Ott Tänak: ma ei jõudnud alati sinna, kuhu pidin (TÄISMAHUS) (19)

Ott Tänak ma ei jõudnud alati sinna kuhu pidin

ALGUSAJAD: 2008. aastal tehtud fotol oli Ott Tänak just esimest korda võitnud Saaremaa ralli. Koostöö Markko Märtiniga oli alanud ja tulevik alles ees. Nüüd on asjad muutunud ja Tänak peab pingutama, et veelgi kõrgemale ronida. Foto: Raul Vinni

Jutte Eesti parima rallisõitja Ott Tänaku lõppenud hooajast ja tulevikust on ilmunud ja tiirlemas mitmeid. Pigem kidakeelsena tuntud Tänak ei ole oma esimese ja suures osas ebaõnnestunud MM-sarja tagamaid eriti avanud. Nüüd soostus ta andma Saarte Häälele intervjuu, kus kergitab veidigi katet suures rallimaailmas toimunult.

Ott Tänaku tulevik rallisõitjana ei ole kindel. WRC-hooaeg on juba käimas, saarlasel sinna esialgu asja ei ole. Ehk hooaja lõpupoole. Kuid nagu ütles Tänaku maailmaradadele viinud Markko Märtin Autolehele antud intervjuus, peab saarlane ise peeglisse vaatama ja juhtunust järeldused tegema.

Kaks nädalat tagasi andis Markko Märtin Autolehele intervjuu, kus tegi sinust rääkides üsna tõsiseid märkusi. Kas see intervjuu võis olla see peegel, kuhu Märtin soovitas sul vaadata ja järeldusi teha?
Jah, ja olen nõus, et näen 2012. aasta hooaja ebaõnnestumise põhjust peeglist.

Oma eelmise hooaja ebaõnnestumisi ei ole sa meedias kuigi detailselt lahanud. Milles siis ikkagi asi oli?
Eks ma ikka olen meedia vahendusel oma WRC-debüüthooaega analüüsinud ja vajakajäämiste üle arutlenud. Peamine põhjus oli vahest ikkagi kogemuste puudus. Vaatamata kõigele arvan, et tegime möödunud hooajaga suure arengu ning hooaja lõpupoole saime juba jala maailma eliidi ukse vahele. Selle näiteks on Sardiinia ralli poodium ja tugev sõit Hispaanias.

Sul oli M-Spordiga leping viieks aastaks, sellest sai täidetud vaid kaks. Millised olid M-Spordi püstitatud eesmärgid sulle eelmiseks hooajaks?
Igale etapile oli seatud oma eesmärk, mis nägi ette ralli lõpupositsiooni. Oli rallisid, kus oli seatud eesmärk kindlalt lõpetada, ning oli ka rallisid, kus mulle oli antud täiesti vabad käed. Kokkuvõttes oli halb see, et paljudel rallidel, kus pidin kindlasti lõpetama, see mul ei õnnestunud.

Kuigi tiimipealik Malcolm Wilsoni kriitika sinu aadressil sagenes ja selle toon hooaja jooksul vaid kõrgenes, ei õnnestunud sul kohe paremaid tulemusi saavutada. Miks?
Hooaja algus ebaõnnestus ning seetõttu oli hiljem juba palju raskem pildile pääseda ja head mainet taastada. Kuid nagu tulemusedki näitavad, me ikkagi arenesime hooaja jooksul.

Hooaja tipp oli sul Sardiinia ralli poodium. On öeldud, et sellel rallil tundus esimest korda, et sa järgisid põhimõtet, et “rallil edukas olemiseks ei pea kõiki katseid võitma ja liigset riski võtma”. Vastab see tõele?
Kindlasti ei võtnud me sellel rallil vähem riske kui teistel. Ehk isegi rohkem, kuna tegime esimesel päeval vale rehvivaliku ja pidime seetõttu teisel päeval teepuhastaja rollis olema ja sealjuures veel häid aegu näitama. Võib aga üsna kindlalt väita, et sellel rallil hakkas kasu tulema hooaja jooksul saadud kogemustest. Midagi oli kindlasti muutunud.

Eelmise küsimusega haakub ka Markko Märtini väide: “MM tasemel ei ole talent ja sõiduoskus veel kõik vajalik. Neid peab oskama ka targalt kasutada.” Kas saab väita, et sa ei oska oma talenti veel kasutada?
Jah, kindlasti saab nii öelda. Arvan, et autorallimaailmas on praegu vaid üks mees, kes oskab oma talenti täielikult kasutada – Sebastien Loeb.

Kuidas on muutunud sinu kui MM-karussellil sõitja suhtumine eesmärki ja selle saavutamisse? Kas on tekkinud näiteks pingelangus ja arvamus, et pool maad on juba käidud ja teine pool tuleb lihtsamalt?
Sellest olen ma nüüdseks aru saanud, et mida kaugemale karjääris jõutakse, seda pingelisemaks ja keerulisemaks kõik läheb. Kunagi ei tohi olla “mütsiga löömist”.

Markko Märtin ütleb oma intervjuus, et temapoolne koostöö ei ole veel 100% lõppenud. Kuidas on koostööga sinu poolt vaadatuna?
Austan Markkot väga ja olen talle väga tänulik kõige eest, mis ta on minu heaks teinud. Oleme praegu läbirääkimiste laua taga.

