Ingrid Rüütel talletab Saaremaa rahvalaulud (2)

Ingrid Rüütel talletab Saaremaa rahvalaulud

LUBAB ESITLEMA TULLA: Ingrid Rüütel kinnitab, et kui kogumik viimaks valmis, tuleb ta kindlasti seda esitlema ka saarlastele, kuna avaköide keskendub siiski Saaremaa rahvalauludele. Foto: Priit Simson / Delfi

Presidendiproua Ingrid Rüütel on kokku panemas kogumikku endakogutud rahvaluulematerjalist, eelkõige lauludest. Kogumiku avaköites keskendub ta Saaremaa lauludele.

Tuntud folklorist Ingrid Rüütel tunnistas Saarte Häälega kõneledes, et tal oli juba ammu mõtteis anda välja omakogutud rahvaluulematerjal. Seni polnud selleks mahti, kuna ta oli siiani seotud kirjandusmuuseumi etnomusikoloogia osakonna plaaniliste uurimisteemadega. “Olen ka varem publitseerinud rahvalaule, näiteks osalenud akadeemilise regilaulude väljaande “Vana Kannel” köidete, sh Mustjala köite ettevalmistamisel,” tõdes Rüütel.

Kogumisretked Saaremaal

Uus sari, mille avaköide tuleb just Saaremaa lauludest, sisaldab eelkõige neid materjale, mida Ingrid Rüütel on kogunud kas üksi või ühes kolleegidega. See teeb materjalivaliku ta enda sõnul talle lihtsamaks, aga ka südamelähedasemaks. “Iga ekspeditsiooniga on seotud oma mälestused, iga laulikuga on oma emotsionaalne side,” kinnitas ta.

Esimese kogumisretke Saaremaale tegi Ingrid Rüütel tudengina rahvaluule välipraktika raames 1956. aastal. Peatuti koos ühe kaaslasega Kihelkonna kooli internaadis ja käidi ringi ümbruskonnas, muuhulgas Vilsandil. Ingrid Rüütel pani kirja üle 70 rahvaviisi, ta kaaslane kirjutas üles laulude sõnad. Magnetofoni tol ajal neil veel kasutada polnud.

Järgmine Saaremaa kogumisretk oli Rüütli sõnul 1961. aastal, mil ta juba kirjandusmuuseumis töötas. Siis käis ta koos kolleeg Olli Kõivaga Pöide ja Valjala kihelkonna kandis. “Meil oli kasutada ka magnetofon ning mõnel päeval koguni filmikaamera. Filmisime lisaks laulikutele ja pillimeestele tantse, näärisokke, Mustjala pulmakombeid ja muud,” meenutas Rüütel.

Hiljem tegi ta veel mõne lühema kogumisretke konkreetsete juhiste järgi. Viimati jäädvustas ta videolindile ühe kohaliku laulumeistri laule paar aastat tagasi oma suvekodus. Välja antava raamatu jaoks on Ingrid Rüütel valinud paarsada laulu. Lisaks on tulemas CD ja DVD.

Regivärssidest mäletasid Saaremaa inimesed Rüütli sõnul vaid üksikuid hälli-, laste- ja pulmalaule, aga oli ka haruldasemaid leide. Uuem laulurepertuaar on esindatud aga mitmekesise temaatikaga. On kohalikke külalaule, meremeeste- ja sõdurilaule, ringmängu- ja tantsulaule, ballaade, armastuslaule jm. Enamik viimastest olid tuntud ka mandril.

Hea ülevaade repertuaarist

Praeguseks on kõik tekstid Ingrid Rüütli kinnitusel litereeritud ja arvutisse sisestatud. Viiside noodistamine aga jätkub. “Siin on mulle abiks ka Saaremaa muusikaõpetaja Ludmilla Toon,” avaldas Rüütel, lisades, et jätkab muuhulgas laulude redigeerimist ning lõpliku valiku teeb siis, kui kogu materjal koos. Kui leheküljenumbrid paigas, tuleb teha veel registrid.
“Väljaanne annab üsna hea ülevaate 20. sajandi alguse saarlaste laulurepertuaarist,” kinnitas Ingrid Rüütel, lubades, et kogumiku sissejuhatusse kirjutab sellest kindlasti ülevaate.

“Käsikirja loodan trükivalmis saada aasta lõpuks, kuid ilmumine sõltub sellest, millal õnnestub trükkimiseks vajalik raha hankida,” märkis ta.

Print Friendly, PDF & Email