Endine Saare politseiprefekt ja siseminister Kalle Laanet usub, et Saare maakonnas on korra tagamiseks piisav arv politsei- ja piirivalveametnikke. Küsimus on tema arvates vaid selles, kuidas panna need, kelle kohustus see on, korda kaitsma.
Alates maikuust peaks Kuressaares esmaste kokkulepete järgi hakkama kehtima kord, et kõik ööklubid ja baarid suletakse kell viis hommikul. Palju diskussioone tekitanud teemal valitseb arvamuste paljusus. Ühed ütlevad, et varasem sulgemine ei muudaks midagi, teised jälle, et muudaks. Ent mõlemad pooled on ühte meelt, et ka politsei võiks turvalisuse tagamiseks veidi rohkem midagi ette võtta.
Kuidas kommenteerid viimasel ajal Kuressaares juhtunud korrarikkumisi ja nendele järgnenud arutelusid ja kokkuleppeid?
Sarnased probleemid on Kuressaaret vaevanud tegelikult juba pikka aega. Aga alles nüüd on see teema avalikkuses tõusetunud. Olen nõus, et kõik probleemidele lahenduste otsimisega seotud institutsioonid peavad seda tegema koos, sest ainult üks organisatsioon ei saa seda teha tulemuslikult. Kuid siingi oleks kindlasti vaja jõulisemat eestvedamist.
Milline võiks või peaks olema jõuline eestvedamine?
Kuna linnaelu korraldamise eest vastutab linnavalitsus, siis eelkõige peaksid eestvedajad olema linnajuhid.
Teemat on laagerdatud juba mitu kuud, kuid tulemusi ehk väga selgeid otsuseid siiski ei ole. Ainult siis, kui nii korrakaitsjad, baaripidajad kui ka linnavalitsus mõistavad, et Kuressaare on meie oma kodu, mis peab olema turvaline, on võimalik edu saavutada.
Eelkokkulepe näeb ette, et baarid suletakse kell 5. Kas see on sinu arvates lahendus?
Baaride sulgemine kell 5 ei ole kindlasti mingi imerohi. Muutma peaks baaride külastajate ja baaripidajate hoiakuid.
Edasi loe tänasest Saarte Häälest.
Miks ei või klubis/baaris pidu varem alata ja siis ka loogiliselt varem uksed kinni panna? Miks peab nt bänd peale tulema kl 1 öösel?? Jooma ju hakatakse nagunii varem ja siis ollaksegi end varahommikuks täiesti segi joodud.
Miks seda ühte ja sama juttu muudkui räägitakse, et varem alata ja varem kinni panna?
Miks ei võiks inimesed lihtsalt normaalsed olla?
Lausa kohustulik oleks ka veebis avaldada kirjutisest keskne lõik, kus Kalle Laanet vastab küsimusele: Usutavasti oli ka sinu prefektiks olemise ajal probleeme korrarikkumistega (kaklused jms). Kuidas tookord need lahendasite? sest vastusest saab vaadata, mis oli tol ajalt teisiti ja mida saaks hetkel teha teisiti.
Tegelikult on konks juba küsimuses, sest Raul ei konkretiseeri, mis Prefekt Laanetist üldse jutt on — kas Saare prefekt Laanetist, Lääne prefekt Laanetist või Tallinna prefekt Laanetist.
Suur erinevus tänapäeva ja Laaneti aja vahel on see, et isegi Saare Politseiprefektuuri abiprefekt Laanetil oli kordades rohkem volitusi, kui hetkel kõige kõrgemal politseijuhil Saaremaal.
Varem algamises on suur tõetera – siis ei jõuta ennast nii segaseks juua. Pidusse minejad alustavad ju nagunii kl 20-21, ainult selle vahega, et siis juuakse kodus ja baari minnakse juba täis peaga ja seal juuakse veel hommikuni.
Aitäh Vahur (Volli) täpustamise eest, aga politseinike õigusi ei ole minu teada küll vähendatud või sul on rohkem infot?
