Kõrget vererõhku ei tohi kindlasti tähelepanuta jätta

Kõrget vererõhku ei tohi kindlasti tähelepanuta jätta

TASUB KONTROLLIDA: Eile Saarte Hääle palvel Kuressaares Ülikooli apteegis oma vererõhku kontrollinud Natalija Leitenil tuli oma üllatuseks tõdeda, et see oli veidi kõrgem kui tavaliselt. “Mul pea valutas ja ma tulingi apteeki just valuvaigistavat tabletti ostma,” tähendas noor naine, kellel tavaliselt on vererõhk olnud pigem madal kui kõrge. Peavalu aga võis tal tekkida just kõrgenenud vererõhust. Foto: Sander Ilvest

Kõrge vererõhk ei ole tänapäeval sugugi ainult vanemate inimeste haigus, vaid üha enam on tõbi tabamas ka nooremaid.

“Aastaid tagasi oli mul töö juures väga pingeline periood. See lõppes sellega, et töölt koju tulles kaotasin teadvuse ning teadvusele tulles ma vappusin külmast ning higi voolas,” meenutab Kaili (37), kes too hetk ei mäletanud isegi seda, kuidas koju jõudis. Teadvusele tuli ta kodus esikupõrandal lamades.

“Olin haiguslehel kuni vererõhk normaliseerus. Diagnoosiks oli stress,” räägib noor, edukas ning kõrgelt haritud naine, kes on oma kõrgest vererõhust olnud teadlik juba keskkoolist peale.

Ka Kaili isal on kõrge vererõhk ja naine arvabki, et on selle pärinud. Kõrge vererõhuga on Kaili enda sõnul elanud juba mitu aastat, kuid spetsiaalset ravi saab alles möödunud aastast.

Igapäevaelus olid noorel naisel häirivad peavalud ning ninaverejooksud. Kaili ei oska öelda, kas tõve avastas töötervishoiuarst või mitte, kuid tema etteheitev küsimus “Miks te mängite oma eluga?” oli see, mis pani naise perearsti poole pöörduma.

Oma sõnul proovib ta nüüd probleeme ja muresid rahulikumalt võtta, mis pahatihti ei õnnestu. “Tean, et ei tohiks süüa soolaseid toite, kuid magedat ei taha,” ütleb ta ja lisab, et haiguse tõttu ei ole tal eriti jäänud ka midagi tegemata.
Katrin (36) sai vererõhuhaigusest teada paari aasta eest. Alguses ei osanud ta enesetunde juures midagi muud tähele panna, kui et pealelõunasel ajal lõid põsed õhetama ja pea hakkas valutama.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email