Peeter Süda sünnist möödus 130 aastat (2)

Eesti teatri- ja muusikamuuseumis tähistati läinud nädalal Saaremaalt Kihelkonna vallast pärit helilooja Peeter Süda 130. sünniaastapäeva.

Tallinnas asuva teatri- ja muusikamuuseumi muusikaosakonna juhataja Risto Lehiste tõdes Kadi raadiole antud telefoniusutluses, et tegelikult ei pruugigi väga palju olla neid “inimesi tänavalt”, kes Peeter Süda teavad.

“Muusikaringkondades oli Peeter Süda aga väga tuntud ja tunnustatud organist ja helilooja,” kinnitas Lehiste. Ta viitas helilooja kohta varem öeldule, et Peeter Südaga on lood nagu armastusega – paljud teavad, aga vähesed tunnevad.

Süda sünniaastapäeva tähistamise oli muuseum enda jaoks südameasjaks võtnud, sest osalt just Südast sai muuseum alguse. Väärika sünniaastapäeva tähistamiseks seati muuseumis vaatamiseks välja Peeter Süda originaalarhiiv, näitleja Argo Aadli luges huvilistele ette mõningaid dokumente juba mainitud arhiivist – noppeid kirjavahetusest Cyrillus Kreegi ja Peeter Süda vahel. Muuhulgas esitas tuntud orelimängija Ene Salumäe Peeter Süda koduorelil mõned Süda loodud teosed. Üles võeti ka ühine rahvalaul.

Risto Lehiste sõnul oli Süda koduorel tegelikult üleüldse esimene eksponaat teatri- ja muusikamuuseumi kogus. “Sellel sai Peeter Süda oma esimesed muusikalised vitsad. Peaaegu kohe pärast Süda surma ostsid ta sõbrad selle oreli 3000 marga eest ära ning hiljem saigi sellest meie muuseumi esimene muusikainstrument,” avaldas Lehiste.

Print Friendly, PDF & Email