Vallatöötajatel on mitmel pool loota palgatõusu (19)

Vallatöötajatel on mitmel pool loota palgatõusu

VAESUMISE VASTU: “Palgad on väiksed ja inflatsioon kiire. Eesti pered vaesuvad Euroopa võrdluses väga kiiresti,” põhjendab Torgu vallavanem Tiit Põld. Foto: Tõnu Veldre

Palganumbri kergitamise teemat on arutatud nii mõneski Saare maakonna kohalikus omavalitsuses. Millal töötajate palk tõuseb, pole päris kõikjal veel paika pandud.

Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär selgitas, et kui varem oli neil valla süsteemis palgaastmeid 46, siis uue korralduse järgi peaks neid jääma 27. Lisaks arvestati eelarvesse kavandatud palgafondi tõusuga 7 protsenti.

“Kokkuvõtlikult püüame sellega viia palgad tagasi 2009. aasta tasemele, mil olime sunnitud palkasid kärpima,” nentis Põlluäär. Volikogus tuleb see teema arutusele tuleval nädalal.

Muhu vallavanem Raido Liitmäe tõdes, et 2013. aasta eelarve on läbinud volikogus esimese lugemise.

Palkade taastamine

Liitmäe sõnul on täpsemalt öeldes tegu 2010. aastal kärbitud palkade taastamisega. “Kui 2010 kärbiti vallasüsteemis palkasid 10%, siis 2011. aastal taastati keskmiselt 3%, 2012. aastal palkade osas nihkeid ei olnud ja nüüd on kavandatud taastada 7%, mis on sisse kirjutatud eelarvesse ja suure tõenäosusega nii ka läheb,” kinnitas Muhu vallavanem.

Samamoodi on oma töötajate palku kergitamas Salme vald. Millises ulatuses ja kellel täpselt, pole vallavanem Kalmer Poopuu sõnul praeguseks paika pandud. Üks mis kindel, kooliõpetajate palgad tõusevad Salmel küll. Samas vääriks kõrgemat palka Poopuu sõnul ka teised kooli ja lasteaia töötajad ning ülejäänudki vallast palga saajad.

Salme volikogu arutab palkade teemat 18. veebruaril.

Palgatõusu teema on päevakorras olnud ka Valjalas, kuna seal ei ole vallavanema Aare Martinsoni sõnul vallast palka saavatel töötajatel palgad viimase viie aasta jooksul tõusnud.

Lähtuvalt alampalga tõusust 290 eurolt 320 eurole on ligi sama protsendisuhtega korrigeeritud tema sõnul ka teisi palgaastmeid. Kui veebruari volikogu istungil eelarve kinnitatakse, tõusevad palgad kõigis allasutustes töötavatel inimestel, sh vallavalitsuses tagasiulatuvalt 1. jaanuarist.

Ka Torgu volikogu viimasel istungil arutati muuhulgas vallast palka saavate inimeste palgatõusu ning seal võeti selline otsus juba vastu, et vallatöötajate palk tõuseb 5 protsenti.

Arutati ka teist ettepanekut

Vallavanem Tiit Põld kinnitas Saarte Häälele, et tal tõepoolest jätkus südant paluda viieprotsendilist palgatõusu kõigile vallast palka saavatele inimestele.

Vahetult enne istungit laekus Torgu vallajuhtidele ka kirjalik ettepanek palga tõstmise asemel kompenseerida valla poolt kooliõpilastele ühiselamu üüritasu.

“Selle üle väideldi erinevate argumentidega, aga otsust ei langetatud,” tõdes Põld, kelle sõnul poleks täpne öelda, et sellega nõus ei oldud, kuna oli eelarve esimene lugemine.

Mainitud ettepaneku tegi volikogu liige Kaire Müür, kes täpsustas, et vald võiks kompenseerida ühiselamu või korteri üüri tasumist Torgu valla õpilastele. “Seda siis kõigile õpilastele, ka üliõpilastele,” märkis Müür. Ta lisas, et seda on volikogult korduvalt taotletud ning seni on tulnud paraku eitavalt vastata.

“Nagu näha, raha justkui oleks laste toetamiseks,” tõdes Müür nüüdsele palgatõstmise teemale viidates. “Teades, kui palju või vähe Torgu vallas on õpilasi ja lapsi üldse, oleks ju igati teretulnud, kui me toetaksime ka meie valla tulevikku.”

Print Friendly, PDF & Email