130-aastane Karja segakoor soojendas publiku südameid (2)

130-aastane Karja segakoor soojendas publiku südameid

SÜDAMES SÜÜTAME KÜÜNLA: Dirigent Tiina Oks, üks kolmest suurest Oksast, kes 130-aastast Karja segakoori juhatanud, jäi sünnipäevakontserdiga väga rahule. Foto: Sander Ilvest

Reede õhtul tähistas Karja segakoor koos külaliskollektiividega 130 aasta möödumist kohaliku neljahäälse segakoori esimesest kontserdist Karja Katariina kirikus.

Vaatamata külmale ja tuisusele ilmale sõitsid seekord Karja kirikukontserdile laulusõpru tervitama Taritu ja Pärsama segakoori, Metsküla külakoori ja meesansambli ning Karja naisansambli lauljad.

Karja segakoori juubelit tähistava kontserdi moto “Sa südames nüüd pane kõik küünlad põlema” oli ligi kolmkümmend aastat koori dirigendina tegutsenud Tiina Oks sõnastanud küll päevakohaselt.

Ka publik laulis kaasa

Repertuaari oli koorijuht valinud esinemispaika silmas pidades. Kõik esitatud palad olid südantsoojendavad ja meeliülendavad.

Põhiosa kontserdist oli võõrustajate kanda. Ühendkooriks astusid Karja segakoori lauljate kõrvale Taritu ja Pärsama segakoori ning Metsküla külakoori lauljad. Karja naisansambel esitas kaks ja Metsküla meesansambel ühe laulu.
Viimaseks etteasteks ühines koori- ja ansamblilauljatega ka publik. Altari ette moodustus ligi 70-liikmeline võimas ühendkoor. Endised koorilauljad tundsid end praeguste lauljatega koos esinedes taas suure ühise pere liikmetena.

Staažikas laulumees Tõnu Grepp Saaremaa meeskoorist SÜM andis ülevaate Karja segakoori kujunemisloost. Saare maakonna laulutraditsioone uurinud ja ise aastakümneid koorides laulnud Heinrich Männa on oma raamatus “Saaremaa laulupeo esimene sajand 1894–1994” teada andnud, et alates 1882. aastast sai suurtel pühadel kirikus kuulda neljahäälset laulu. Koorijuht oli kohalik koolmeister Mihkel Oks.

Ilma Oksadeta pole Karja segakoor oma 130-aastase eksistentsi vältel hakkama saanud. Esimene dirigent Mihkel Oks juhendas lauljaid 30 aastat. Kolm aastakümmet oli koorijuht Johannes Oks. Praegune dirigent Tiina Oks võib peagi samuti raporteerida oma 30-aastasest tegevusest kodupaiga segakooriga.

Õpivad juubelilaulupeoks

Koori juubelil luges Tiina Oks kauaaegse koorivanema Ilmar Kanemägi koostatud ülevaatest katke: “Oli aeg, kus koorid tegutsesid peaaegu igas külas või vähemalt iga kooli juures – Leisis, Karjas, Pärsamal, Koiklas, Pammas ja Metskülas. Kuuekümnendatel aastatel tegutses Karja kihelkonnas ka meeskoor, mida juhatas kooliõpetaja Endel Nau. Mehed käisid koos Leisist, Karjast ja Pärsamalt. Karja segakoori juhatas Boris Vallau, Leisi segakoori Raissa Üksti, hiljem Hilja Taimla, Pamma koori Meeri Rössler.”

Praegu õpivad Karja segakoori ja Metsküla külakoori lauljad Tiina Oksa käe all usinasti Saaremaa 50. üldlaulupeo repertuaari. Helilooja Aare Kruusimäe üsnagi keerukast heliteosest “Muinasvärav” (Debora Vaarandi tekst) on lauljad juba jagu saanud. Tiina Oksa sõnul tuleb teiste laulude ja ka nimetatud looga veel tööd teha. Kooriharjutused toimuvad kord nädalas Leisi keskkoolis.

“Hea, et on veel toredaid inimesi, kes jaksavad-viitsivad õhtuti kodust välja tulla – sügav kummardus teile kõigile! Täname meie otseseid ja kaugemaid toetajaid, sõpru ja peresid! Aitäh pika ja liigutava koostöö eest Taritu segakoorile! Suur tänu kõigile, kes kunagi on laulnud Karja segakooris,” tänas Tiina Oks.

Sünnipäevakontserdil juhatasid koore veel Anneli Tarkmeel ja Sirje Torn. Pärast kontserti võõrustas lauljaid Pärsama kultuurimaja. Sealgi kõlasid juubilarkoori auks hoogsad laulud hiliste öötundideni välja.

Print Friendly, PDF & Email