Muuseumijuht Märt Kapsta pühkis Ruhnu tolmu jalgelt

Muuseumijuht Märt Kapsta pühkis Ruhnu tolmu jalgeltRuhnu muuseumi juhatajana asus Märt Kapsta asemel ametisse sealse kultuurimaja juhataja ja kiirabiauto juht Andre Nõu.

Märt Kapsta (fotol) põhjendas saarelt lahkumist sellega, et saare ajalugu on end tema jaoks 15 aasta jooksul ammendanud ehk siis kogu kohapeal olev info on tal nüüdseks käes. Saarelt uurimistööde tegemiseks mandrile käia on raske ja aeganõudev. Lisaks plaanib Kapsta järgmisel sügisel alustada ajalooõpinguid Tallinnas, mis saarel elades on pea võimatu.

Märt Kapsta sõnul leidis ta muuseumisse uue inimese, kelle ise eelmisel suvel välja õpetas. Nüüdseks on muuseumi kogud üle antud Andre Nõule. Endine juhataja on nüüdseks vaid juhendaja rollis, kui abi vaja. Samuti taandas Kapsta ennast vallavalitsusest, sest uus töökoht asub tal Tallinnas. Kapsta on nüüd mööblitisler.

Ta täpsustas, et Ruhnu sattuski ta tänu Ruhnu vana puukiriku restaureerimisele, milles ta osales. Pere jääb siiski saarele edasi, sest üks laps käib veel koolis. Kuna neil on Ruhnus ka turismitalu, ei ole kogu perel kodust lahkumine lihtsalt võimalik.

Uus muuseumijuht Andre Nõu on multifunktsionaal-ne. Samal ajal on ta ka Ruhnu kultuurimaja juhataja ja saare kiirabiauto juht. “Muuseumi juhatamine nõuab süvenemist ja ausalt öelda on kolme asjaga korraga tegelemine päris raske,” tunnistas Nõu Saarte Häälele.

Nõu usub, et rannarootsi kultuuri põhjaliku tundmaõppimise järel võib sellest kujuneda tõeline võlumaailm. Muuseum ise kuulub juba aasta otsa Haapsalu Rannarootsi muuseumi alla, aga tööasjad saavad aetud interneti teel ja telefonitsi.

Nõu tunnistas, et talle on antud suhteliselt vabad käed, mis iseenesest on päris keeruline, sest tal on keskkonnaalane haridus. Ajaloo avastamise koha pealt arvab ta, et uue inimesena võib ta värske pilguga kindlasti midagi leida. Suuremaks väljakutseks peab Nõu hoonete ja territooriumi korrashoidu, sest ainuüksi Korsi taluõue niitmine on suvel suur töö. Lisaks tuleb ju tegeleda turistidega. “Juhatajaks nimetamine on rohkem nagu sõnakõlks,” sõnas Nõu, kinnitades, et on väljakutseteks valmis.

Print Friendly, PDF & Email