Hardi Volmer kutsub elavaid pilte vaatama

Hardi Volmer kutsub elavaid pilte vaatama

NOORUKE HELMI: Sandra Uusbergi kehastatud nooruke Helmi ootab ajaloosündmuste taustal oma armastuse õitsele puhkemist. Foto: “Elavad pildid”

Täna õhtul on Kuressaare Teatrikinos veel üks võimalus näha vastvalminud ajaloolist armastusfilmi “Elavad pildid”, milles lööb kaasa pea kogu kodumaiste näitlejate paremik.

Filmi režissööri Hardi Volmeri sõnul oli teemavalik tema jaoks lihtne. “Tekkis riukalik soov vaadelda süvitsi, aga hüppeliselt, mis võis inimese elus kõike juhtuda, kui ta võttis sündida läinud sajandi esimesel kümnendil siin Eestis ja tal õnnestus juhtumisi pikk elu elada.”
Volmer leiab, et inimkarakterid oma ihade ja vihadega ei ole viimaste aastatuhandete jooksul muutunud. “Ses mõttes on nende usutav kujutamine filmikaadris seotud ikka samade probleemidega, sõltumata ajastust, aga kõik muu, mis ei kuulu käesolevasse ajastusse, maksab raha, ja mida kaugemasse minevikku ronida, seda kallimaks iga kaader läheb,” tähendas ta.

Volmer nentis, et kui näitlejate anderikas ja ennastsalgav esitus välja jätta, siis temasugune “paranoik näeb sääl filmis ainult vigu” ning siis ei aita nutmine ka. “Aga siis tuleb jälle keegi ja ütleb, et inimesed olid heast peast seansi lõppedes püsti seistes plaksutanud, ja päike tuleb pilve tagant välja,” ütles filmimees.

Juba praeguseks palju kiidusõnu teeninud ajaloolise filmi sihtgrupi kohta nentis Volmer, et eks iga tegija soovi, et tema tehtu võimalikult paljudeni jõuaks. “Mõned targad inimesed on arvanud, et selle filmi sihtgrupp on vanemad naisterahvad. Eks näis,” ei osanud ta sellest väitest midagi arvata. Vaadata tasuks seda filmi tema arvates juba terve hulga armastatud näitlejate pärast. “Või siis seepärast, et näha, kuidas tavalise seebiooperi faabula ja klišeede abil võib ka teatud kunstilisi kõrghetki saavutada.”

Filmi valmimine võttis aega täpselt kolm aastat, seitse kuud ja 46 päeva. “Seega üsna Eesti keskmine tsükkel,” võttis Hardi Volmer jutu filmist kokku.

 

“Elavad pildid”

Filmi peategelane Helmi (Sandra Uusberg, Anu Lamp, Ita Ever) sünnib parun von Strandmanni majja Tallinna vanalinnas aastal 1908. Ainus, mida ta teab, on see, et ta ema oli eesti soost teenijatüdruk. Kõik muu selgub elu käigus ning elul, mis kulgeb läbi sajandi, on mõndagi varuks. Selles majas kasvab ta üles koos noorhärra Erikuga ning ootab oma suure armastuse õitsele puhkemist. Sama maja allkorrusel elab ka kinomehaanik Julius, kes ei ole Helmi suhtes ükskõikne.

Loomulikult ulatuvad majja ajaloo suursündmused. Parketti tallavad nii sõdurikirsad kui ka härraste lakksaapad. Vabaduse saabudes hakkavad maja ümber sebima kinnisvarasulid. Heitlikes aegades püsivad muutumatuina vaid kinosaal, mis elavaid pilte ekraanile paiskab, ning Juliuse vaikne armastus Helmi vastu.

Print Friendly, PDF & Email