Noored võistlesid kõnekunstis (FOTOD)

Noored võistlesid kõnekunstis

VANEMA VANUSEASTME KULDSUUD: Eva Maria Veitmaa, Pia-Lotta Toom, Kerttu-Liisa Kopliste ja Pärlin Luhila. Foto: Liana Heinsoo

Nädalapäevad tagasi toimus Kuressaare raekojas maakonna õpilaste traditsiooniline kõnekonkurss, kus tänavu osales 22 õpilast seitsmest koolist. Võisteldi kahes vanuseastmes ja kahes voorus. Häämeel on sellest, et noored tõestasid – nad on siin, jälgivad ühiskonnas toimuvat tähelepanelikult ja mis peamine, mõtlevad kaasa.

Ehk ei peakski selle viimase üle nii väga imestama, pakub ju tänane maailm kaasarääkimiseks ja olemise mõtestamiseks nii enesele kui ka teistele virtuaalselt ohtralt võimalusi. Seda meeldivam oli kõnelejaid reaalselt näha ja kuulda ning ennast mõttelt tabada, et noorte hääl peidab endas erinevaid varjundeid – muret homse pärast, satiiri tänase päeva kohta, eksistentsiaalseid küsimusi ja filosoofilisi mõttekatkeid. Varjundeid, mida koolis õppivalt inimeselt ehk oodata ei oskakski, kui nad ise vastupidist ei tõestaks.

Konkursi esimeses voorus pidid õpilased esitama kodus ettevalmistatud kõne, finaali pääsenud võistlejate vahel loositi aga uus teema, mille ettevalmistamiseks anti pool tundi.

Vanemas vanuseastmes – kui tuua mõned näited – kõneldi haridussüsteemist, üksiolemisest ülerahvastet maailmas, kirjandusest, aga ka eestlaseks olemisest ja netikommentaatoritest, noorte töötusest ja talentide ihalusest kodukamaral. Eraldi tähelepanu pälvis kõnelejate seas ka Kuressaare 450. sünnipäev.

Nooremas vanuseastmes oli osalejaid 12 – rohkem kui varasemail aastail. Kodus ettevalmistatud kõnede domineeriv teema oli koolivägivald ja -kiusamine. Hea meel on, et noorte jaoks on see teema oluline. Teise vooru valis žürii kuus edasipääsejat, kes asusid loosi tahtel valitud teemal oma kõnet koostama. Üldine mulje jäi positiivne – oli veenvaid ja hea keelekasutusega julgeid kõnelejaid, see omakorda tegi žüriile valiku raskeks. Lisaks kolme parema väljatoomisele andis noorema vanuseastme žürii välja eripreemia “Noor omas mahlas”, mille pälvis Mihkel Šesterikov.

Kõnekonkursi grand prix’ võitja Kerttu-Liisa Kopliste Saaremaa ühisgümnaasiumi 12. klassist esindab Saaremaad vabariiklikul kõnekonkursil Põltsamaal.

Siinkohal on paras teha kummardus ka korraldajatele ja juhendajatele, kes ikka ja jälle annavad noortele võimaluse oma mõtteid jagada. Käib ju õpetamine ja õppimine vastakuti – annavad ja võtavad nii õpilased kui ka õpetajad.
Maakondliku ürituse korraldaja on aastaid olnud Kuressaare täiskasvanute gümnaasium.

Lindia Lallo, Silver Saluri
žürii liikmed

Print Friendly, PDF & Email