juurde leida.
Marju Saar avaldas lootust, et kui maja soojapidavus paraneb, suureneb ka SPIK-is teenuseid saavate, projektides ja huvitegevuses osalevate klientide arv.

“Saare maakonnas on 3800 puudega isikut, kes kõik on potentsiaalsed teenuste kasutajad, lisaks pereliikmed, toetajad ja kogu vabariigi ulatuses rehabilitatsiooniteenuseid kasutavad inimesed,” lausus Saar.

Print Friendly, PDF & Email