Tasuta ühistransport oleks mõeldav ka Saaremaal (27)

Tasuta ühistransport oleks mõeldav ka SaaremaalPealinna palju kõlapinda kogunud tasuta ühistranspordi teema valguses analüüsis tasuta ühistranspordi võimalikkust Saare maakonna kohalikel liinidel maavalitsuse transpordinõunik Taavi Kurisoo.

Osutus, et keskmiselt suureneksid kohalike omavalitsuste kulutused ühistranspordile seeläbi ühe protsendi võrra.

Kurisoo tõi välja, et maakonna elanike arv on viimastel aastatel stabiilselt vähenenud. “Tallinn ja Keila on viinud kohalike omavalitsuste võitluse elanike pärast uuele tasemele, pakkudes sissekirjutatud linnakodanikele tasuta ühistransporti,” tähendas Kurisoo.

See pani ta oma sõnul mõtisklema, kas Saare maakonna omavalitsused suudaksid samaga vastata.

Saare maakonna bussiliinivõrgu ülalpidamiseks kulus riigil mullu 1,209 miljonit eurot ja piletitulu oli 424 000 eurot. Riigi toetus moodustas 74 protsenti ja piletitulu 26 protsenti.

“Saare maakonna puhul saaks tasuta ühistranspordi kehtestada ühiselt kohalikud omavalitsused, makstes kinni piletitulu osa ühistranspordi kuludest ning kulud jagataks vastavalt elanike arvule,” selgitas transpordinõunik.

Summade suurust omavalitsustele aitab Kurisoo sõnul ehk mõista asjaolu, et Saaremaa KOVide eelarve oli 2012. aastal kokku 30 miljonit eurot. “Tegelik kulude kasv kohalikele omavalitsustele on kolmandiku võrra väiksem, kuna nad maksavad juba praegu kinni õpilaste sõidud ning Kuressaare linn lisaks ka pensionäride sõidud,” tõdes ta.

Lisaks jääksid tasuta ühistranspordi puhul ära piletimüügi ja kontrollimiste kulud. Keskmiselt suureneksidki KOVide kulud Taavi Kurisoo mõttekäigu järgi ühe protsendi võrra.

Omavalitsusjuhid, kellega Saarte Hääl eile tasuta transpordi teemal kõneles, leidsid, et mõttel on jumet ja KOVid võiks üheskoos seda arutada küll.

Torgu vallavanem Tiit Põld tõi välja, et kui kulud jagataks vastavalt elanike arvule, siis nende valla puhul oleks see suhteliselt soodne lahendus. Arvutuste kohaselt tuleks Torgul välja käia ca 4000 eurot.

“Mina oleksin kartnud isegi hullemat summat,” oli Põld üllatunud, et Torgu vaid sellise summaga hakkama saaks. “See on originaalne, kui mõelda. Ei ole üldse paha mõte,” arvas Põld. Tasuta ühistranspordi teema üle pole Tiit Põllu sõnul varem mõtteid mõlgutatud.

Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep päris nii kahe käega poolt just polnud, kuid temagi arvas, et lähemat arutelu idee väärib. “Tallinnas oli see väga hästi läbi mõeldud idee, mis tõstis Tallinna rahvaarvu kõvasti. Selle arvelt võidavad nad kõvasti tulumaksus,” rääkis Mõtlep.

Tema ei usu, et tasuta transport Saare maakonda inimesed tagasi tooks. Vähemalt mitte sel määral, et KOVid saaksid lisanduva tulumaksurahaga katta ühistranspordi kulusid.

Kuuldes, et Leisil kuluks selle võimaldamiseks ca 25 000 eurot, oli Mõtlepki meeldivalt üllatunud. “Utoopiline see summa pole,” arvas ta, kuid tõi välja, et erinevad kulud kasvavad pidevalt, mistap ei näe ta, et sel ideel praegu kandepinda oleks.

Kärla vallavanem Villi Pihli sõnul vajaks mõte põhjalikumat kaalumist, sest tegelikult ju poleks see tasuta transport, kui KOVid selle kinni maksaks. “Sellisel juhul maksaks selle kaudselt kinni siiski valla inimesed ise, kaasa arvatud need, kes ühistransporti ei kasuta,” sõnas Pihl.

Print Friendly, PDF & Email