Õunaaedade võrgustiku projekt jätkub

Õunaaedade võrgustiku projekt jätkub

VANAD ÕUNAPUUD: Lõikamist tuleks alustada vanematest puudest, sest nooremad puud on talvekahjustuste suhtes õrnemad. Foto: Egon Ligi

MTÜ Saaremaa Viljapuuaiad algatas 2012. aastal projekti, mille käigus uuendatakse Saaremaal 30 vana õunapuuaeda.

Projekti eesmärk on taaselustada väiketootmine Saaremaa õunaaedades, arendada välja viljapuuaedade võrgustik ja seeläbi mitmekesistada maapiirkondades majanduselu ning tuua tarbijateni Saaremaal kasvatatud õunad.

Tänaseks on edukalt uuendatud 15 õunapuuaeda, millest viie lõikamisel said osaleda kõik asjast huvitatud. Valdavalt on õunasaak paranenud, eelkõige on viljad olnud suuremad ja ilusamad. Seega ka sobilikud turustamiseks.

Samuti hindasid omanikud kõrgelt nii uuendatud õunaaedu kui ka saadud teadmisi puude lõikamise vallas. Nimetatud projekt pälvis Saaremaa arenduskeskuselt ja Saare maavalitsuselt tunnustuse “Kena algatus 2012”.

Sel aastal toimub Saaremaal veel kolm infopäeva (vt kuulutust), kus tutvustatakse õunapuude lõikamise võimalusi, ning plaanis on lisaks 15 õunapuuaia uuendamine. Huvilised, kes soovivad ise aedu uuendada, saavad infopäevadelt tasuta õppematerjale ja küsimustele vastab aiandus-agronoom Madli Jalakas.

Aias kasvavate viljapuude üks tähtsamaid hooldustöid on nende lõikamine. Lõikamisega parandatakse valguse ja õhu läbipääsu puu võras, soodustatakse okste harunemist, õiepungade teket ja noorendatakse vanu puid.
Suvise lõikamisega reguleeritakse viljade arvu, mille tulemusel saadav saak on kvaliteetsem. Suvel on puude vastupanuvõime haigustele suurem ja haavad paranevad kiiremini.

Järjepidev lõikamine tagab igal aastal korraliku saagi. Mida hõredam on võra, seda paremini kasvavad ka viljaoksad ja viljad ning seda vähem levivad seenhaigused.

Vanade kõrgeks kasvanud puude saagi madalamale toomine ongi võimalik tugeva tagasilõikamise abil. Olenevalt puu võrast on võimalik noorenduslõikuse abil lõigata puu 2,5–3,5 m kõrguseks, samuti vähendatakse võra läbimõõtu ning tulemuseks on ilus ja kvaliteetsem saak. Sõltuvalt võratüübist jäetakse alles 3–5 võraharu. Tugevat noorendamist ei maksa karta, sest vanade puude saagikanne on ebaühtlane.

Tavapäraselt lõigatakse viljapuid varakevadel. Tugevate miinuskraadidega päevad (–7 °C ja rohkem) lõikuseks ei sobi, sest siis võivad puule tekkida raskesti paranevad haavad. Varakevadine lõikus on kasvu ergutav protsess. Puhkeperioodil eemaldatud võrsete hulk ei vähenda eriti puu jõuvarusid.

Kristo Kiiker

Print Friendly, PDF & Email