Kõne Iffile (1)

Täna räägime Iffiga Eesti Vabariigi 95. aastapäevast, eestlaseks olemisest ja eestlaseks jäämisest.

Minus tekitab lähenev vabariigi aastapäev väga häid tundeid. Olen ju Eesti Vabariiki kogu aeg positiivselt suhtunud. Selge on see, et üks laps, olgu ta kas või nii vana kui Eesti Vabariik, ei saa ju iga sekundiga muutuvas maailmas kasvada nii, et ta kogu aeg vaid õitseks. Ei õitse siin praegu midagi, aga arvan, et kirumisest ei tule ka midagi head. Parem on suhtuda positiivselt ja anda ise oma parim.

Neid luukeresid ja luukerekesi on meie poliitikute kappidest 20 aastaga kukkunud küll robinal, aga terve maailma poliitikute kapid on luukeresid täis, mitte ainult meil.

Kui võtaksin iga asja peale vihastada, ei viiks see kuhugi.

Seda, et “eestlane olla on uhke ja hää” – mida olen ise ka laulnud –, tunnen kogu aeg. Pidage mind või napakaks. Muutuvad päevapoliitilised asjad seda tunnet ei kahanda.

Eriti suurt uhkust on aga põhjust tunda siis, kui mõni poiss või tüdruk kuskilt medali toob, nagu Nabi viimastel olümpiamängudel seda tegi.

Ja kuna ma olen ka ninapidi muusikaga seotud, siis on ikka kihvt tunne küll, kui kuuled jälle kuskilt, kuidas Eri Klas või Järvide perest keegi siin-seal dirigeerib või Hortus Musicus mängib. Rõõmu tegi Ott Leplandi esinemine verivärske poisina mullusel Eurovisionil.

Oma kaasmaalaste pärast ma häbenema pole eriti pidanud. Ma ei tunne häbi nende pärast kuskil poe taga, kes on oma eluga untsu läinud ja leiavad ainult napsist lohutust. Pigem kergitan kulmu nende eestlaste puhul, kes ütlevad, et eesti keeles on keeruline laulda. Noorte lauljate hulgas kohtab paraku neid, kes ütlevad, et inglise keeles on parem ennast väljendada. Siis mul on küll piinlik tunne, sest mina leian, et eesti keel on üks ilus keel. Kui noor inimene ütleb, et “võib-olla ma hakkan kunagi ka eesti keeles laulma”, siis minu meelest on selline mõtteviis sulaselge lollus ja mul on natuke piinlik.

Aga 24. veebruari, vabariigi 95. aastapäeva tähistan sellega, et esmalt triigin-viigin ja siis lähen presidendi ballile, kuhu kutse sain.

Print Friendly, PDF & Email