Raviturismi asub vedama mudaravi (1)

Raviturismi asub vedama mudaravi

ÕNNELIK RAVITURIST: Gotlandilt pärit Gerd Brovalli turgutavad mudavanni ääres vanemarst Helvi Koppel ja vesiravi klienditeenindaja Thea Mägi. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare Sanatooriumil on siht raviturism uuele tasemele tõsta. Plaan on tagada mudaravi pausideta kättesaadavus ning pingutada sellegi nimel, et siseturistid Rüütlis ja Meres pakutava avastaksid.

Peale selle, et Saaremaa SPA Hotellid teatasid eile oma uuest juhatuse liikmest, müügi- ja turundusosakonna juhina alustavast Villi Pihlist, on neil uudiseid veelgi. Üks, mille olukord paljusid huvitab, on mudaraviteenuse jõuline tagasitulek. Seda kinnitasid Saarte Häälele nii Kuressaare Sanatooriumile kuuluvate spaahotellide juhatuse liige ja tehnilise osakonna juhataja Reino Ratas kui ka vanemarst Helvi Koppel.

Ratas märkis, et tegelikult see päris nii ka pole olnud, et mudaravi ei oleks mõne viimase aasta jooksul üldse saanud. Tõsi küll, selle kättesaadavuses on olnud pausid.

Mudaravi tugevalt tagasi

“Mudaravi on meil kogu aeg olnud. Küsimus on selles, et kui kliente on vähem olnud, ei ole me suutnud kõiki oma maju lahti hoida,” selgitas Reino Ratas.

Spaade ülalpidamiskulud on üldjuhul suured. Seega on vahepeal rõhutud eeskätt Rüütli hotelli lahtihoidmisele, kuna veekeskust tuli nagunii kütta. Neid kliente, kes on mudaravi soovinud, on vahepeal toodud Meresse, kus asub mudaravi osakond. See pole olnud mugavaim lahendus, ent oma ravi on nad kätte saanud.

“On olnud ka väiksema klientide arvuga perioode, kus me pole mudaravi teinud. Kui mõni üksik klient on küsinud, siis me tõesti ei ole teinud, aga kui on suuremad rühmad, siis oleme teinud,” nõustus ka Helvi Koppel.

Nüüd puhuvad spaahotellides ses osas uued tuuled. “Praegu oleme läinud seda teed, et kui rahvast on, hoiame Mere lahti ja mudaravi pakume kõigile kindlasti,” kinnitas Reino Ratas. Ehk teisisõnu, spaahotellid on otsustanud mudaravile taas jõuliselt rõhku panna. Seda väga lihtsal põhjusel – kui klient teab, et teenusepakkumisel on järjepidevus, julgeb ta ka alati kohale tulla.

“Püüame just mudaravi rohkem esile tuua. See pole ju ainult turistidele, vaid ka Saaremaa oma inimestele, kellel tervis kehv ja kes mudaravi soovivad,” ütles Ratas.

Ka vanemarst Koppeli sõnul saavad saarlased mudaravis käia. Seejuures ei pea sugugi hotellis elama. On olemas nn päevaspaa paketid, kuhu kuulub 2–3 teenust. Üks neist põhjalik massaaž ja teine just nimelt mudaravi.
Mudaravi pole ainus, millega spaahotellid raviturismialaselt tegelevad.

Ravituristid on taasavastamas

Helvi Koppeli sõnul on neil endiselt mitmesugused vesiraviteenused, soolakamber, õlidispersioonravi, elektriravisüsteem jne. Samas on just mudavannid see teema, millele rõhutakse nüüd ka turismimessidel käies. “See on see, mis meid teistest väga palju eristab,” põhjendas Reino Ratas.

Positiivne on Ratase sõnul see, et kui vahepealsetel aastatel mõned turistigrupid Saaremaa SPA hotellidest ära kadusid – ilmselt kõigile teadaolevatel põhjustel –, on nende huvi nüüd taastumas. Näiteks rootslased käivad taas raviteenuseid saamas. Ja sugugi mitte ainult bussidega, vaid suisa tšarterlendudega. Ka soomlased on endiselt kliendid. “Peab tõesti tunnistama, et huvi meie vastu on erksam. Mitmed suured turismifirmad, kes vahepeal ära kadusid, on tagasi tulnud,” sõnas Helvi Koppel.

Muu hulgas pingutatakse selle nimel, et Eesti oma inimesed Mere ja Rüütli spaa enda jaoks avastaksid. “Oleme ses osas end rohkem avanud ja mitmel messil käinud,” kinnitas Ratas.

Saaremaa Valsi uksed hoitakse esialgu vaid majutusasutusena lahti suvehooajal. Raviteenuste pakkumine selles majas on Reino Ratase sõnul tulevikumuusika.

Ent kui kõik läheb nii kui plaanitud, siis sugugi mitte väga kauge tuleviku muusika.

 

Kellele sobib mudaravi?

Mudaravil on korralik põletikuvastane toime. Saaremaa muda on olnud just selle tõttu kuulus, et seda on kasutatud ka günekoloogiliste probleemide raviks. Hilisemal ajal on seda kasutatud ka kroonilise eesnäärmepõletiku raviks.
Praegu on mudaravi põhiliselt reumaatiliste vaevuste ravimiseks – seljahädade, valude leevendamiseks.

Mudaravi ei sobi klientidele, kel on probleeme südamega, kuna tegemist on ühe koormavama protseduuriga. See on protseduur, mille määrab arst.

Mudaravi kiirendab südametegevust, aga langetab vererõhku. Samas ei ole mudaravi soovitatav ka väga kõrge vererõhu puhul. Niisamuti ei tohiks mudaravisse minna need, kel vererõhk kipub pigem madal olema.

Print Friendly, PDF & Email