Hannes Hanso: Kuressaares on vesi veidi seisma jäänud (29)

Hannes Hanso Kuressaares on vesi veidi seisma jäänud

UUS TUUL: Hannes Hanso sõnul ei ole vahet, kas ta saab linnapeaks või tema selja taguses raekojas tegutsevasse linnavolikokku – uusi tuuli on Kuressaares igal juhul vaja. Foto: Sander Ilvest

Napilt paar kuud tagasi avalikustas Hannes Hanso, et on nõus asuma sügisestel valimistel Kuressaares sotside esinumbriks. Ta usub, et suudab tuua Saaremaa pealinna uut hingamist, sest kui keegi on pea 20 aastat võimul olnud, on arengu aeglustumine paratamatu.

Varem küll mitte eriti tihedalt Kuressaarega seotud Hannes Hanso ütleb, et nüüd on tal siia aina sagedamini asja ning ühelt kohtumiselt Saarte Hääle toimetusse tulnud, tormab ta edasi järgmisele. Töö sügise nimel käib.

Viimasel ajal olete üsna tihti Kuressaares. Kas põhjuseks on töö eduka sügise nimel?

Töö käib ja eks ma satun nüüd Kuressaarde järjest tihedamini. Paneme nimekirja kokku. Arutame, kohtume inimestega. Selge on see, et meie nimekiri peab saama laiapõhjaline ja pikem kui eelmine kord (2009. a oli SDE Kuressaares 17-liikmelise nimekirjaga – toim). Peame kaasama inimesi erinevatest eluvaldkondadest. Uusi inimesi tuleb juurde tuua.
Kindlasti tuleb kummutada müüt, et sotsid on ettevõtluse vastased.

Te olete ilmselgelt n-ö kaanepoiss ja häältemagnet. Nimekiri on küll alles koostamisel, aga kas teil on tagataskus veel nimesid, kellega väljatulek inimesi üllatada võiks?

On, aga ma ei saa neid ju veel öelda. Usun, et suvel saame nimekirja lõpuks kokku, ja siis näeb.

Eelmistel valimistel said sotsid linnavolikogusse napilt ühe koha. Miks nüüd võiks teistmoodi olla?

Eelmistel valimistel saime küll ühe koha, kuid see on ju parem kui üle-eelmistel valimistel, kui ei saanud ühtegi. Nagu ma ütlesin, peame koostama laiapõhjalise nimekirja. Ja ma arvan tõesti, et me suudame tuua uusi tuuli. Kui vaadata poliitikat ka riigi tasandil, siis on ju näha, et sellisena, nagu see praegu on, hakkab ta ennast ammendama.

Reformierakond on Kuressaares võimul olnud üsna kaua. Neid ei ole suutnud kõigutada keegi. Kas vaid uute tuulte toomisest piisab? Ehk peaks tegema nende vastu ühe võimsa valimisliidu, mitte üksi proovima?

Valimisliit on pigem projektipõhine tegevus. Ühine nimetaja võib hiljem kergesti kaduma minna. Erakond on seevastu kahe jalaga maa peal, kindlatel alustel. Kuid loomulikult tuleb teha koostööd. Enne valimisi ja ka valimiste järel.

Arvate siis, et saate üksi hakkama ja võidate need valimised?

Kui ma seda ei arvaks, siis poleks ju mõtet üldse tulla. Kaotama ei saa minna. Kindlasti ei saa langeda valimisvõitluses nii madalale, et hakatakse lahmima ja mustama.

Kui teie nimi välja käidi, siis üldsuse esimene reaktsioon oli, et Hanso pole kuressaarlane. Mida sellest arvate?

Ma olen saarlane. Ja ma olen seda olnud igas maailmanurgas, kus olen elanud. Ja ma olen selle üle väga uhke.

Teine nool, mis teie pihta lennutati, oli see, et Hanso tuleb siia riigikogu 2014. aasta valimisteks kapitali koguma. On see nii?

Päris nii ei ole, aga samas ma ei varja, et mul on poliitikas suuremaid ambitsioone. Olen kandideerinud riigikogusse, eelmisel korral olin ju lausa SDE välisministrikandidaat.

Olete palju elanud välismaal ja Saaremaast eemal. Mujalt paistavad asjad ikka teistmoodi kui seal elades. Milline Kuressaare eemalt paistab?

Meil on hea kuvand, häbi tundma ei pea. Kuigi teame ju kõik, et rahvast jääb aina vähemaks ja ääremaad jooksevad tühjaks, tundub, et Kuressaare on võrreldes teiste Eesti linnadega paremas seisus.
Samas ma leian, et kuigi meil on hea kuvand, tekib küsimus, kas oleme seda täielikult ära kasutanud.
Kuressaare linna tuleks ehk veel paremini turundada, tutvustada investeerimiskeskkonda. Kindlasti tuleb ära kasutada oma välissidemed kas või sõpruslinnade näol, vahetada kultuuri, haridust, kõikvõimalikke kogemusi.

Praegu on kuum teema Saaremaa omavalitsuste ühinemine. Teie kodukohas Pöidel väga ühinemismeelsed ei olda. Mida teie ühinemisest arvate?

Ma ei saa ennast pidada just suureks asjatundjaks omavalitsuste alal, kuid mulle tundub küll, et Saaremaa on liiga killustatud. See ei ole efektiivne. Kuid kindlasti tuleb igasugustest ühinemistest rääkides enne inimestelt hirmud maha võtta. Teenused ei tohi kohapealt kaduda. Kas ühinemise tulemus peaks olema üks omavalitsus või mitu, seda ei oska ma öelda. Kuid praegune süsteem ei ole jätkusuutlik.

Oletame nüüd, et te ei saa Kuressaare linnapeaks, vaid jääte lihtsalt volikoguliikmeks. Kas hakkate volikogu töös osalema või lähete Tallinna ja annate koha asendusliikmele?

Kindlasti jään osalema. Selles ei ole mitte mingit kahtlustki. Igatahes tuleb Kuressaares tööd teha. Siin on pea 20 aastat üks ja sama erakond võimul olnud. Ütleme, et vesi on natuke seisma jäänud.

Riigikogu valimiste aegu saatsite te Uhhuduuri reisilt valijatele postkaarte. Kuuldavasti reisite varsti Kuubale, kas kuressaarlastel on lootust varsti postkaarte saada?

(Naerab.) Vara veel.

Print Friendly, PDF & Email