Benedictus XVI – kirikuskandaalide ajastu paavst

Benedictus XVI kirikuskandaalide ajastu paavst

AMETIST VÄSINUD? Ehkki Vatikani ametliku versiooni järgi otsustas paavst Benedictus XVI lahkuda ametist tervislikel põhjustel, arvab suurem osa vaatlejaid teisiti. Nende arvates võib põhjuseks olla näiteks paavsti liiga pehme iseloom, mis ei võimalda tal toime tulla katoliku kirikut tabanud skandaalidega. Foto: internet

Lõppeva nädala kõmulisim sündmus oli kahtlemata Rooma paavsti otsus selle kuu viimasel päeval amet maha panna. Benedictus XVI valiti paavstiks 2005. aastal, kui ta oli juba 78-aastane. Seega üks eakamaid kardinale, kes paavsti Pühale Toolile asunud.

Sahistatakse, et kui suri tema eelkäija Johannes Paulus II, olevat saksa soost kardinal Joseph Ratzinger mõlgutanud juba mõtteid selle üle, kuidas ja mil viisil kiriku tegemistest tasapisi eemale tõmbuda. Seega ta tookord paavstiks saada nii väga ei ihanudki.

Kuid miskipärast langes konklaavi (paavsti valiv kardinalide kolleegium) valik kaheksa aastat tagasi just temale. Praegu võib vist öelda, et kui keegi neist tookordsetest valijatest ka uskus, et koos uue paavstiga saabub uus ajastu ja algab roomakatoliku kiriku jaoks rahulik ajajärk, tuli neil optimistidel peagi pettuda.

Benedictus XVI asus ristiusu maailma suurimat konfessiooni juhtima ajal, mil selle kohale olid kerkinud väga sünged pilved. Nimelt tuli päevavalgele, et mitmed tsölibaati pidavad katoliku kiriku kõrgemad vaimulikud tegelesid vabal ajal pedofiiliaga – laste seksuaalse ahistamisega. Ja see polnud kaugeltki ainus probleem, millega kiiresti muutuv ja patune maailm ajaloo üht vanimat institutsiooni kimbutas.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email