Joseph Kossatzky ja tema mitmeti vastuoluline kuulsus (1)

Joseph Kossatzky ja tema mitmeti vastuoluline kuulsus

KOOS VALLAVANEMATEGA: Teadaolevalt ainsal pildil, mis on Joseph Kossatzkyst (esireas keskel, ilma ametiketita) olemas, kohtub ta Saaremaa vallavanematega. Foto: Saaremaa muuseum

Eesti taasiseseisvumisest alates on pidevalt räägitud kohaliku halduskorralduse põhjaliku ümberkorraldamise vajadusest. Ehk tasub seetõttu just praegu, järjekordsete kohalike valimiste aastal, meenutada sellist vastuolulist persooni nagu veidi enam kui sada aastat tagasi Saaremaal talurahvaasjade komissarina tegutsenud Joseph Kossatzky.

Rahvamasside ajaloolisse mällu on Joseph Kossatzky kinnistunud negatiivse kangelasena. Peamiseks põhjuseks vastuolud mõningate tema kaasaegsete poliitiliste ringkondadega ning tsaariametniku ja venestaja halb maine hilisemate aastakümnete propagandistide silmis.

Ometi oli selle mehe näol tegemist viimase kahesaja aasta jooksul ühe võimekama administraatoriga, kes suutis Saaremaal teostada uskumatult radikaalse haldusreformi, millest põhilises osas lähtub ka meie maakonna praegune haldusjaotus ning sellest tulenev elukorraldus.

Vähendas valdade arvu 113-lt 18-le

Toonase Liivimaa kuberneri Zinovjevi korraldusel komandeeriti Kossatzky Saaremaale, kus tal tuli 1890. aastast valdade reformimisega tegelema hakata. Endise Kuressaare kihelkonnakohtu sekretäri Krause abiga valmistas ta ette valdade ühendamise kava, mille kinnitamise ja elluviimise käigus vähendati meie maakonna valdade arvu seniselt 113-lt 18-le. Mitte ainult haldusterritoriaalsete ümberkorralduste, vaid ka kohaliku omavalitsuse sisulises töös ja ühiskondlikus staatuses aset leidnud muutuste poolest oli toona tegu ilmselt kõige radikaalsema Saaremaal läbi viidud kohaliku omavalitsuse reformiga läbi aegade.

Raul Salumäe
Saaremaa muuseum

Edasi loe laupäevasest Saarrte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email