Kalle
hommikuni lahtiolevad baarid oma segi joonud noorukitega on kasvulava uute alkohoolikute tekeks, kuid mis parata alkohol eesti nokia.
Kalle, ma ei kirjutanudki politseinike õigustest, vaid kohalike politseijuhtide õigustest.
Kui Kalle Laanet oli Saare politseiprefekt, siis allusid talle kõik politseinikud Saare Maakonnas — seda nii operatiivselt — 24h, 7 päeva nädalas läbi korrapidamisteenistuse, kui ka kõigis teistes nüanssides.
Kui Kalle Laanetist sai Lääne Politseiprefet, siis Saaremaal ei olnud enam sellise võimuga politseiametnikku, nagu oli politseiprefekt (Kalle Laanet) — ka korrapidamisteenistus, koos korrapidajaga, kes prefekti puudumisel oli ”prefekti asemik maapeal”, oli likvideeritud ja kogu juhtimine toimus Pärnust (Lääne prefekti alluvusest).
Kui hästi triviaalseks minna, siis, kui Kalle Laanet oli Saare Politseipregektuuri abiprefekt, siis lülitas ta Lossi 7 majas passilaual elekti välja, kui vajalikuks pidas aga hetkel ei ole Saare Maakonnas politseiametnikku, kes saaks kasvõi temperatuuri reguleerida Transvaali tänava majas.
Konkreetselt selles kakluste teemas tuli ju suur pahandus, kui Allik ajakirjanduse juuresolekul mainis, et ”ametlik statistika ei kajasta tegelikku olukorda Kuressaares”.
Aga konkreetne näide elust enesest, selle näite trükkis Saarte Hääl isegi lehes ära ja sain hiljem kohalikelt politseinikelt väga positiivse vastuside, et vähemalt keegi saab rääkida vabalt, kui absurdseks on asi Politseis aetud.
See kommentaar, millest ma kirjutan —
http://arhiiv.saartehaal.ee/2012/08/07/politsei-keeldus-leitud-pangakaarti-vastu-votmast/comment-page-1/#comment-95244
Sellise olukorra vastu ei saa ükski politseiametnik Saare Maakonnas hetkel midagi teha, sest ametlikult on see jutt ”linnalegend”.
Baaride joogihinnad on suht kirved, nagunii juuakse enne baari minekut kodus/põõsas sumin sisse. Vaevalt kohalik Mart või Priit poole vähem jooma hakkab, kui baar poole varem lahti teha.
Hei Kalle, vana sõber, vaata parem You Tube’st Ment, saad suutäie naerda, tuju heaks ja mis peamine sa vabaned enne valimisi painavast pingest.
Nii, nüüd on poolteist aastat möödas ja kohalikele politseijuhtidele hakatakse õigusi tagasi andma:
Hanno Pevkur: „Juhid ikka vahel vahetuvad, seda ei pea pelgama. Teiseks, see oli politsei juhtkonna põhimõtteline seisukoht, et kui juhtimisstruktuur muutub, siis ei vaadata inimesi, vaid vaadatakse seda, et maakonnatasandile antakse rohkem õigusi. Kui seni oli prefektuuritasandil ehk siis ka siin Lääne prefektuuris, selle juhtimine käis läbi Pärnu, siis nüüd antakse jaoskondadesse rohkem õigusi, rohkem vabadust otsustada, kuhu suunata näiteks liikluspatrulli, kuhu suunata noorsoopolitsei tööd jne. Samamoodi kriminaalpolitsei pool. See tähendas ka seda, et kui see nii-öelda põhimõtteline ümberkorraldus toimub funktsioonide tasandil, järelikult tuleb sisemise konkursi kaudu leida ka need inimesed, kes seda uut nägemust, mis ei lähtu sellest, et Pärnust juhitakse Haapsalut, vaid Haapsalut juhitakse Haapsalust, et see annaks ka võimaluse kõigil kandideerida.“
http://www.laanlane.ee/article/siseminister-pevkur-läänemaal-maakonna-politseijaoskond-saab-õigusi-juurde