Enda Naaber avastab inimest (1)

Hiljuti oma 30. raamatu avaldanud luuletajale Enda Naabrile pakub inimene oma keerukuses jätkuvalt avastamisrõõmu.

“Sa iialgi ei tea, mida ta mõtleb, ütleb või teeb,” tõdeb raamatu “Õitseb mõte” autor. Lisaks leidub kogumiku kaante vahel loodusluulet. “Loodusest on palju kirjutatud ning seda tehakse ikka ja jälle,” ütleb Naaber. “Aga eks iga inimene näe loodust oma pilgu läbi ja see uudne pilk peabki lugejale midagi pakkuma.”

Autori oma meelisaastaaeg on kevad, mil kõik tärkab ja muutub taas elavaks.

“”Õitseb mõte” sellepärast, et on veel, mille üle mõtiskleda ja julgust neid mõtteid teistele pakkuda,” põhjendab Naaber oma uue luulekogu pealkirja. “Eks luules on, nagu ikka, palju elutõde sees.”

84-leheküljelisse raamatusse on koondatud sadakond luuletust – valminud erinevatel aastatel. “Üks on aastast 2002, teine jälle aastast 2008, kolmas 2011,” tähendab Naaber.

Oma sõnul eelistab ta täisriimi ja nelikvärssi, mis väljendub ka uusimas raamatus. “Olen neile truuks jäänud, kuigi hindan ka vabavärssi,” lausub Naaber. “Kuna hiljuti sai nelikvärssi ja täisriimi kasutanud Eda Ahi oma luuleraamatu eest Betti Alveri luuleauhinna, oli mul hea meel – ehk ei olegi ma siis moest läinud.”

Käesolevas teoses leidub Naabri sõnul rohkem mõtteteri kui varasemates.

“Püüan iga luuletuse lõpetada puändiga,” räägib ta. “Mõttejõud koondub viimastesse ridadesse.”

Naaber arvab, et kuigi luulelugejaid on vähem kui proosaaustajaid, on luule lugejaile vajalik.

“Olen täheldanud, et mõni, kes varem pole luulet lugenud, leiab äkki eakana tee luule juurde,” ütleb Naaber. “Nii nagu inimene aastatega süveneb üha enam nii enda kui ka teiste ellu ja kõigesse, nii pöördub ta ka luule juurde.”

Enne viimast luulekogu nägi kevadel trükivalgust Naabri haikuraamat “Lootuste vikerkaar”.

Oma 75. sünnipäevaks tuleva aasta 1. septembril plaanib Enda Naaber välja anda etüüdide kogumiku.
Luuleraamatu andis välja OÜ Logolife, kujundas Ain Vares.

Print Friendly, PDF & Email