Keeleteadlane Silvi Vare pälvis aasta teadlase tiitli (1)

Keeleteadlane Silvi Vare pälvis aasta teadlase tiitliEesti keele instituudi aasta teadlase tiitli pälvis tänavu Saaremaalt pärit Silvi Vare.

“See anti sõnaraamatu valmimise eest,” ütles tiitli pälvinud vanemteadur Silvi Vare (pildil) Saarte Häälele, lisades, et tiitel anti talle elutöö valmis saamise eest.

“Olen palju aastaid teinud suurt tööd, et välja anda “Eesti keele sõnapered”, ning sel aastal panin sellele punkti,” rääkis Vare, kes sai autorieksemplari kätte vahetult enne jõule.

Ta märkis, et kuigi raamatut oleks võinud veelgi täiendada, otsustas ta selle tänavu siiski kaante vahele panna. Raamatu esitlus jääb jaanuarikuusse.

Keeleteadlane Silvi Vare sündis 1939. aasta 17. juulil Kihelkonna vallas Pajumõisa külas. Vikipeedia andmetel on ta lisaks uue sõnaraamatu koostamisele uurinud eesti keele sõnamoodustust ja esitanud teoreetilised alused eesti sõnamoodustuse kui terviku kirjeldamiseks. Vare on koostanud tänapäeva eesti keele noomenituletuse esimese põhjaliku käsitluse, lähtudes vahetutest moodustajatest, ja viinud uut tüüpi käsitlusviisi sisse gümnaasiumi emakeeleõpetusse.

Silvi Vare on uurinud ja tutvustanud ka teise keele õpetamise ning kakskeelsuse arendamise põhimõtteid ja metoodikaid, et tõsta muukeelsetele lastele eesti keele õpetamise taset. Ta on üks “Eesti keele grammatika” I–II (1993–95) autoreid.

Silvi Vare on saanud Eesti Vabariigi teaduspreemia (1996) ja ajakirja Keel ja Kirjandus aastapreemia (1993, 2001).

Print Friendly, PDF & Email