Ettevõtted üritavad elektriarve ootuses rahu säilitada (1)

Ettevõtted üritavad elektriarve ootuses rahu säilitada

ASUSID AEGSASTI SÄÄSTMA: Grand Rose’i tehnilise juhi Tarmo Mäeotsa sõnul on spaa-hotell oma valgustid vahetanud välja LED-lampide vastu, mis on kaasaegsed ja energiasäästlikud. Foto: Sander Ilvest

Ettevõtted, kellele arvet laekunud pole, ei oska pakkudagi, kui suur hinnatõus neile oodatavalt arvelt vastu vaadata võib.

Kuressaare südalinnas tegutsev Grand Rose spaa, kel kulub väga palju elektrienergiat nii saunakeskuse keristele kui ka tohutule hulgale valgustitele, asus turu avanemise valguses säästma juba läinud aastal.

Spaahotelli müügi- ja teenindusjuht Mario Sau tõdes, et ettevõtjatel on loomulikult raskem, kui kõik sisendhinnad tõusevad ja lõpptarbija ei ole valmis seda kinni maksma.

“Nägime antud situatsiooni ette ja asendasime eelnevalt maksimaalselt valgusallikaid kaasaegsemate vastu,” tõdes ta.

Kaasaegseid LED-valgusteid asuti roosispaa tehnilise juhi Tarmo Mäeotsa sõnul vahetama järk-järgult.

Näiteks on uued valgustid nüüdseks nii spaahotelli koridorides kui ka saunakeskuse erinevates saunades.

Ka täiesti uued saunad on uute säästlike valgustitega. Elektrihinna kohta ei osanud Mäeots midagi arvata, sest jaanuari arvet neile seni laekunud pole.

Ka Karja pagariäri polnud eilse seisuga elektriarvet saanud. Tegevjuht Aivo Kanemägi arvas, et ehk on selle põhjuseks elektrimüüja vahetus. Nimelt sai tema sõnul ettevõttele läinud aastal valitud Eesti Energia asemel 220 Energia.

Võrguteenuse arve, mille esitab endiselt Eesti Energia, on pagariäril siiski juba käes. “See tundus päris kopsakas. Pilku peale pannes märgatavalt suurem kui varem,” tähendas ta.

Kanemägi on elektriarve osas äraootaval seisukohal. Kui see tuleb samamoodi ligi poole võrra suurem nagu tavatarbijatel, pole ettevõttel lihtne.

Samas arvas Aivo Kanemägi, et esimese kuu arve põhjal ei maksa suuri järeldusi tegema hakata. “Kindlasti aga saab mõju olema märgatav ja üsnagi valus,” kinnitas ta. Kas elektrihinna tõus võib oma jälje jätta ka toodete hinnale, Kanemägi spekuleerima hakata ei tahtnud.

Valjala söödatehase seafarmide juhataja Margus Õunpuu tõdes samuti, et nendeni elektriarve veel jõudnud ei ole, kuid leidis ka, et ülearu ette paanitseda pole mõtet.

“Peame kõik harjuma sellega, et elekter on vabal turul ja midagi sinna parata pole. Inimesed peavad oma harjumusi muutma, leidma kokkuhoiuvõimalusi,” leidis ta. Õunpuu hinnangul on elektriarved suured ja ehmatavad pigem neil, kel on elektriküte. Teistel on hinnatõus väiksem ja valutum.

 

Hinnatõus kahandab kasumit

Kalla Mööbel OÜ on ettevõtte tegevdirektori Robert Pajussaare sõnul kogu aeg energia säästmisega tegelenud, mistõttu ei muuda hinnatõus neil otseselt kohe midagi.

“Kui oli ka nn odavam elekter, ei ole me kunagi laristanud. Nüüd on see lihtsalt kallim ja peame sellega hakkama saama,” kinnitas Pajussaar raadio Kadile antud telefoniintervjuus.

Selge on Kalla Mööbli juhile see, et kui ettevõtetel on seni olnud vähemalt väikegi kasum, siis nüüd see väheneb. “Kiiresti pole ju võimalik hinda tõsta,” nentis ta. Elektri hinna kallinemise protsent toote lõpphinnast on Pajussaare sõnul suhteliselt marginaalne. “Kuid sellegipoolest kasum väheneb, kui kellelgi kasum juhtub olema, aga mis veel juhtub – toorme hinnad hakkavad tasakesi tõusma, millest me kohe aru ei saagi,” avaldas ta. “Läbi selle aegamisi toote hind tõuseb.”

Tema sõnul kasutab Kalla Mööbel börsihinnapaketti ning esimese aasta jooksul tuleb avatud turu tingimustega harjuda ja neid analüüsida. “Siis saab hakata samme astuma, kuidas veel rohkem säästa.”

Janne Nurmik

Print Friendly, PDF & Email