Ma ise ilutegija – Selma Pahapill

Ma ise ilutegija Selma Pahapill

HINNATUD KÄSITÖÖMEISTER: Selma Pahapill on sadade kaunite esemete autor. Foto: Sander Ilvest

Reedel, 15. veebruaril avatakse Kaarma vallamaja galeriis ValGal meie valla ühe tuntuma käsitöömeistri Selma Pahapilli tööde näitus. Seekordsel väljapanekul on eksponeeritud kolm kaunilt tikitud ja pitsistatud linikut ning 11 raamitud, ristpistes seinapilti.

Selma Pahapill on sündinud 1932. aastal. Esimese kindapaari kudus ta vahetult enne kooliminekut. Esimese kampsuni pusis valmis teise klassi koolilapsena. Tol ajal oli materjaliks ikka lambavillast lõng – seega kooti tarbeesemeid varrastel. Suguvõsas oli käsitööoskustega naisi, neilt sai Selma õpetust ja innustust kudumiseks, tikkimiseks ja kangastelgedel töötamiseks. Nüüd on Selma lapsed ja lapselapsedki näputööpisikust nakatunud.

Käsitööd ei jätnud Selma Pahapill ka aastail 1949–1957, mil ta oli küüditatud Siberisse
Novosibirski oblastisse. Näiteks heegeldas ta seal rullniidist oma akendele kardinad ette.

Ühtviisi meelsasti tegeleb Selma nii kudumise, tikkimise, heegeldamise, kangakudumise kui ka pärltikandiga. Ta on oma töid välja pannud mitmetel Saaremaal toimunud näitustel ning neid võib leida nii mõneski maakonna käsitööäris. Aastaid oli Selma tõsiselt innustunud kangaspuudel tekkide kudumisest ning juhendas ka Eikla ümbruse naisi, kuidas kangast rakendada.

Lastekasvatamise, kolhoositöö, koduse loomakasvatuse ja põllutöö kõrvalt on ta ikka ja jälle leidnud võimalusi käsitööd teha. Viimastel aastatel paistab Selma Pahapill silma agara osalejana Kaarma kooli juures tegutsevas käsitööringis.

KE toimetus

Print Friendly, PDF & Email