Kultuurkapital pärgas tegijaid (FOTOD)

Kultuurkapital pärgas tegijaid

LAUREAAT: Aare Tammesalu kandis eile esimest korda Mustjala valla teenetemärki. Tagaplaanil Valve Heiberg. Foto: Peeter Kukk

Eilsel aastalõpupeol andis maakonna kultuurirahvas üle preemiad oma silmapaistvaimatele tegijatele.

Eilne autasustamistseremoonia Kuressaare kultuurikeskuses algas ebatraditsiooniliselt – sissejuhatavate kõnede pidamise asemel kuulutati pärast Orissaare brassansambli esinemist kohe välja 18. Krummi-preemia laureaat.

Põhjus oli lihtne – preemia saaja kiirustas pealinna.

Tänavu kirjutas auraamatusse oma nime Mustjala muusikafestivalide korraldaja, tšellist Aare Tammesalu.

“See tunnustus on eriline, kuna ma ei uskunud, et mu tegevus seda väärt on, teiseks aga seetõttu, et olime Hendrik Krummiga päris head tuttavad ja koos muusikat teinud,” ütles Tammesalu Saarte Häälele.

Tammesalu sõnul on see suur tunnustus mitte ainult talle, vaid ka Mustjala vallale ja sealsetele elanikele, vallavanemale ning kõigile, kes on olnud festivaliga seotud.

Esimest korda Mustjala valla teenetemärki kandnud Tammesalu demonstreeris aastalõpupeole kogunenuile Jaapani televisioonis näidatud videolõiku mullusest festivalist, kus Eesti Filharmoonia kammerkoor esitas Tormise teost “Raua needmine”.

Aare Tammesalu sõnul on tulevasuvise, 10.–14. juulini kestva festivali kava juba koos. 27. juulil saab aga teoks koostööprojekt Saaremaa ooperipäevadega.

Kui Aare Tammesalu oli peolt lahkunud, avati kultuuriaastat kokkuvõttev sündmus ametlikult. “Kultuurikorralduse eksamil oleksin sellise järjestuse eest läbi põrunud,” tõdes publiku ees maavalitsuse kultuurinõunik Valve Heiberg. Lõppeva aasta kohta konstateeris ta: “Oleme kõvasti tööd teinud ja ühise koosistumise auga välja teeninud.”

“Nüüd ma lähen koju ja helistan oma vennale (saksofonist Lembit Saarsalu – toim) ja ütlen, et tead sa, meite Lea on nüüd ka täitsa tähtis inimene,” ütles Kultuuripärli preemia näol üllatuse osaliseks saanud Lea Kuldsepp. “Nii suurt tunnustust ei ole mina oma elus veel saanud.”

Kuldsepa tänavused suuremad teod on seotud Saaremaa rahvateatri juubeli tähistamisega. Näiteks koostas ja kirjutas Kuldsepp kokku leksikonilaadse andmeteose “Saaremaa Rahvateater – 50”; korraldas koostöös Kadi raadioga plaadi salvestamise, kus Lutsu “Kevadet” luges sisse rahvateatri 55 endist ja praegust näitlejat; oli Juhan Smuulile pühendatud kirjandus- ja teatrifestivali “Meretagune asi” peakorraldaja.

Kultuurkapitali kolmest võrdse kaaluga preemiast ühe pälvis kunsti- ja kultuurielu pikaajalise edendamise eest Vaike Kivilo. 15 aastat Kuressaare kultuurimaja tööd juhtinud Kivilo töötab praegu Saaremaa kunstistuudios, on Saaremaa kunstiklubi asutajaliige.

Teise aastapreemia kauaaegse kultuuritöö eest pälvis Tornimäe rahvamaja näiteringi juhendaja Ingla Leis, kel tuleval aastal täitub 80 eluaastat ja kes on kultuuritööd teinud 51 aastat; kolmanda aastapreemia aga raamatu “Ruhnu uus kirik 1912–2012” koostaja ja toimetaja, kunstiajaloolane Sirje Simson.

Rahvakultuuri kolleegipreemia ehk Mudsu-Mudsu preemia andsid selleks puhuks regilaulu kirjutanud kultuuritöötajad üle Pärsama rahvamaja juhatajale Aina Tomsonile.

Esimest korda välja antud kultuurisõbra preemia kuulub aga Kadi raadiole.

Käsitöö aastapreemia Kadakmari 2012 sai elutöö eest käsitööõpetaja Edvi Jürisson, kel on suuri teeneid Saare maakonna rahvuslike käsitöötraditsioonide hoidmisel ja edendamisel.

Print Friendly, PDF & Email