Muhu pärandkultuurist kavandatakse filmitriloogiat

Muhu juurtega filmitegija Kadriann Kibus, kes muuhulgas on teinud ka telesaateid “Tantsud tähtedega” ja “Kutsu Iff külla”, tahab järgmise ettevõtmisena filmilindile jäädvustada Muhu saare pärandi.

Saarte Häälele kinnitas Kadriann Kibus, et tegu on täiesti tõsise plaaniga ning mõte valada Muhu omapära filmikeelde on tal olnud pikka aega. “Nüüdseks on sellest saanud kindel plaan teha Muhu saarest lühifilmide triloogia, mille eesmärk on salvestada suur osa Muhu hästisäilinud kultuuripärandist ja elukeskkonnast,” tõdes ta. Filmide teokssaamine sõltub rahastuse leidmisest.

Siiani ei ole Muhumaad filmitegija sõnul sellises vormis põhjalikult käsitletud, mistap oleks tema arvates kahju, kui see jääks tegemata. Paljud nähtused, käsitööoskused, kohalik folkloor ja eluviis on paraku lihtsalt ajas kaduvad. “Seetõttu on see mulle nagu missioon, et seda pärandit helis ja pildis salvestada,” märkis ta.

Filmitriloogia esimese osa põhiteema on Kadriann Kibuse sõnutsi Muhu käsitöö ja folkloor ning see, kuidas erinevate põlvkondade naiste elud ja tegemised põimuvad nii selles vallas kui ka igapäevaelus. “Triloogia lõpuks oleks üles võetud paikkondlikke töövõtteid, laule, tantse, kombestikku, lugusid, elamuarhitektuuri, loodust ja kohalikku murret – kõike, mis teeb Muhust Muhu,” rääkis ta.

Muhu vallavalitsusega on filmide ideed arutatud ja vallajuhtidele see mõte meeldib. Veelgi enam, vald on valmis omaltpoolt jõudumööda filmitegijat aitama.

Kuna triloogia tootmine on aeganõudev, on Kadriann Kibus mõelnud, et 2013. aasta suvel võiks üles võtta esimese osa, mille esilinastus oleks sel juhul juba detsembris. Kui kõik läheb hästi, valmiksid teine ja kolmas osa 2014. aastal. “Praegu aga on tegu kõigest plaaniga,” rõhutas ta veel kord.

Vastuseks küsimusele, miks ta triloogia teemaks just Muhu valis, ütles Kibus, et on ka ise poole kohaga muhulane. “Minu vanaema oli kauaaegne Muhu meditsiinitöötaja Liidia Sander. Minu pereliikmed on Muhust pärit,” põhjendas ta. Pealegi on Muhu tema arvates mandri inimese jaoks veidi suletud ja salapärane paik.

Kadriann Kibus on varem teinud dokumentaalfilme ja lühimängufilme kas režissööri, produtsendi või monteerijana. Samuti mitmeid telesaateid nagu “Tantsud tähtedega”, “Selgeltnägijate tuleproov”, “Kutsu Iff külla” jpm. 2012. aasta alguses esilinastus tema täispikk dokumentaalfilm “Tuvid” (tootja Vesilind OÜ).

Print Friendly, PDF & Email