Rohelise kaardi koolitus tuleb saarlastele koju kätte (8)

Rohelise kaardi koolitus tuleb koju kätte

SOOME SAJAD SAARE EHITAJAD: Soomes nõutavat tööohutuskaarti on nõutamas käinud sadu saarlasi, kes siinsel tööpõllul tolmu jalgelt pühkinud ja üle lahe paremat elu otsima seilanud. Foto: Peeter Kukk

Soome tööohutuskaardi soovijaile koolitusi korraldava Tondi koolituskeskuse andmeil on nn rohelise kaardi saamiseks mandril väljaõppel käinud sadu saarlasi.

“Sadades on meie koolitustel saarlasi käinud kindlasti,” tõdes Tondi koolituskeskust pidava OÜ Kustutaja juhatuse liige Veiko Kopp.

Just see, et Soomes nõutavat tööohutuskaarti on nõutamas käinud palju saarlasi, on põhjus, miks Tondi koolituskeskus otsustas 8. märtsil Kuressaares SA Ülikoolide Keskus ruumes siinsetele huvilistele vastava koolituse korraldada.

“Kuna töötukassa Saaremaa osakond on palju rahvast saatnud meile kas Pärnusse või Haapsallu, oli seegi üks põhjus, miks otsustasime kohapeale tulla,” rääkis Kopp. “Oleme Saaremaal ettevõtete tellimuse peale käinud ka varem, aga niimoodi perioodiliselt küll mitte.”

Reedene koolitus on mõeldud kuni kolmekümnele inimesele. Kas just nii palju rahvast kohale tuleb, selles Kopp kahtles. “Kui tuleb vähem, pole see meie jaoks probleem,” kinnitas ta. “Koolitus toimub igal juhul.”

Ühepäevase kaheksa akadeemilist tundi kestva koolituse teema on üldine tööohutus. Soome tööturvalisuskeskuse koostatud programmi järgi toimuva väljaõppe viivad läbi samas keskuses välja õpetatud lektorid.

“Selle koolituse läbimine on vajalik kõigile, olgu ta ehitaja, keevitaja, abitööline või koristaja ehitusobjektil,” ütles Kopp.

Koolitus viiakse läbi loenguvormis, pärast seda toimub teadmiste kontrolliks valikvastustega test. “Siis räägitakse, mille puhul eksiti ja mida tähele panna,” märkis Kopp.

Koolituse läbinutele antakse plastikust tööturvalisuskaart ehk työturvallisuuskortti.

“See ongi tunnistus, mis tõendab, et inimene on selle koolituse läbinud ja tal on vajalikud teadmised olemas,” lausus Kopp. “Nüüd võib tööandja või tellija, kes töölise töömaale lubab, olla kindel, et sel on vajalikud ohutusalased teadmised olemas.”

Veiko Kopp kinnitas, et reedene koolitus ei jää Saaremaal viimaseks: “Kolm-neli korda tuleme ikka – siis näeme, kui suur huvi asja vastu on. Esimene kord ei näita midagi.”

Tööohutuskoolitus on vaja läbida iga viie aasta tagant.

“Tulevikus on Saaremaal kavas korraldada ka Põhjamaa tuletöökaardi koolitusi, mille läbimine on vajalik tuletöö tegijatele, näiteks keevitajaile ja ketaslõikuri kasutajaile,” lisas Veiko Kopp.

 

“Mustalt” töötajail on vähe lootust probleeme ametlikult lahendada

Tööinspektor-jurist Leonid Siniavski sõnul pole neid saarlasi, kel on seoses Soomes töötamisega probleeme tekkinud ja kes on tööinspektsioonist abi või nõu küsinud, just vähe.

“On olnud juhtumeid, kus inimene võeti tööle, mingil ajal lõppes töö objektil otsa, töötaja saadeti koju tööd ootama ning tal on tulnud tööandja kõnet oodata kuude kaupa,” tõi Siniavski näite. “Ei ole tööd ega palka, ei ole ka pealehakkamist töölepingut üles öelda. Kui mõõt täis saab, tehakse lepingu ülesütlemise avaldus ja minnakse töövaidluskomisjoni oma õigusi kaitsma.”

Siniavski sõnul kõik oma probleemide lahendamiseks töövaidluskomisjoni poole siiski ei pöördu. “Neil paljudel, kes on Soome tööle läinud ja saavad töötasu “mustalt”, on vähe lootust asju ametlikult ajada,” tõdes ta. Siniavski leiab, et Soome riigi poolne rangem kontroll on “mustalt” töötamist siiski vähendanud. “Eks see võta isetegevuslastel hoogu maha,” märkis ta.

Kui palju saarlasi põhjanaabrite juures leiba teenib, ei tea Leonid Siniavski sõnul ilmselt keegi. “Sadades kohe kindlasti,” arvas ta. “Eestlaste kohta kuulsin kuskilt statistilist arvu 59 000.”

Siniavski ütles end uskuvat, et tegelikult on põhjanaabrite juures leiba teenivaid saarlasi kindlasti rohkem, kui arvatakse. “Rahvastikuregistri andmed Saare maakonna elanikest on ühed ja rahvaloenduse andmed teised, vahe on kolm-neli tuhat. Kus need inimesed kõik siis on?”

Print Friendly, PDF & Email