Haigestunute suur arv sundis kooli uksi sulgema (6)

Haigestunute suur arv sundis kooli uksi sulgema

JA ONGI KINNI: Eile koolitunnist tulnud Uudo Sepp ja Marten Lopp veendusid, et täna ja homme neil kooli asja pole. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare vanalinna kooli juhtkond otsustas õpilaste ja õpetajate massilise haigestumise tõttu kooli kaheks päevaks (täna ja homme) hoopis sulgeda.

“Päevade viisi on puudujate arv kogu aeg suurenenud. Eile oli 114, täna 135 puudujat, pluss päris mitu õpetajat,” rääkis kooli direktor Sulev Soodla Saarte Häälele, ise telefonivestluse ajal pidevalt köhides. Samuti oli kaugemal kuulda kedagi kõvasti köhimas.

Soodla selgitas, et pidanud nõu linnaarsti ja Kuressaare haridusnõuniku Õilme Salumäega, otsustas kooli juhtkond haigeid lapsi kooli mitte ajada. Seda enam, et õppealajuhataja ei saa puudujate suure arvu tõttu enam tunniplaani teha.

Õppetöö on mõeldud iseseisva õppimisena kodus, mida siis hiljem koolis kontrollitakse. “Küll me jõuame lõpule oma asjadega, midagi hullu ei juhtu,” kinnitas direktor, lisades, et esmaspäeval hinnatakse olukorda uuesti.

“Mõtlesime, et laseme lapsed värskesse õhku, see ravib rohkem kui kooliseinte vahel olemine,” sõnas direktor Soodla.

Ta lisas, et mäletab sarnast olukorda varasemastki ajast, ka siis oli koolis paarinädalane periood, mil tuli linnavalitsusele koolist puudujate arv esitada ja koolis desinfitseerivad kätepesuvahendid välja panna.

Teade kooli sulgemise kohta on üleval KVK kodulehel, ukse peal ja e-koolis. “Kõik on informeeritud ja korraldatud,” kinnitas direktor.

Kuressaare linnaarst Juri Zabellevitš ütles, et mujal on olukord tunduvalt parem kui vanalinna koolis ja rohkem koole linnas suletud ei ole.

Näiteks ütles Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro, et neil on praegu üks õpetaja haige ja õpilaste hulgas on vähem haigeid, kui oli paaril eelmisel nädalal.

Kuressaare gümnaasiumi õppealajuhataja Maidu Varik arvas, et loodetavasti olukord nende koolis hullemaks ei lähe. “Täna (eile – toim) on haigestumise tõttu puudu kolm õpetajat, lisaks puudub üks oma lapse haiguse tõttu.
Selles arvus ei ole miskit erilist, kui arvestada, et meil on 80 pedagoogilist töötajat,” rääkis Varik.

Mis puutub aga õpilastesse, on tema sõnul märgata, et haigused levivad klassides – mõnes on haigestujate hulk eelmise nädalaga võrreldes vähenemas, teistes on haigestunuid aga lisandunud.

“Ühes 5. klassis puudus täna 15 õpilast 26-st, ülejäänud klassides on puudujate arv keskmiselt 4–5,” sõnas Varik.

Linnaarst Zabellevitš kinnitas, et midagi hullu vanalinna koolis lahti ei ole. Viirusnakkuste puhangu ajal on lihtsalt targem, kui inimesed omavahel nii tihedalt kokku ei puutu.

Linnaarst lisas, et haigestunuid on praegu palju ning nädalatega on kasvanud ka arstide poole pöördumine. Samas arvas ta, et üsna palju on ka neid põdejaid, kes tohtri juurde ei lähe.

“Ma julgen oletada, et ametlik statistika näitab 1/3 sellest haigestunute hulgast, mis tegelikult on. Kahjuks käivad paljud inimesed haigena tööl edasi,” rääkis ta, rõhutades veel kord, kui oluline on, et haige inimene kodus püsiks.

Samuti on linnaarsti sõnul tähtis haigus varakult avastada ning kui inimene tunneb ennast halvasti, tuleb kohe vastumeetmeid võtta. Juri Zabellevitš soovitas proovida kokku segada mett, küüslauku, ingverit ja sidrunit, mida siis teelusikaga võtta, ja kuuma teed kõrvale juua.

Print Friendly, PDF & Email