15 aastat tantsu, rõõmu ja kooskäimist (FOTOD) (3)

15 aastat tantsu, rõõmu ja kooskäimist

15-AASTANE VIKTOORIA: I reas vasakult Elvi Koit, Aina Rõõm, Malle Kreis, Kersti Püüding, Linda Raad ja Maide Ellik. II reas vasakult Maie Rattas, Agnessa Sepp, juhendaja Ulvi Põldema ja Selma Süld. Pildilt puuduvad tantsijad Valve Toel ja Eevi Sepp. Foto: Egon Ligi

Möödunud reede õhtul tähistas seltskonnatantsurühm Viktooria Sakla seltsimajas pidulikult oma 15. sünnipäeva.

“Viisteist aastat on nii pikk aeg, et algus kipub juba ununema. Eks seepärast tulebki heita pilk tagasi ja meenutada, millest kõik alguse sai,” juhatas sünnipäevapeo sisse õhtujuht, Valjala kultuurinõunik Anne Auväärt. Tema sõnul on suurt kroonikutööd teinud tantsurühmas algusest peale tantsinud Maide Ellik, kes on kirja pannud kõik koosviibimised ja reisid.

1989. aastal toimus esimene proov, milles osalesid Aina Rõõm, Palmi Lehtsalu (kes on nüüdseks siit ilmast lahkunud ja kelle mälestuseks süüdati küünlad), Maide Ellik, Elvi Koit, Juta Kallus, Asta Põldema ja Elgi Süld. Teises proovis liitusid Salme Kirst, Valve Toel, Selma Süld, Heldi Lehtsalu, Agnessa Sepp ning juhendajaks sai Ulvi Põldema. Esimesed tantsud, mida õpiti, olid minjoon, papiljonipolka ja padespann. Tantsijaid saatis esiti Arvi Liik akordionil, kuid hiljem tuli appi võtta magnetofon. Põhirõhku pandi seltskonnatantsudele ja eesmärk oli õppida neid selgeks võimalikult palju.

Alguses ristiti tantsurühm Sakla Memmedeks, siis hakkasid naised mõtlema aga peenema nime peale. Variante oli mitmeid, kuid lõpuks otsustati endale nimi võtta Sakla seltsimaja ehitamise alustaja Mihkelsi Siberisse küüditatud kasutütre mälestuseks.

15 aastat on rõhku pandud ka huumorile ja õpitud selgeks mitmeid rollitantse. On esinetud kitlites laudanaistena, kantud satsilisi pluuse, lehvivaid seelikuid ja uhkeid kübaraid. Kõige esinduslikuma vormi – Valjala kandi rahvarõivad – sai tantsurühm 2001. aastal. Tanud tikkisid Valve Toel, Elvi Koit ja Salme Kirst. Aastate jooksul on tantsitud tantse polkast rokini, käidud on laulu- ja tantsupidudel, Kodukandi üritustel.

Sõpru on Viktooria naised leidnud Tallinnast, Laimjala Kedruse rühmast, Kõljala kultuuriseltsist Kevade jm. Üks esimesi, kellega sai sõprussidemed loodud, oli Tiirimetsa Küünal, kes ka sel reedel Mihkel Mereääre akordioniloo ja lustaka laulu saatel sünnipäevalapsele häid soove toomas oli. Nende juht Anne Oeselg märkis, et kellel tantsujalg all, ei see vanane…
Anne Auväärt rääkis, et oma kandi tantsijateta ei möödu ükski külaseltsi üritus. “Kui nad ei tantsi, siis laulavad. Kui ei laula, siis pakuvad oma abi,” tähendas Auväärt, lisades, et Saklas on alati õdus ja kodune. Alati pakutakse ka midagi maitsvat. Sünnipäevalgi olid lauad isuäratavast kraamist lookas. Külalised said mekkida Maide Elliku ja Elvi Koidu pirukaid, Sak-la kuldpagari Malle Kreisi küpsetatud leiba jpm. Muidugi oli ka uhke tort, mille tõi kingituseks Valjala vallavalitsus.

Valjala vallavolikogu esimees Liilia Eensaar märkis, et Saklasse tulles on tänu Viktooria tantsijaile südames alati soe tunne. Vallavanem Aare Martinson teatas aga, et Sakla ongi valla üks aktiivsemaid piirkondi.

Sama kinnitas ka tantsurühma juht Ulvi Põldema, öeldes, et tema armastus ja südamesoojus kuulub kõigile tantsijatele. “Mul tuli meelde Alliksaare luuletus “Aeg”, mis hakkab nii, et “Ei ole paremaid, halvemaid aegu. / On ainult hetk, milles viibime praegu. / Mis kord on alanud, lõppu sel pole. / Kestma jääb kaunis, kestma jääb kole.”. Mõtlesin, et tõesti, mis on kord alanud, ega see lõpe. Võib-olla ei pane me tärminiks viite aastat, vaatame aasta kaupa,” rääkis ta.

Tantsija Linda Raad tõi esile selle Sakla fenomeni, et külaseltsi liikmed on ühtlasi tantsurühma liikmed. Neid hoiab koos see, et igaüks neist annab endast parima ning neid on alati saatnud tants, rõõm ja koosolemiselust.

Aastate jooksul on tantsurühmas veel kaasa löönud Maie Laipaik, Helju Kuusksalu, Heldi Lehtsalu, Mailis Pukk, Asta Põldema, Elgi Süld, Juta Kallus, Marje Kalju, Elgi Laipaik, Salme Kirst.

Print Friendly, PDF & Email