Ühed lähevad, aga kust need teised siis tulevad? (1)

Ühel hetkel jõuab ikkagi kätte aeg, kus hakkavad puhuma uued tuuled ning viivad endaga igal aastal mandri peale ja mujale maailma laiali suure hulga Saaremaa noori. Väljavaated on nende jaoks mõistagi head, kuid see ei muuda kohalike noorteorganisatsioonide elu selle võrra lihtsamaks.

Küsimärkide rahe alla on jäänud noortekogud ja nende jätkusuutlikkus meie väikesel saarel. Hakkajaid ja tahtjaid noorukeid iseenesest ju leidub rohkem kui rubla eest, kuid sellegipoolest valitseb praegu noortekogus põud.

Ei vaja vist ütlemist, et tegevust jagub ning liikmeks olemisel on ainult plussid. Sellegipoolest, mis iganes põhjustel, on noortekogu avasüli ootamas uusi noori, kelle paremaid mõtteid rakendada heaolu tõstmiseks.

Üheks põhjuseks võib peale loomuliku kao koolilõpetajate näol kindlasti tuua ka asjaolu, et ei olda asjaga nii hästi kursis.
Selle tõttu võtsid praegused liikmed nõuks teha tiiru ümber Saaremaa ning käia koolides tutvustamas ennast, noortekogu ja selle tegevust, et ligi tõmmata uusi liikmeid ning täiendada kollektiivi värskete peade ja innovaatiliste ideedega.

Kuressaare linna noortekogu esimehe Grete Kesküla sõnul on tegemist üdini meeltlahutavate ning samal ajal kasulike tegevustega, mis annavad tohutult kogemust ning avardavad mõtlemist ja maailmapilti. Seetõttu plaanitakse läbi käia vallad, kus noortekogu veel ei ole ning anda võimalus ka nendele inimestele, kes ei pruugi olla asjaga nii kursis.

Siiski on jätkusuutlikkus hetkel noortekogu üks peamisi teemasid ning kõik, kel vähegi tahtmist ja tegutsemisvaimu, on lahkelt oodatud liituma. Tegemist on siiski tänuväärt organisatsiooniga, mis korraldab harivaid ja inforohkeid üritusi ja tegeleb uute põlvede hääle edasikandmisega. See on hea näide, kuidas mitu väiksemat häält suudab koos korda saata midagi suurt.

Öeldakse, et mida rohkem, seda uhkem, ja antud juhul teeb see “rohkem” valjemaks ka noorte endi hääle.

 

Mis need noortekogud üleüldse on?

Lühidalt öeldes on tegemist kohaliku omavalitsuse juures ja sellega koostöös tegutsevate kogudega, mis esindavad noorte huvisid.

Saaremaa noortekogu loodi aastal 2011 ja on katusorganisatsiooniks Saaremaal juba tegutsevatele muudele noortekogudele. Nende eesmärkideks on noorte huvide kaitsmine ja esindamine ning samuti serveeritakse häid võimalusi lasta kohalikel noortel omavalitsuse tasandil osaleda otsustamisprotsessides ning anda nõu elu parandamiseks.

Kristina Kretova

Print Friendly, PDF & Email