Saaremaal oli kõige rohkem tuulikuid Kalli külas (2)

Saaremaal oli kõige rohkem tuulikuid Kalli külas

Praegu on Kalli külas tuulikutest järel vaid jalad. Foto: Sander Ilvest

Valjala valla Kalli külast leiame mitmeid huvitavaid tuulikutega seotud lugusid. Tegelikult elavad kõik tänased tuulikumeistrid Valjala vallas ja siinsetest tuulikumeistrite töökodadest on läbi käinud pea kõik viimase viie-kuue aasta jooksul restaureeritud või uued tuulikud nii Saare- kui ka mandrimaal.

Kuigi tuulikumeistri töö ei kvalifitseeru päris tööstuseks, võib siiski öelda, et paaditööstuse kõrval on tuulikutööstus olnud üks tähtsamaid oskusteavet nõudvaid meeskäsitööharusid Saaremaal.

Kalli külas ei ole tuulikute tänane olukord kiita, nagu ka enamikus teistes Saaremaa külades. Nimelt leiame Kalli külast praegu vaid hulga tuulikujalgasid, aga mitte ühtegi püsti olevat tuulikut. Selle olukorra parandab aga lähiajal tuulikumeister Arne Maripuu, kellel on töökojas taastamisjärgus omaenda Kolju-Jurna talu pukktuulik. Tuuliku raamistik on Maripuul juba kokku tapitud, tiivad ja tähtsamad tuulikudetailid valmis.

Kolju-Jurna talu pukktuulik lammutati juba 1970. aastate lõpus või 1980-ndate alguses. Tuulik saeti küttepuudeks, kuid mõned suuremad detailid või nende osad jäid siiski alles, need tuulikumeister taastamisel aluseks võttiski.

Mihkel Koppel

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email