Ettevõtjad pajatasid oma edulugusid (2)

Ettevõtjad pajatasid oma edulugusid

EESKUJUD: Üllar Taniberg, Terje Nepper ja Koit Kelder rääkisid, kuidas neist said need, kes nad on tänaseks. Foto: Sander Ilvest

Noorte äriideede konkursi Saaremaa Päike tänavune esimene üritus, ettevõtluspäev toimus eile Saaremaa ühisgümnaasiumis.

Kohalikest ettevõtjatest olid oma edulugu pajatamas Saarte Liinide juhatuse esimees Villu Vatsfeld, kelle vedada oli ettevõtluspäeva vestlusvoor, Saarte koostöökogu tegevjuht Koit Kelder, kes on Pöidel parasjagu õlletootmist alustamas, Arensburgi spaahotelli tegevjuht Terje Nepper ning kohukesi tootva OÜ Nantecom Saaremaa DeliFood tegevjuht Üllar Taniberg.

Vestluse käima saamiseks tegid ettevõtjad avalikuks, millised olid nende esimesed ärid. Villu Vatsfeld tunnistas, et tema tegi oma esimese äritehingu juba seitsmeaastaselt. “Sain kingituseks välismaalt toodud mudelauto ja ärisin selle maha. Andsin selle naabermaja poisile seitsme iirise eest. Toona arvasin, et olen vägev ärikas ja tegin väga hea tehingu,” muigas Vatsfeld. Tunduvalt hiljem, kui koolid läbi tehtud, Saaremaale tagasi tuldud ning siin palgatööl oldud, avastanud ta, tänu tuttavale muide, et miks mitte müüa oma joonistusoskust. Nõnda hakkas Vatsfeld raha eest koomikseid sirgeldama.

Koit Kelderi esimesed tehingud olid seotud ta muusikueluga. Tema müüs publikule oma pillimängu ja laulu. Terje Nepper tegi oma esimesed sammud ärimaailmas, kui nende perefirma avas Kuressaares restorani ja tema kui värske kõrgkoolilõpetanu seal kaasa lööma kutsuti. Hoopis varem on Nepperi sõnul ärisoon avaldunud ta lapsel, kes tuli selle peale, et jõulueelsel ajal päkapikult saadud kommid võiks hoopis vanematele hea hinnaga maha müüa.

Üllar Taniberg tõi oma “tehingute” näitena välja kilekottide vahetamise. Meenutas sedagi, kuidas ta koos paari sõbraga hakkas autodele plastmasskilpe tootma ning neid näiteks Tallinnas Kadaka turul müüs.

Ehkki ettevõtjad rääkisid huvitavalt sellest, kuidas keegi neist oma praegusele positsioonile välja jõudnud on – ja kõik neist on kahtlemata edukad ja endaga rahul –, jäi nende jutust kõlama, et kindlasti ei pea kõik kohe pärast kooli ettevõtjaiks hakkama. Hea variant on minna esialgu lihtsalt tööle. Olgu töö milline tahes, väärt kogemuse annab see kindlasti. Aga kui on ikkagi kindel soov just ettevõtjaks hakata, tuleb esmalt haridus omandada ja leida sobiv valdkond, kus ettevõtjana tegutsema asuda. Veel rõhutas Villu Vatsfeld noortele suhtlemise olulisust. Seda põhjusel, et noored kippusid ettevõtluspäeval pigem vaikima.

Print Friendly, PDF & Email