Saarlaste keskmine palk on jäämas madalamate sekka (14)

Keskmine brutopalk tegi mullu mõnel pool läbi tubli tõusu. Üks neist paigust on Hiiumaa, kus nüüdseks on keskmine kuupalk pea 100 euro võrra suurem kui Saaremaal.

Läinud nädalal avalikustatud statistika andmeil kasvas mullu neljandas kvartalis keskmine brutokuupalk aastaga maakonniti enim Läänemaal, kus see tõusis koguni 23,3 protsenti e 861 euroni, ja Hiiumaal, kus see kasvas 14,45% e 820 euroni. Saare maakonnas kasvas keskmine brutopalk samal ajal vaid napid 4,89 protsenti, olles nüüdseks 726 eurot.

Aastaid majandusteemasid analüüsinud ja palgateemadel silma peal hoidnud Aivar Sõrm tõdes, et kui vaadata meie ja naabrite palgadünaamikat, tuleb nentida, et läänlaste ja hiidlaste väidetav palgakasv on tõepoolest oluliselt kiirem olnud kui meil. “Tegelikkuses on nad selles numbrite teatejooksus praegu liidrid lausa kogu Eesti ulatuses, saarlased on aga grupi keskmes suunaga tasapisi tahapoole vajumas,” ütles Sõrm.

Samas kui võrrelda kohalikku majanduselu, ei ole Aivar Sõrme hinnangul vähemalt esmapilgul näha olulisi ega põhimõttelisi taseme- või arenguerinevusi. Vahe ei saa praegusel juhul tema arvates tekkida ka sellest, et järsku on kõik hiidlased ja läänlased väljamaale ränka raha teenima põrutanud, kuna jutt käib mitte inimeste palgast, vaid maakonna ettevõtete keskmisest.

“Statistikud viitavad, et erinevus tuleneb mitte igapäevase kuupalga tasemevahest, vaid ühekordsetest suurtest väljamaksetest eelkõige neljandas kvartalis 2012. Siit oskaks järeldada vaid üht – järelikult on mõlemas naabermaakonnas hingekirjas, mitte tingimata kohapeal aktiivselt toimetamas, selliseid suuri firmasid, kelle suured aastalõpupreemiad suutsid piirkonna üldist keskmist sedavõrd silmapaistvalt tõsta,” arutles Sõrm.

Teisalt on vahed pelgalt preemiast rääkimiseks liialt suured. “Kas tegemist võib olla naabrite püsipalga ennaktempoga, näitab aeg. Tõenäoliselt on regiooni reaalsed kohalikud palgad jätkuvalt suhteliselt ühes augus ja palgasurve hakkab oma tõelist palet näitama alles lähiaastatel, tehes seda sarnaselt nii saarel kui ka üle mere.”

Statistikaameti andmeil on positiivne see, et brutokuupalk kasvas kõigis maakondades. Ehkki tõusud on olnud erinevad, on vahed palga suuruste osas veninud suureks. Nii tõusis Tallinnas mulluse neljanda kvartali keskmine brutokuupalk aastaga suhteliselt vähe – 5,3% e 1047 euroni. Harju maakonnas oli keskmine brutokuupalk 1028 eurot, tõustes aastaga 5,5 protsenti. Kui kõrvutada seda saarlaste palgaga, siis Saare maakonnas saab inimene samas mahus tehtud töö eest 321 eurot vähem kui tallinlane ning 302 eurot vähem kui Harjumaa elanik.

Tõsi, on ka maakondi, kus keskmine palk on veelgi nadim. Kõige vähem tõusis brutokuupalk Võru- (0,65% e 688 euroni) ja Jõgevamaal (0,54% e 694 euroni). Madalaim keskmine kuupalk on aga Raplamaal – 687 eurot.

Eesti keskmine brutokuupalk oli mullu neljandas kvartalis 916 eurot, võrreldes 2011. aasta neljanda kvartaliga oli tõus 5,9 protsenti.

Print Friendly, PDF & Email