Jaan Tammsalu ei häbene oma kuulumist vabamüürlaste ridadesse (43)

Jaan Tammsalu ei häbene oma kuulumist vabamüürlaste ridadesse

Foto: wikipedia

Meedias leviv väide, et endine Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja ja praegune Tallinna praost Jaan Tammsalu (fotol) kuulub vabamüürlaste hulka, ärgitas Saarte Häält uurima otseallikast, kuidas sobib vabamüürlus kokku kristlusega.

Jaan Tammsalu kinnitas, et kuulub vabamüürlaste hulka juba 2007. aastast ja on tänaseks jõudnud nn 30. astmele. Vaimulik eitas, nagu oleks tema vabamüürlaste hulka kuulumine suur saladus. Keegi pole temalt seda varem lihtsalt küsinud. “Nüüd üks Muhumaa mees oma isiklikus kirjas küsis ja pani isikliku vastuse paljudele loetavaks. Sealt läks teade kiiresti ajakirjandusse,” selgitas Tammsalu. Ta märkis, et organisatsiooni liikmetel endal on õigus oma liikmelisust avalikustada. Teiste kohta nad infot aga anda ei tohi. Tammsalu sõnul peaks praegusel infoajastul mõni asi siiski saladuseks jääma.

Millega ta üldse rahul pole, on kommentaariumides levivad lahmivad väited nii tema kui ka vabamüürlaste kohta üldiselt. Samuti eitas ta oma kandideerimist peapiiskopiks. “Selline administratiivne töö ei ole minu ala,” tõdes Tallinna praost. Kindlalt lükkas ta ümber jutud ka sellest, et vabamüürlased kummardavad ebajumalaid. “Ma ei ole leidnud vabamüürluses midagi häbiväärset kristlase jaoks. Ma ei häbene ei vabamüürlust ega Eesti vabamüürlusse kuulujaid,” kinnitas ta. Küll aga tuleb vabamüürlaste rituaalides osalemine kasuks tema igapäevatöös kirikuõpetajana. Tammsalu meelest on vabamüürlaste kombetalitused lihvitud viimase piirini, millest on palju õppida.

Veel tõi ta välja selle, et kui kirikus käijatest on 70% naised, siis vabamüürlus annab hea võimaluse jõuda meesteni, kellel on kristlik maailmavaade. Saaremaal tema teada oma looži ei ole. Siinsed vabamüürlased on mandri loožide nimekirjas. Et nimekirjad on salajased, siis paneb Tammsalu inimestele südamele säilitada selles küsimuses leplik meel, sest vabamüürlastest halba rääkides võib haiget teha lähedastele inimestele.

Tema sõnul vabamüürlaste hulka kutsutakse ning selleks on vaja puhast minevikku ja kolme soovitajat. Kui keegi tunneb, et ta võiks kuuluda vabamüürlaste ridadesse, tuleks ühendust võtta mõne oma kuulumise avalikustanud vabamüürlasega, kes siis soovi edastab.

Netikommentaariumis ringlevas Eesti vabamüürlaste nimekirjas kõrgel kohal asuv psühhiaater Anti Liiv eitas oma seotust vabamüürlastega kategooriliselt. Tema teada on sellesse organisatsiooni kuulumise eelduseks usk jumalasse. “Mina olen aga ateist,” kinnitas Liiv. Liiva teada pärineb väide tema kuulumisest vabamüürlaste hulka ühest Jüri Lina ammuilmunud raamatust. “Jüri Linaga diskuteerisime me 60. aastatel ka UFO-de üle,” muheles ta.

Eesti vabamüürlastest arvas psühhiaater, et tegemist võib olla klubiga, kus oma naiste eest põgenevad mehed käivad laupäevaõhtuti koos viskit joomas ja arutavad siis tähtsa moega maailmaasju. “Juba see tasemete ehk auastmete värk näitab, et kusagilt on midagi puudu jäänud,” leidis Liiv.

 

VABAMÜÜRLUS

Ülemaailmne liikumine, mille deklareeritud eesmärgid on oma liikmete täiustamine, abivajajate aitamine ning valgustuse ja hariduse edendamine, et selle kaudu maailma parandada. Enamik vabamüürluse harudest tunnustab Ülimat Olendit. Suhtumine vabamüürlusesse on olnud mitmetine, muuhulgas on vabamüürlasi süüdistatud varjatud võimuambitsioonides.

Eesti vabamüürlaste statuut keelab liikmetel avalikustada teavet looži tegevuse kohta või avaldada teiste liikmete nimesid. Rootsi vabamüürlased avaldavad regulaarselt oma liikmete nimekirju, nagu seda teevad ka kõige salajasemad USA loožid.

Erinevate allikate järgi on organiseerunud vabamüürlasi maailmas kokku vähemalt 6 miljonit ning neid leidub peaaegu kõikides riikides.

Allikas: Vikipeedia, Eesti Vabade ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurloož

Kas kristlasel sobib kuuluda vabamüürlaste hulka?

Ma arvan, et kristlane, iseäranis vaimulik ei peaks kuuluma vabamüürlaste hulka. Mõned kristlastest vabamüürlased on kinnitanud, et nende põhimõtted ja rituaalid on kooskõlas kristliku usuga ning liikmetelt nõutakse usku Jumalasse.

Kuid kas see on sama Jumal, kes on ennast ilmutanud Piibli vahendusel? Vabamüürlaste rituaalid on salajased. Seevastu kristlik õpetus, jumalateenistus ja kiriklikud talitused on avalikud. Igaüks võib neid tundma õppida. Kirikus on ainult üks saladus – pihisaladus.

Kui vabamüürlased väidavad, et nende organisatsioon aitab inimesel ennast täiustada, siis kui palju enam pakub seda võimalust kristlik kirik erinevate ordude, usuliste liikumiste, vagadusvormide ja vaimulike harjutuste kaudu!

Veiko Vihuri 
EELK Saarte praostkonna praost

Print Friendly, PDF & Email