Indrek Raudne restaureerib Kotlandi mõisa puhkemajaks (14)

Indrek Raudne restaureerib Kotlandi mõisa puhkemajaksRiigikogu endisele liikmele Indrek Raudsele (fotol) kuuluv ettevõte hakkab lähiajal restaureerima Kotlandi mõisa peahoonet, et avada seal järgmisel aastal uudse lastesõbraliku perepuhkuse kontseptsiooni alusel töötav 12kohaline puhkemaja.

“Hakkame koos abikaasaga pidama puhkemaja sellise kontseptsiooni alusel, et kolmele lastega perele ühispuhkuseks mõeldud ja täielikult vaid nende kasutuses maja üüritakse välja nädala kaupa,” rääkis Indrek Raudne.

Tema hinnangul on mõis väga sobilik peatumispaik kolmele omavahel tuttavale lastega perele, kes soovivad üheskoos veeta puhkusenädala Saaremaal ja külastada selle aja jooksul erinevaid kohti.

“Sellised omavahel tuttavate perede ühispuhkuseks spetsiaalselt loodud majutusasutused on Eestis kahjuks veel vähe levinud. Lastega peredele eraldi mõeldud majutusasutuste puudumise Eestis on ühe suurima turismialase taristu puudujäägina välja toonud ka meie lähinaabrite Soome ja Rootsi turistide seas läbiviidud uuringud,” märkis Raudne.
Saaremaa sõsarsaartel ja konkurentidel turismi vallas Gotlandil ja Ahvenamaal on taolised majutusasutused aga väga populaarsed ja suure nõudlusega.

Indrek Raudse sõnul on tal praeguseks konkurss ehitaja leidmiseks juba läbi viidud. Ehituslepingud ja järelevalvelepingud sõlmitakse järgmisel nädalal ning ehitustööd lähevad lahti ilmselt juba märtsis. Hoone välisilme saab soovitud väljanägemise oktoobris-novembris ning puhkemaja valmib 2014. aasta veebruaris-märtsis.
PRIA eraldas OÜle Gutshof Gotland (Gutshof Gotland on Kotlandi mõisa ajalooline nimi) puhkemaja ehituseks 98 021 eurot investeeringutoetust. Indrek Raudse sõnul peab talle kuuluv ettevõte ehitustööde lõpuleviimiseks ja puhkemajana sisustamiseks investeerima täiendavalt vähemalt 120 000 eurot.

Muinsuskaitseameti vaneminspektori Rita Peirumaa sõnul on Kotlandi mõisa taastamise näol tegemist uskumatu edulooga. Kui tavaliselt leiavad omanikud tuhat vabandust, et muinsuskaitse nõudmisi eirata, siis antud juhul on koostatud muinsuskaitse eritingimused ning teostatud väliuuringud nii hoone sees kui ka väljas.

Endine IRLlasest riigikogu liige Indrek Raudne ostis endale Lümanda vallas Koki külas 8,2hektarilise kinnistu ja seal asuva 140ruutmeetrise üldpinnaga Kotlandi mõisa 2011. aasta suvel. Kui seni arvati, et Kotlandi mõisa peahoone on ehitatud 1818. aastal, siis värskete muinsuskaitseuuringute tulemusel arhiivides leitud andmed ja vanad kaardid kinnitavad, et hoone oli olemas juba 1793. aastal.

Raudne on varem ajakirjandusele öelnud, et ta otsis sedasorti mõisahoonet kaua. “Kõik sarnased mõisad olen üle Eesti aegade jooksul läbi sõitnud. Tõsi on, et olen ajaloohuviline ning sellise kinnistu ostmine oli teadlik valik,” on Raudne rääkinud Õhtulehele. “Minu jaoks on see mõis palju suurema väärtusega kui ükski summa, mis selle eest maksin,” tähendas Raudne. Kunagi, kui Koki külas veel koolimaja töötas, asus see just Kotlandi mõisa härrastemajas.

Print Friendly, PDF & Email