Tuisk kattis Saaremaa hangedega (FOTOD) (16)

Tuisk kattis Saaremaa hangedega

SAHK JÕUDIS RANDVERESSE ESMASPÄEVAL: Laupäeval alanud lumetuisk jättis Randvere küla lumevangi. Sahamehe sõnul olid hanged nii kõrged, et masinal ei jätkunud jõudu lumest läbi tungida. Foto: Sander Ilvest

Nädalavahetusel Saare maakonda tabanud tuisk tuli nii inimestele kui ka ametimeestele ootamatult. Ei oldud valmis selleks, et teedele tekivad rinnuni hanged.

Eile kell 14.45 olid Saare maakonna tugi- ja põhimaanteed sõidetavad, kuid esineda võis tuisuvaalusid, ütles AS-i Eesti Teed Lääne piirkonna juhataja Üllar Seeman. Samuti olid läbitavad kõrvalmaanteed, välja arvatud Kahtla–Ruhve 5. kilomeeter, kus tol hetkel töötas laadur. Seemani sõnul võib aga olukord tuisu tõttu kiiresti muutuda.

Linnaga piirneva Kaarma valla halduse peaspetsialisti Maidu Otsa sõnul oli nädalavahetusel olukord vallateedel päris hull. Jõudumööda üritati lahti hoida teid, kus inimesed lumevangis olid. Samas oli lõike, kus pool tundi pärast tee lahtilükkamist oli see taas hanges. Spetsialisti sõnul leidus küllalt noori, kes lihtsalt lustist tuisus ringi sõitsid ja seetõttu hangedesse kinni jäid.

Talvel käitumine unustatud

Eile hommikul oli Otsa sõnul täiesti hangedes veel Randvere ja Irase vaheline teelõik. Just Randvere külas sai ka Saarte Hääl oma nahal tunda, mis tähendab autoga hange jäämine. Natuke enne Randvere koolimaja oli keset teed sõiduauto kinni jäänud. Ühiste jõududega saadi auto liikuma, kuid nagu ikka ei jää ükski heategu karistuseta. Ei jäänud meie omagi – et SH autol enam ruumi hoogu võtta polnud, jäime keset asfaltteed “kõhu peale” kinni.
Pärast tubli kaevetööd saadi kohalike abiga auto taas liikuma.

Vahepeal kohale jõudnud teehöövli juhi sõnul ei olnud tema masinal esimese hooga lihtsalt rohkem jõudu, et teed päris lahti lükata. Lumekoristaja sõnul on inimesed vahepealsete soojade talvedega ära unustanud, kuidas talvel käituda. Aeglaselt liikuvast sahast kihutatakse mööda ja kinni jäädes takistatakse lumekoristust. Samuti pole autodes labidaid ega köit, et saaks abi osutada, kurjustas töömees.

Maidu Otsa sõnul oli sel nädalavahetusel eriolukord. Tavapäevadel peaksid teed kella kaheksaks hommikul ikka lahti olema, et inimesed tööle ja kooli saaksid. Probleem on öiste vahetustega, sest näiteks Mullutus algab vahetus Merinvesti tööstuses kell 22.

Loomulikult võib aga tee täis tuisata ka neil, kes hommikul kaua magavad. Ots kinnitas, et tema telefon on kogu aeg sisse lülitatud. Kes hätta jääb, võib talle helistada numbril 52 75 466. Tema saadab võimalusel lähima lumesaha appi.

Lehega rääkides oli väga nördinud Kudjapel Mereranna teel elav lasteaiatöötaja, kuna tee olla laupäevast saati lahti lükkamata. Ta pidi enne kaheksat hommikul lasteaias tööl olema, et lapsi vastu võtta. Linnaliinibuss ei saanud hangede tõttu aga sõita, mistõttu tuli tal läbi hangede Pihtla teele Lille peatusse sumbata. Eile kella 11 ajal päeval oli pool teest jätkuvalt hanges, aga läbi tuisu oli näha, et traktor seal töötab.

