Leicesteri talv, mille tegi kuulsaks Richard III

Leicesteri talv, mille tegi kuulsaks Richard III

KAS TEMA? Leicesteri ülikooli arheoloog Jo Appleby viitab leitud kolju vigastustele. Tema arvates kuulub kolp kuulsale Inglise kuningale Richard III-le. Kroonikate järgi olevat kuninga tapnud hoobid pähe. Foto: internet

Sel nädalal vapustas teadusmaailma sõnum, et Inglismaal Leicesteri linnas on leitud kuulsa kuninga Richard III maised jäänused. Bristoli ülikooli tuntud arheoloogiaprofessor Mark Horton kirjutas aga paar päeva tagasi autoriteetse teadusajakirja New Scientist veebilehel ilmunud artiklis, et kõmuline teade uduse Albioni tuntud valitseja maiste jäänuste leidmisest ei lõpeta debatte nende teadusliku, ajaloolise ja kultuurilise tähtsuse üle.

Alustuseks olgu öeldud, et Mark Horton ei tee katset Leicesteri ülikooli teadlaste järeldusi ümber lükata. Vastupidi, ta kirjutab, et suure tõenäosusega kuuluvad Leicesteris autoparkla alt leitud luud tõepoolest Richard III-le – viimasele Inglismaa kuningale Plantagenetide dünastiast. Horton märgib, et hoolikalt ettevalmistatud pressikonverentsil esitasid luude analüüsiga tegelenud teadlased üpriski veenvad, kahjuks aga vaid kaudsed tõendid selle kohta, et need jäänused on Richard III omad.

Nimelt avastati maapõuest välja tulnud inimluudel lahingutraumade jälgi, mis kattuvad ajalooliste jutustustega kõnealuse valitseja surmast ja sellele järgnenud matusest. Radioaktiivse süsiniku meetod aga kinnitas kõigi daatumite kehtivust ja DNA analüüs näitas sarnasust Plantagenetide suguvõssa kuulunud teiste valitsejatega.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email