Politsei hakkab agaramalt klubisid väisama (15)

Politsei hakkab agaramalt klubisid väisama

Foto: Raul Vinni

Tänavu paneb politsei rohkem rõhku purjus autojuhtide tabamisele, samuti hakatakse kontrollima meelelahutusasutusi, lubas politseijuht Kaido Vahter kohtumisel ajakirjanikega.

Kolmapäeva keskpäeval olid ajakirjanikud oodatud kohtumisele Kuressaare politseimajja, kus neile anti ülevaade 2012. aastal juhtunust ja 2013. aasta prioriteetidest Saare maakonnas.

Kuressaare politseijaoskonna juhi Kaido Vahteri sõnul on Saare maakonnas politsei- ja piirivalveameti hingekirjas 103 ametnikku, tänavatel võib neist kohata Kuressaare konstaablijaoskonna kuut konstaablit ja kümmet patrullpolitseinikku ning Orissaare jaoskonna kaht konstaablit ja nelja patrullpolitseinikku.

Lisaks tänavail töötavatele patrull- ja piirkonnapolitseinikele on töötajate hulgas piirivalvurid, tugiteenistujad, merevalvespetsialistid jt. Välitöös kasutatakse kõiki korrakaitseametnikke, kaasates kombineeritud patrullidesse ka Kuressaare kordoniametnikke.

Politseinikke vähem

Politseiametnike arv tervikuna on vähenenud. “Kõik vast mäletavad aastat 1999, mil oli suurem koondamislaine,” meenutas Vahter. Tema sõnul on praegu olukord selline, et maakonnas saab välja panna kaks patrulltoimkonda.

“Töö põhineb planeerimisel ja vastavalt reaalsele olukorrale. Palju on tulnud lugeda inimeste nurinat teemal, et Kuressaare tänavail ei ole näha jalgsipatrulle,” ütles Vahter, märkides, et tavalinlane ei pruugigi kesklinnas jalgsipatrulli näha, sest patrullid liiguvad ringi ajal, mil tavainimene magab.

Eelmisel nädalavahetusel olid kesklinnas mõlemad patrullautod ja Kaido Vahteri kinnitusel oli seetõttu tõepoolest kord majas. Kui oleks aga tulnud väljakutse Veerele, kulunuks sinna jõudmiseks liiga palju aega. “See tähendab, et alati on patrullide paiknemine kusagil kellelegi kasulik, kuid mõni teine piirkond peab seetõttu arvestama ooteajaga. See on juba paratamatus,” nentis Vahter.

Vaatamata politseijuhi kinnitusele kesklinnas valitsenud korrast, väidab politsei pressiteade aga, et 17. veebruaril kell 5.35 löödi Kuressaares Tallinna tänaval meelelahutusasutuses 23-aastast meest.

2013. aastal lubab politseijuht panna põhirõhku joobes autojuhtide kontrollimisele, kindlasti hakatakse kontrollima ka meelelahutusasutusi.

“Muidugi on abi sellestki, kui ettevõtjad midagi ära teeksid – lõbustusasutuste omanikud ja töötajad saaksid ju keelduda purjus inimestele alkoholi müümast,” rääkis Kaido Vahter, mööndes samas, et kasumi nimel jääb see paraku tegemata.

Politsei pressiesindaja Hedy Tammelehe sõnul kestis Pärnu “peksupealinna” staatus umbes kaks aastat. Küsimus oli tema sõnul lihtsalt üksikjuhtumite aktiivses kajastamises, mis kujundas kuurortlinnale ebaterve maine. Ta hoiatas, et sama saatus võib ees oodata Kuressaaret.

Põhiliselt vargused

Kuressaare kriminaaltalituse juht Rainer Antsaar andis ülevaate 2012. aasta krimi-naalstatistikast maakonnas, selle andmeil moodustasid kuritegevusestatistikas põhiosa vargused. Varavastaseid kuritegusid pandi rohkem toime Kuressaares ja selle lähivaldades. Kokku tekitati vargustega kahju 110 663 eurot. Enim kasvas alkoholi varastamine. Järgnesid jalgratta-, kütuse-, vanametalli- ja tööriistade vargused. Positiivseks luges Antsaar suvilavarguste arvu vähenemise.

Prokuratuurile anti üle dokumendid 282 kahtlustatava kohta, kes olid toime pannud 305 kuritegu. 48% kahtlustatavaist oli varem seadust rikkunud ja 63% kuritegudest pandi toime alkoholijoobes.

Süütegude edetabeli eesotsas on mootorsõiduki juhtimine purjuspäi. Ühtekokku tabati 234 purjus juhti.

Järgneb kehaline väärkohtlemine, toimepanijaid 48 isikut, neist seitse naised. Tähelepanuväärne on fakt, et pooltel kaklejatest ja peksjatest tuvastati joove. Kehalise väärkohtlemise läbi sai kannatada 60 inimest.

Vargusi pani toime 44, ärandamisi 15 ja röövimisi 5 inimest.

Kuressaare nn kuumemad kohad olid kesklinn ja Smuuli elurajoon. Neis paigus oli läinud aastal kokku 36 kehalise väärkohtlemise juhtumit, neist avalikus ruumis 12 ja baarides kolm.

Kaido Vahteri andmeil sai politsei 2012. aastal 2712 väljakutset, neist 865 maapiirkonnast. 753 väljakutset oli põhjustatud avaliku korra rikkumisest, liiklusalaseid väljakutseid oli 412, vägivallaga seotuid 291 ja vargustega seotud väljakutseid 194.

Möödunud aastal vähenes selliste liiklusõnnetuste hulk, milles inimesed viga said. Liikluses sai vigastada 37 inimest. Kergliiklejate süül toimus kaheksa kannatanutega liiklusõnnetust ning liikluses hukkus üks kergliikleja.

 

Linnapea kannustab ööklubisid aktiivsemalt tegutsema

Kuressaare linnapea Mati Mäetalu saatis seitsmele Kuressaare kesklinnas asuva meelelahutusasutuse juhile üleskutse teatada nõusolekust sulgeda 1. maist oma asutused kell viis hommikul.

Nimelt algatas Kuressaare linnavalitsus koostöös politseiga ligi kuu aega tagasi arutelu, mille tulemusena jõuti järeldusele, et ööklubide ja -baaride varahommikust lahtiolekuaega tuleks piirata ja sulgeda need üheaegselt.

Tulenevalt aruteludest teeb linnapea oma üleskutses ettepaneku sulgeda 1. maist öised meelelahutusasutused kell 5 hommikul. Samaks kuupäevaks palub ta omanikel vormistada lahtiolekuaja muudatus ka kaubandus-tegevuse registris.

Print Friendly, PDF & Email