Tunned sa end toetajate ja fännide ees vastutavana, et asjad pole läinud nii, nagu on oodatud?
Loomulikult tunnen ma ennast igas olukorras vastutavana. Olen valmis väga palju pingutama ja väga paljust loobuma, et minu fännid, toetajad rahul oleksid ja ka ma ise rahul oleksin.

MM-sarja tagasijõudmine nõuab väga palju raha. Ütle, miks keegi peaks sind toetama, mida sul neile pakkuda on?
Olen nõus, et mu esimene hooaeg ei läinud nii, nagu plaan ette nägi. Ma tean ja tunnen, et olen võimeline palju rohkemaks. Aasta lõpus hakkas tõesti ju tunneli lõpus valgus paistma. Ralli on kord juba selline, et kõige enam saan ma pakkuda emotsioone. Parem oleks, kui need emotsioonid oleksid head.

MM-hooaeg on käimas. Sina pole veel starti asunud. Viimaste väljaütlemiste põhjal tahad sa jõuda vähemalt viiele MM-sarja rallile. Kui kindel see on?
Kindel ei ole täna midagi. Kuid selleks, et tulevikus säiliks lootus olla MM-sarja sõitja, tuleks sel aastal mõned rallid tipptasemel sõita. Loodame parimat.

Lõpetuseks kindlasti kõikide rallisõprade keelel olev küsimus: kas sind sel hooajal Eesti rallidel näha saab? Kui jah, siis mis autoga ja kes sulle
kaarti loeb?
Praegu on eesmärk number üks ikkagi WRC-sarja tagasi murdmine. Paraku peab siin mõistma, et sellisele tasemele jõudmiseks ja seal püsimiseks peavad kohalikud rallid praegu siiski ootama.

 

Mida ütles Markko Märtin?

Ott Tänaku treener ja mentor Markko Märtin, kes meediale pole ennast kunagi eriti avanud, andis kaks nädalat tagasi avameelse intervjuu Autolehele. Eesti autoralli olukorrast rääkivas intervjuus pühendas ta suure osa ka Ott Tänakule. Märtini loal avaldame siinkohal osa intervjuust, mille autor on Kristjan Sooper.

Millise hinnangu annad Ott Tänaku eelmisele hooajale WRCs?
Hooaeg läks väga, väga nässu, sest tänasel päeval ei ole tal enam rallimaailmas positsiooni. 12 kuud tagasi oli Otil võimalus teha suuri tegusid, aga ta lasi selle võimaluse käest. Lepingu M-Spordiga sõlmisime viieks aastaks, aga täidetud sai sellest vaid kaks. Teiseks, 2012. aastaks olid Otile seatud väga selged eesmärgid, mis, arvestades tema oskusi ja talenti, olid lihtsalt saavutatavad. Aga jäid saavutamata.

Miks?
Sellele küsimusele vastuse andmiseks peab Ott väga pikalt peeglisse vaatama ja endale asjad selgeks tegema. Mina tean, miks ei läinud nii, nagu pidanuks, aga sellest on vähe kasu, kui mina tean.

Kas probleem oli vaid sõiduvigades või laiem?
Ott oli 2012. aastal nagu tehasesõitja, ta ei viinud meeskonda ühtegi eurot ja kõik tema korraldatud jamad maksid teised kinni. Sel tasemel ei ole talent ja sõiduoskus veel kõik vajalik, neid peab oskama ka targalt kasutada. Pealegi lisanduvad tippsõitjale ka muud kohustused, mis ei ole otseselt seotud auto juhtimisega. Selge see, et rallisõitja peab palju tööd tegema, et saavutada tase, kuhu jõudis Ott. Seejuures sai ta kasutada kõiki minu teadmisi, oskusi, tutvusi. Noor sõitja peab oskama infot vastu võtta, analüüsida ja lõpuks ära kasutada. Võibolla sündis probleem sellest, et läinud aastal ajas Ott omi asju rohkem ise, mina jäin kõrvale. Mulle tegelikult nii sobiski, sest eesmärk oligi, et Eesti sõitja saaks MM-sarjas jalad alla.

Mitmest intervjuust on jäänud mulje, et Oti rallikarjääri katkemise põhipõhjus peitub rahas. On see nii?
Ei. Kui Ott oleks 2012. aastal kõik õigesti ja hästi teinud, oleks tema programm tänavu jätkunud. Mina pole kunagi kuulnud ralliringkondades sellist väljendit, et sa oled sealt pisikesest Eestist, seepärast me sind meeskonda ei võta. Niisuguse väljendi kasutamine on kehvade sõitjate vabandus. Loevad oskused. Võimalus, mille suutsime Otile anda, oli ralli MMi raskeid aegu silmas pidades uskumatu – kuldne pilet. Piltlikult öeldes oli tal lotovõit taskus, aga piletiga jäi kassasse minemata.

Kas praegu võib öelda, et sinu ja Oti koostöö on lõppenud?
Sada protsenti mitte, kuid midagi peab koostöös muutuma. Koostöö sõna ise ütleb, kuidas asjad peaks toimima.

Milliseid võimalusi näed Oti rallikarjääri jätkamiseks?
Paljud inimesed, ka Ott ise, tegid aastaid väga palju tööd ja lõid reaalse võimaluse, et Otist saab tehasetiimi sõitja. Nüüdseks on see võimalus kadunud ja positsiooni taastamine väga raske. Uus algus nõuab väga palju raha. Ma ei oska öelda, kas Eestis sellist raha leidub, küll aga tean, et loomingulised võimalused on peaaegu otsas.

Print Friendly, PDF & Email