
VAESUMISE VASTU: “Palgad on väiksed ja inflatsioon kiire. Eesti pered vaesuvad Euroopa võrdluses väga kiiresti,” põhjendab Torgu vallavanem Tiit Põld. Foto: Tõnu Veldre
Palganumbri kergitamise teemat on arutatud nii mõneski Saare maakonna kohalikus omavalitsuses. Millal töötajate palk tõuseb, pole päris kõikjal veel paika pandud.
Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär selgitas, et kui varem oli neil valla süsteemis palgaastmeid 46, siis uue korralduse järgi peaks neid jääma 27. Lisaks arvestati eelarvesse kavandatud palgafondi tõusuga 7 protsenti.
“Kokkuvõtlikult püüame sellega viia palgad tagasi 2009. aasta tasemele, mil olime sunnitud palkasid kärpima,” nentis Põlluäär. Volikogus tuleb see teema arutusele tuleval nädalal.
Muhu vallavanem Raido Liitmäe tõdes, et 2013. aasta eelarve on läbinud volikogus esimese lugemise.
Palkade taastamine
Liitmäe sõnul on täpsemalt öeldes tegu 2010. aastal kärbitud palkade taastamisega. “Kui 2010 kärbiti vallasüsteemis palkasid 10%, siis 2011. aastal taastati keskmiselt 3%, 2012. aastal palkade osas nihkeid ei olnud ja nüüd on kavandatud taastada 7%, mis on sisse kirjutatud eelarvesse ja suure tõenäosusega nii ka läheb,” kinnitas Muhu vallavanem.
Samamoodi on oma töötajate palku kergitamas Salme vald. Millises ulatuses ja kellel täpselt, pole vallavanem Kalmer Poopuu sõnul praeguseks paika pandud. Üks mis kindel, kooliõpetajate palgad tõusevad Salmel küll. Samas vääriks kõrgemat palka Poopuu sõnul ka teised kooli ja lasteaia töötajad ning ülejäänudki vallast palga saajad.
Salme volikogu arutab palkade teemat 18. veebruaril.
Palgatõusu teema on päevakorras olnud ka Valjalas, kuna seal ei ole vallavanema Aare Martinsoni sõnul vallast palka saavatel töötajatel palgad viimase viie aasta jooksul tõusnud.
Lähtuvalt alampalga tõusust 290 eurolt 320 eurole on ligi sama protsendisuhtega korrigeeritud tema sõnul ka teisi palgaastmeid. Kui veebruari volikogu istungil eelarve kinnitatakse, tõusevad palgad kõigis allasutustes töötavatel inimestel, sh vallavalitsuses tagasiulatuvalt 1. jaanuarist.
Ka Torgu volikogu viimasel istungil arutati muuhulgas vallast palka saavate inimeste palgatõusu ning seal võeti selline otsus juba vastu, et vallatöötajate palk tõuseb 5 protsenti.
Arutati ka teist ettepanekut
Vallavanem Tiit Põld kinnitas Saarte Häälele, et tal tõepoolest jätkus südant paluda viieprotsendilist palgatõusu kõigile vallast palka saavatele inimestele.
Vahetult enne istungit laekus Torgu vallajuhtidele ka kirjalik ettepanek palga tõstmise asemel kompenseerida valla poolt kooliõpilastele ühiselamu üüritasu.
“Selle üle väideldi erinevate argumentidega, aga otsust ei langetatud,” tõdes Põld, kelle sõnul poleks täpne öelda, et sellega nõus ei oldud, kuna oli eelarve esimene lugemine.
Mainitud ettepaneku tegi volikogu liige Kaire Müür, kes täpsustas, et vald võiks kompenseerida ühiselamu või korteri üüri tasumist Torgu valla õpilastele. “Seda siis kõigile õpilastele, ka üliõpilastele,” märkis Müür. Ta lisas, et seda on volikogult korduvalt taotletud ning seni on tulnud paraku eitavalt vastata.
“Nagu näha, raha justkui oleks laste toetamiseks,” tõdes Müür nüüdsele palgatõstmise teemale viidates. “Teades, kui palju või vähe Torgu vallas on õpilasi ja lapsi üldse, oleks ju igati teretulnud, kui me toetaksime ka meie valla tulevikku.”
2009. a tasemele! On ikka tase aastal 2013.
Elanike arv Saaremaal kogu aeg väheneb, mille arvelt isakesed-emakesed palka tõstavad? Lasteaedadele polevat millegi eest maksta ja koolide pidamine käib üle jõu.
Iseeneste valitsemine on töömahukamaks läinud?
Vallaisade viited vajadusele tõsta näiteks lasteaednike palka ei ole tõsiselt võetavad, sest selle varjus saavad oma palka tõsta ka vallavalitsuse töötajad, kelle palk on niigi OK. Eks ikka oma, st vallavalitsuse töötajate palkade nimel vallavalitsustes eelkõige ka pingutatakse.
