Kombijaama tuhk läheb väetiseks (2)

Seoses uue kombijaama käivitamisega võetakse AS-i Kuressaare Soojus kateldest tulev puidutuhk edaspidi kasutusele põllumajandusväetisena. “Teeme tunnustatud laboris analüüsi ja kui tuhk vastab väetistele kehtivatele nõuetele, siis registreerime tuha väetisena ja saame hakata seda põllumeestele pakkuma,” ütles Kuressaare Soojuse juhatuse liige Paul Leemet. 

Leemeti sõnul peaks uutest kateldest tulev tuhk kõigi eelduste kohaselt väetiseks sobima, sest kui varem oli takistuseks tuha niiskus, siis uued katlad kasutavad tuha kuivärastussüsteemi. Vanadel kateldel läks tuhk esmalt veevanni ja sealt edasi konteinerisse.

Praegu viiakse soojusvõrkude tuhk Kuressaare linna puhastusseadmetele, kus see segatakse jäätmetest tekkiva mudaga. Leemeti sõnul peavad nad tuha käitlemise puhastusseadmel kinni maksma, mistõttu tõotab tuha viimine põllurammuks kulude kokkuhoidu. “Puhastusseadmete puhul ei tea me ka, kui kaua see võimalus meile veel säilib, sest puhasti uute seadmete töölehakkamisega jääb muda vähemaks ja seega väheneb ka võimalus tuhka muda sisse segada,” rääkis Leemet.

Aastas tuleb kombijaamast mõnisada tonni kuiva tuhka, mille väetisena kasutamise vastu on juba huvi tundnud mitu Saaremaa põllumeest. “Tuha hinna määrab turg, aga esialgu oleks hea, kui sellest niisamagi lahti saaks. Kui tulevikus huvi suurem on, siis võib sellel asjal ühel hetkel ka hind tekkida,” ütles Leemet.

Leemet märkis, et põllumehed võivad ka ise tuhakonteinerile järele tulla, kui on olemas transpordivahend, mis suudab tuhakonteineri peale võtta. “Kombijaamas me teda ümber laadida ei saa, sest kuiv tuhk tolmab liiga palju, aga tolmutama ei taha me siin küll hakata,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email