Hull oli olukord ka Pöide vallas. Pühapäeval Keskvere külast esmaspäevaks linna tööle rutanud Saarte Hääle peatoimetaja Merike Pitk kirjeldas värvikalt oma teekonda: “Tee meie talust umbes kilomeeter maad eemal asuva suure teeni oli abikaasa sõnul rinnuni täis tuisanud. Abikaasa helistas siis mehele, kes vallateid lahti lükkab. Too ütles, et tema teed lahti lükkama ei tule, sest see tuiskab nagunii kohe täis ja tal on vaja tähtsamad teed lahti lükata.” Ennekõike tulevat lahti ajada need külateed, kus käib piimaauto.

Vahepeal selgus Pitka sõnul, et naaberküla tee oli lahti lükatud. Sinna jõudmiseks tuli tal pool kilomeetrit läbi lume sumbata.

“Mees läks ees ja nii me sumpasime, lumi kohati vööst saati,” kirjeldas Merike Pitk. “Kui lõpuks Orissaarde sain, andis sugulane kuivad riided selga.”

Pöide vallavanema Jüri Linde teada oli neil ka eile veel osa teid hanges. Tema sõnul eelistatakse lumelükkamisel teid, mille ääres majakorstnatest suitsu tuleb. “Loomulikult pole mõtet lahti lükata seda teed, mis poole tunni pärast taas hanges on,” kinnitas vallavanem. Samas ütles ta, et ei usu, et kedagi hätta jäetaks, kui lumelükkajale helistada.

Reekülas taas lumetüli

Hoopis tülli ajas tuisk Reeküla inimesed, sest lambakasvataja Kaido Vanema sissesõiduteele oli pühapäeva õhtuks lükatud suur lumekuhi. Kui Saar-te Hääl kirjutas aasta tagasi lumetülist Reekülas, lubas vald osapooled kokku kutsuda ja asja ära klaarida.

Ilmselt pole see õnnestunud, sest Pihtla abivallavanema Tiit Rettau andmetel lükkas Vanema teeotsa kinni naabri tellitud lumesahk. Rettau kinnitas, et käis ise kohapeal ja esmaspäeva hommikul lumevalli teeotsas enam polnud. Küll aga oli eile olukord hull valla teedel üldiselt. Hange jäi kinni koolilapsi vedanud valla buss, mille mootor lakkas töötamast. Bussis olnud Kaali kooli lapsed viidi koju tagasi.

Kehila külas juba eelmisel nädalal elektrita olnud Tiit Paulus kinnitas eile, et tal on olemas üks faas kolme asemel, mis ei võimalda vesi-õhksoojuspumpa töös hoida. Lisaks rippus liinitraatide küljes murdunud mänd. Pauluse sõnul on vaid aja küsimus, millal traadid katkevad ja vool kaob.

Ka oli Tiit Paulus lumevangis, mistõttu jäid ära laupäevaks ja pühapäevaks planeeritud tunnid Kuressaare muusikakoolis. Poole kõne pealt hõiskas muusik, et “traktor tuleb”, ja kiirustas õue.

 

Linnas algab lume väljavedu

Lumerohkuse tõttu otsustas Kuressaare linnavalitsus, et lund veetakse kesklinnast välja ööl vastu kolmapäeva ja ööl vastu neljapäeva.

Kuressaare Linnamajandus korraldab lume äravedu järgmistelt tänavatelt: Tallinna tn (Põhja tänavast kesklinna poole), Lossi tn, Uus tn, Rootsi tn, Kiriku tn, Komandandi tn, Kohtu tn, Kauba tn, Turu tn, Pikk tn, Tolli tn, Lootsi tn, Abaja tn, lisaks keskväljak ja kesklinna parklaalad.

Linnavalitsuse teatel on soovitud tulemuse saavutamiseks väga oluline, et inimesed lumeveo ajaks nendesse piirkondadesse oma autosid ei pargiks. “See raskendab ja takistab oluliselt tööd ja kitsastel vanalinna tänavatel võib lume väljaveo hoopiski nurjata,” ütles majandusala abilinnapea Kalle Koov.

Võimaluste piires veetakse lund ära ka edaspidi, linnakodanikke sellest eelnevalt informeerides. “Loodame linnakodanike mõistvale suhtumisele,” sõnas Koov.

Print Friendly, PDF & Email