Kuid nii südamlik on rääkida lasteaedadest ja koolist.
krt lõpetage ükskord see kohalike omavalitsuste nuumamine! Üks vald saaremaal on praeguseks ajaks juba normaalne, inimesi ju pole enam nii palju kui 10a tagasi aga süsteemi määritakse ikka edasi, mida seal vallas päevast päeva tehakse on arusaamatu!!! ainult mööblit ja pükse nühitakse ja raisatakse suur kogus bensiini edasi-tagasi sõidu peale, millal saabub kaine mõistus ja asi ära tehakse???
Kõik,kes kommenteerivad, võiksid kõige pealt selgeks teha ühe tavalise ametniku tööülesanded, vastutuse ja palganumbri, ja alles siis siia plõksima tulla teema, et palgad niigi kõrged….
“Kokkuvõtlikult püüame sellega viia palgad tagasi 2009. aasta tasemele, mil olime sunnitud palkasid kärpima,” nentis Põlluäär.
Vaat see aus ülestunnistus mulle meeldib! Püüame taastada 2009. aasta palku, päris kõigil ehk ei õnnestu? Aga püüame. Varsti on Orissaare allasutuses pea kõik miinimumpalgal (kui see veel sutikese tõuseb).
Pigem on valdades mitmete ametnike töökoormused langenud. Näiteks maakorraldajatel (nõunikel). maareform on läbi ja nende töökoormus pea olematu. Ja vallamajandes on hordide kaupa sekretäre, kes päevad läbi igavlevad. Mille eest neile palka juurde küll makstakse.
Eks töötajad peavad kohvitamise käigus endale tööülesandeid välja mõtlema,et palka juurde küsida.IRW.
Huvitav kas valdade allasutuste tööliste palgad ka tõusevad
Kes vähegi viitsib, leiab ametlikud, kordan, ametlikud palganumbrid iga valla kodulehelt hõlpsa vaevaga. Lisanduvaid sadat sorti hüvitisi ja lisatasusid ( teise ametniku puhkuse ajal asendamine, arvuti-ja keeleoskus, prillid, tööle-kojusõitmine jne.), ametliku palga hulka ei arvestata. Absurdne on mõelda, et ehitusettevõtte palgal olevale ehitajale makstaks igakuist lisatasu oskusliku akudrelli käsitlemise eest.
Tõsi, valdades töötavate ametnike ridades võib ootamatult leida oma ala erudeeritud spetsialistegi kuid enamike ametnike peamiseks tööülesandeks on saanud iseenda vajalikkuse ja asendamatuse tõendamine.
Vastutus – ei tea nüüd, kas naerda või nutta?
P.S. Kuidas oleks targal härrast või prouast ametnikul võimalik võtta üks rahva poolt tasutud arvutikäsitlemise algkursus? Või tõstsime valla eelarves koolituste rea järjekordselt iseenda jõulupreemiaks?
Sisulist põhjendust vallaametnike palga tõstmiseks täna tegelikult ei ole, kuna oluliselt on langenud elanike arv ja enamus vajalikest reformidest on tehtud-seega on ka töökoormus tunduvalt langenud. Täna võib suurt osa vallamajades asuvaid töökohti nimetada sotsiaalseteks ametikohtadeks. Samas on liiga vähe sotsiaaltöötajaid ja sotsiaalpedagooge.
ma ei kommenteeri töötasusid-paljudel ongi need häbiväärselt väikesed. Aga rääkida vastutusest…. valdade kodulehed on need kohad,mis annavad valdadest üsnagi hea pildi. vastutus on nüüd küll kõige viimane teema,mis seotud palganumbriga
Ja lisaks veel igakuised lisatasud tööstaazi eest, võõrkeele valdamise eest, kõrghariduse eest, sõidukompensatsioonid, mitu korda aastas preemiad ja toetused. Tegelik palk on nn. ametlikust palgast oluliselt suurem
Ja kui tõuseb palk siis tõusevad automaatselt ka lisatasud, sest need on palgast protendiliselt sõltuvad.
Avage valdade kodulehed ja vaadake ise. Või vaadake eelarvet, kui suur % eelarve tuludest kulutatakse vallavalitsuse ülalpidamiseks. Riigitoetused (sihtotstarbelised)võiks välja jätta, vaadakem ainult laekuvat maamaksu ja üksikisiku tulumaksust (11,75%) saadavaid summasid. Selle taustal on valdade valitsemiskulud lausa üüratud.
Alustame vallatöötajate haridustasemetest ja siis vaatame palganumbreid. On mille üle arutleda.
Valdava osal vallaametnikel on zootehniku haridused.
Kallis kommenteerija ! Palun mine küsi luba jälgida vallaametniku tööpäeva ja palun sinu kommentaari pärast seda!!!
Jälgisin Mustjala vallaametniku Pungari tööpäevi paljude aastate vältel.Ühe talu tagastamine vallas võttis aega üle 15ne aasta. Nüüd loed, et proua Muld ootab oma Varese sadama aluse maa tagastamist veelgi kauem. Riik vaatab seda mehe janti pealt ja ei sekku. Palka juurde? Pigem tuleks nende sigaduste ees kusagil vastust anda.