Ott Aardam ajab laulupeo lavastamisel kodusaare asja

“Minu jaoks on juubelilaulupeo tegemine austav ülesanne,” ütleb Saare maakonna tulevasuvise tähtsündmuse, juubelilaulupeo stsenarist ja lavastaja Ott Aardam.

Saaremaalt pärit näitleja, näitekirjanik ja lavastaja Ott Aardam kinnitab, et tema jaoks on see esimene kogemus juubelilaulupeo stsenaariumi kirjutada ja sellist üritust lavastada.

Tema sõnul mängis pakkumise vastuvõtmisel kindlasti oma rolli patriotism. “See on minu võimalus teha midagi kodusaare heaks,” lausus Aardam.

Laulupidu lavastada on kindlasti pisut teistmoodi, kui mõnd näidendit publiku ette tuua, arvab Aardam. Tema ülesanne on hoolitseda selle eest, et saarega seotud tekke- ja loomislugusid tutvustav pidu, selle laulud ja vahetekstid mõjuksid kui terviklik etendus. Ka need laule siduvad ja tutvustavad tekstid on Aardami kirjutada. Samuti peab Aardam seisma selle eest, et peol “kukuks kõik välja nii, nagu peab”.

Keskseks tegelaseks lavastuses on Ilmalind. “Tegemist pole mingi staatilise kujuga – Ilmalind liigutab, räägib ja laulab,” ütles Ott Aardam.

Hiigellinnuga vestleb kaks last – poiss ja tüdruk, püüdes talt teada saada, miks ja kuidas on tekkinud siia see saar, kadakad ja lauljad.

“Need osatäitjad peame alles leidma,” märkis Aardam.

“Lahtisi otsi” leidub pea pool aastat enne pidu tema sõnul teisigi. “Kuna kõik – näiteks repertuaari osas – pole veel sugugi sada protsenti kindel, pole ka tekst täies ulatuses paigas,” nentis lavastaja.

Laval Aardamit seekord ei näe – küll kohtab teda kindlasti seal toimuval silma peal hoidmas.

Ott Aardam ajab laulupeo lavastamisel kodusaare asja

TÖINE AEG: Kandlemänguks juubelilaulupeo stsenaristil ja lavastajal Ott Aardamil vaevalt niipea aega jätkub. Foto: Kalmer Saar

Ott Aardam ei eita, et tema tööelu tempo on kiire. Kodusaare laulupeo asjade korraldamiseks peab ta aega leidma oma põhitöö kõrvalt Theatrumi teatris – Aardam astub üles nii Andri Luubi tükis “Pruuniks” kui ka Alceste’i osas Molière’i “Misantroobis”. Vähemolulised pole ka ETV seriaali “Õnne 13” võtted, kus saarlase täita on Jaanuse roll.

Vanematekodu Orissaares võimalikult sageli külastav Ott Aardam satub laulupeoga seotud kohustuste tõttu nüüd tavalisest sagedamini ka “pealinna” Kuressaarde.

“Ja mida suve poole, seda rohkem,” ütleb ta.

Ott Aardam on Viljandi teatris Ugala 2007. aastal etendunud “Börsi ja Börsitari” ning 2008. aastal publiku ette toodud “Poksi” autor ja lavastaja. Viimane etendus 2009. aasta kevadel Saksamaal Heidelbergis uue draama festivalil Heidelberger Stückemarkt 09.

Aardami kirjutatud ja Ugala teatris lavastatud “Mee hind” tunnistati aga tänavu septembris Tartus koos Draama festivaliga toimunud Balti teatrifestivali võistluskava parimaks teoseks.

Print Friendly, PDF & Email