Hiiumaa peibutab kinnisvaraostjaid Saaremaast üha enam

kinnisvara2012Tõsiasi, et vähemalt suvel on Saare maakond suvitajatest tulvil ning privaatsust leida aina keerulisem, on pannud saartele kinnisvarasoetajad kiikama naabersaare poole.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman tõdes Saarte Häälega siinsest kinnisvaraturust rääkides, et teatud määral on Saaremaal probleemiks kujunemas privaatsuse nappus. Eriti ilmneb see suvekuudel. “Suvel on pea iga kadaka taga telk,” tõdes ta, viidates suuremate ürituste toimumise ajale. Saaremaa tunduvat küll mandri-eestlasele suhteliselt suur, aga suur-ürituste toimumise ajal paistab saar sellegipoolest ääreni rahvast täis olevat. Nii kipuvadki kinnisvarasoetajad kiikama pigem juba Hiiumaa poole. Hiiumaa asub mandrist sedavõrd kaugemal, et “niisama lagastajad ei viitsi sinna minna”, tõdes Pindi juhatuse liige. “Seal on muidugi veel üks tore asi, vara on lihtsalt odavam,” tähendas ta.

Privaatsus kaalub pika laevasõidu üles

Teiseks tõi Sooman põhjusena välja, et Saaremaale tulek on suhteliselt aeganõudev. “Tallinnast liigud ca 4 tundi ja see on tallinlase jaoks peaaegu juba nagu Riiga minek,” nentis ta. Eelkõige nõuab see kannatust ja vaba aja olemasolu. “Kui on valida, kas kinnisvara on Saaremaal, kus on privaatsust vähem, või Hiiumaal, kuhu praam sõidab küll kauem, aga privaatsust on rohkem, siis Saaremaa kõrval on Hiiumaa kohaliku, s.t Eesti elaniku jaoks kõvaks alternatiiviks tõusnud ja see on tõesti esimene kord, kui julgen selle saarlastele välja öelda,” kinnitas Sooman.

Tõsi, tehingute arv on Hiiumaal ka maa-ameti statistika andmeil aasta-aastalt tõusnud: 2010. aastal oli 434 tehingut, 2011. aastal 477 ning 2012. aastal 588 tehingut. Samas liigub endiselt tublis tõusvas joones ka Saaremaa turg.

Kohalike elanike jaoks on Pindi juhatuse liikme sõnul neli mootorit, mis sunnivad kinnisvaraga tehinguid tegema: sünnid, surmad, lahku- ja kokkukolimised. Kõige selle käigus müüakse, ostetakse, vahetatakse – kellel kuidas parasjagu vaja –, see panebki kohaliku turu käima. Samas on kinnisvarahind Saaremaal mõnevõrra kõrgem ja seda ka kahanenud privaatsuse valguses siiski püsiva eksklusiivsuse tõttu. “Seega on aga kohalikul elanikul jälle raskem tehingut teha, sest palgatase on nn maapiirkonna oma ja pärast pangalaenu võtmist tuleb ju kuidagi ots-otsaga kokku tulla,” tõdes Sooman.

Mereäärne kinnistu on kuum kaup

Rääkides Saaremaa kinnisvaraturust, saab tema sõnul kõneleda ennekõike siiski Kuressaare turust. Nagu kõikide väiksemate linnade puhul, on ka Kuressaares turu taastumine küllaltki visa. “Mingit plahvatuslikku tehingute kasvu pole turul olnud,” tõdes Sooman, lisades, et endiselt ollakse kinnisvara soetamisel ettevaatlikud.

Mis on alati kuum kaup olnud ja on Saaremaal ka praegu, on siinsed mereäärsed kinnistud, kus kommunikatsioonid on olemas, detailplaneering võimaldab ehitusloa võtta ja ehitama hakata. “Nende vastu on kogu aeg huvi, aga nende nn eksklusiivsete varade puhul on alati see häda, et müüjad ja ostjad näevad hinda väga erinevalt. Seetõttu pole ka tehinguid teab mis palju tehtud,” selgitas ta.

 

Välismaalased ostavad aina vähem

Ehkki endiselt soetavad Saare maakonda kinnisvara ka välismaalased, ei ole neid sugugi nii palju, kui arvata võib.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman tõdes, et jutud välismaalastega tehtud tehingutest kipuvad olema veidi üle paisutatud. Saare maakonnas teevad lõviosa tehingutest siiski eestlased, kes omakorda jagunevad saarlasteks või mandri-eestlasteks. Välismaalastest armastavad Saaremaad endiselt soomlased. “On ka rootslasi ja natuke venelasi, aga kogu kamba peale teevad nemad siiski alla 10 protsendi tehingutest.”

Compakt Kinnisvara maakleri Kristi Sillarti sõnul oli 2011. aastal välismaalastest kinnisvaramüüjaid 57, kes müüsid oma vara koguväärtuses 1,7 miljonit eurot. “Eelmisel aastal välismaalastest müüjate arv tõusis märgatavalt ja aasta lõpuks oli müügitehingute arv 204, tehingute koguväärtuseks 2,6 miljonit eurot,” märkis Sillart.

Välismaalastest kinnisvaraostjaid oli tema sõnul 2011. aastal 80, nad soetasid Saaremaale kinnisvara koguväärtuses 1,9 miljonit eurot. 2012. aastal oli välismaalaste ostetud kinnisvara koguväärtus maakonnas 1,5 miljonit eurot ja tehingute arv napp 49. Milliseks kujuneb kinnisvaraturule 2013. aasta, on Sillarti sõnul raske prognoosida. “Loodame ikka, et tehingute arv kasvab.”

Uus Maa Kinnisvara Kuressaare büroo juhataja Riho Mõisaääre sõnul pole välismaalaste eelistused Saaremaal asuva kinnisvara puhul eriti muutunud. “Soetatakse ikka kortereid Kuressaares ja maamaju suvituskohana,” kinnitas ta.
Mõisaäärgi tunnistas, et maailmamajanduse ärevad ajad on oluliselt mõjutanud siinset kinnisvaraturgu ja välismaalaste ostujulgust. Nii teevadki valdava osa tehingutest temagi sõnul kohalikud elanikud. “Ostetakse kinnisvara peamiselt oma kodu rajamise eesmärgil, kuid hoogustumas on ka kinnisvara ostmine investeerimise eesmärgil,” tähendas ta.

2013. aasta kohta arvas Riho Mõisaäär, et jaanuar ja veebruar tulevad ilmselt rahulikud ning seejärel turg ehk elavneb taas. “Ise ootaks pigem väikest tehingute arvu kasvu võrreldes 2012. aastaga.”

Print Friendly, PDF & Email