Abruka laev Heili saadeti Roomassaarest igavikuteele (FOTOD) (5)

Abruka laev Heili saadeti Roomassaarest igavikuteele

SÕIDUD SÕIDETUD: Eile sõidutati Heili Roomassaare sadama kailt vanametalli kokkuostupunkti. Abruka elanikud ja vallaametnikud olid sadamas Heilit ära saatmas. Foto: Sander Ilvest

Eile hommikul tõsteti Abruka elanikke ja väikesaare külalisi viisteist aastat teenindanud 12 reisijakohaga laev Heili Roomassaare sadama kai pealt vanametalli vedava auto treilerile.

Kaarma vallavalitsuse hingekirjas olnud laeva aeg sai ümber ning 6. jaanuaril viimase reisi teinud alus viidi vanametalliks.

Laev kaalub umbes 15 tonni, kuid kui palju Kaarma vald selle eest raha sai, selgub pärast vraki lahtilõikamist ja kaalumist. On ju suur osa laeva kerest väga roostetanud ning laeva masin koosneb väga paljudest eri materjalidest.

“Uus navigatsioonihooaeg algab juba uue laevaga. Praegu seda Nasval Baltic Workboatsi tehases ehitatakse. Poolteist nädalat oleme mootorsaaniga mööda jääteed saanud liigelda. Vahemaa läbimiseks kulub veerand tundi,” andis meresaare voorimees Kaupo Heinlaid teada.

Uus alus, mis endale Abro nimeks saanud, on 24kohaline. Laevaga saab transportida ka kuni 3,5tonniseid kergesõidukeid. Abrukalased loodavad aprillikuus sellega esimese sõidu teha.

Abruka saarevaht Rein Lember toonitas eile Heilit “viimsele teekonnale” saates, et tänavu saareelanikud jäävangi ei jää. Kevadise jäälagunemise ajal loodavad Abruka elanikud Roomassaare sadama pukserile Panda, mis aastavahetusel ja jaanuarikuu alguses tegi Abrukale mitu reisi.

Abruka ja Roomassaare vahelise merejää on külm juba nii paksuks kasvatanud, et see võimaldab sõiduautodel jääle sõita. Saarevaht Lember rääkis, et ametlikku jääteed avatud ei ole, kuid nädalavahetusel kasutasid noored mehed võimalust talvise Abrukaga tutvuda.

“Külaliste vastu ei ole meil midagi. Ainus asi, ärge sõitke risti-rästi üle jäätee. Liigsed jäljed võivad pimedas ja uduga eksitavad olla. Jäätee ja Abruka külavahetee pole kihutamiseks. Tasa ja targu sõites näeb uudistaja rohkem ja nii on ohutum nii sõitjaile endile kui külateedel liikuvatele saareelanikele,” manitses Rein Lember.

Abruka saare internetilehekülg kutsub kultuuripärandi aastal saarele matkama. Küllap saab huviline ka talvisest Abrukast elamuse.

Print Friendly, PDF & Email