Orissaares toodi lavale “Sajandi armastuslugu” (FOTOD) (12)

Orissaares toodi lavale Sajandi armastuslugu

PUGES RAHVALE HINGE: Sajandi armastusloo tõid publikuni esiplaanil lavastaja Helje Basihhina, vasakult Taimi Kirr, Ene Üts, Anneli Vahter, Anneli Kaljuste, Anu Viljaste (varjus), Neeme Mets ja Ardo Vahter. Foto: Egon Ligi

Üks teatritükk peab olema selline, mis paneb enda üle juurdlema. Paneb sellele mõtlema samal õhtul, järgmisel päeval ja edaspidigi.

Just selline oli naistepäeva õhtul Orissaare näitetrupi poolt lavale toodu. Märta Tikkaneni “Sajandi armastuslugu” – mõtisklus armastusest, meeste ja naiste vahelistest suhetest.

Lavale astus valges ülikonnas härra (Ardo Vahter), käes punane roos. Rääkis, et ta on armastuse püramiid. Uuris, kes on tõstnud ta oma armastatu pilvedest kõrgemale, teinud tema heaks kõik. Ent sai vastuseks – ta armastab oma armastust. Mida mehed tegelikult armastavad? Kas tõesti oma armastust? Eks me kõik mõtle erinevalt…

Võimas eluline vaatemäng

Aeglaselt ja ükshaaval astusid lavale musta riietatud daamid, sättides end istuma ja süüdates laudadel küünlad. Kaasahaaravalt rääkis igaüks neist vaikse muusika saatel oma lugu. Kuulan ja mõtlen. Elan kogu hingest kaasa. Tunnen neis ära oma mõtted ja nii mõnigi kord ka kogetud suhted. Pool tundi räägivad laval naised, andes meestele mõista, mis on neil hingel.

See oli suurepärane ja võimas vaatemäng, millele lisas kaalu valgus- ja helitehnik Ivar Viil, suunates prožektori valgusvihu ühelt naiselt teisele. Laval astusid üles Taimi Kirr, Ene Üts, Anneli Vahter, Anneli Kaljuste, Anu Viljaste ja Neeme Mets. Filmilindile jäädvustas etenduse Igor Raadel.

Lavastaja Helje Basihhina lausus pärast etendust, et naised olid kõik väga tublid. “Kui tegime proovi, siis paar neist vaatas mulle ahastava pilguga otsa ja mitte midagi ei tulnud neil meelde. Eks närv oli sees, aga nad olid tõesti imetlusväärselt tublid,” ütles Basihhina. Tema sõnul räägime me kõik, ent kas me üksteist ka kuulame? See ongi põhiprobleem.

Märta Tikkanen kirjeldas naise tundeid ebavõrdses ja lämmatavas abielus alkohoolikust mehega. Mees joob, annab lubadusi, petab ja lööb. Naine üritab vastu pidada ja armastust leida peaaegu olematutest päikesekildudest.
Need on lood nagu poeem mehe ja naise suhetest, mõistmisest.

Õhtu jätkus sünnipäevaga

Pärast etendust tähistati väärika peoga Orissaare näitetrupi, line- ja kõhutantsijate sünnipäeva. Näitetrupp on saanud viieaastaseks. Orissaare kultuurimaja juhataja Anu Viljaste, kes viis aastat tagasi näiteringi taaselustaja rolli täitis, märkis nüüd, et tal on heameel näiteringi tõusvas joones ja pidevast arenemisest.

Üldse on lavale toodud 11 lavastust. Ligi viis aastat juhendas harrastusnäitlejaid staažikas lavastaja Ellen Teemus, kes ise seekord peol osaleda kahjuks ei saanud. Teemuse mantlipärija Helje Basihhina kinnitas, et neil on juba suvelavastuse plaanidki tehtud. “Mida rahvas ikka tahab – tsirkust ja leiba,” ei soostunud Basihhina suvistest plaanidest pikemalt rääkima.

Sünnipäeva tähistasid ka line-tantsijad, kes on koos käinud juba 11 aastat. Varem juhendas neid Eve Kuningas. Viimase aasta jooksul on eestvedajatena tegutsenud Maidi Tilk ja Aune Ring. Ka sünnipäevapeol näitasid nad aastate jooksul õpitut. Seekord olid külas line-tantsijad Tornimäelt ja Tõnijalt.

Pidu päädis “Gangnam style’iga”

Kõhutantsijad on Taimi Kirri juhendamisel tegutsenud viis aastat. Seda idamaist tantsu on alati põnev vaadata. Nagu märkis saalis olnud Kärla kandi mees Ülo Kannisto: mõnel tantsijal selgroogu nagu polekski. Niivõrd hästi liikusid tantsijate treenitud kehad. Orissaare kõhutantsijatega olid pidupäeval liitunud ka tantsijad Pärsamalt.

Peo üllatusena astusid keskööl üles kolme ringi juhendajad ja kultuurimaja juhataja Anu Viljaste. Rahvariietes Viljaste ja Basihhina tantsisid “Gangnam style’i” saatel kodukootud kaerajaani. Kirr ja Tilk proovisid aga gangnam style’i põhisammudega hakkama saada.

Fotod: Egon Ligi

Print Friendly, PDF & Email