See kuulus Mamma tuulik

Mamma tuulik Kõljalas

ENDISES ILUS: Mamma tuulik Karl Tihase eelmise sajandi 50-ndatel aastatel tehtud fotol Eesti Vabaõhumuuseumi kogust. Foto: Eesti vabaõhumuuseumi kogu

Kõljala küla Reeküla poolses osas asub vana maantee ääres üks huvitav tuulik – Kõljala Mamma talu tuulik. See puidust kerega keskmist mõõtu Hollandi tuulik on praegu väga halvas seisus. Talvel raagus puudega on tuuliku punase kilega kaetud abikatus näha ka Kuivastu maanteele.

Eesti ajal ja veel nõukogude aja alguseski teadis Mamma tuulikut iga kesk- ja idapoolse Saaremaa elanik. Mamma talu tuuliku püülijahu oli Kuressaare turul hinnatud kaup – kui keegi juhtus jahu müüma, oli ostjatel esimene küsimus: “Ons see Mamma talu püülijahu?”

Mamma tuulik ehitati 1921. aastal, vastav aastaarv on tuuliku alumise soklikorruse kivimüüri raiutud. Tuuliku ehitas Vätta poolsaarelt pärit tuulikumeister Allik, kes oli tuulikumeistri ametit õppinud Rootsis ja mitmel pool mujal välismaal.

Tuuliku ehituse ajal oli Saaremaal teadaolevalt neli hinnatud tuulikumeistrit, kes olid võimelised Hollandi tuuliku valmis tegema: Allik Vättalt, Riidu Anis Hakjalast, Otsa Mihkel Koksilt ja Lõhmuse Artur Karidalt. Tänasel päeval on meil näiteks ainult kaks tuulikumeistrit sellele ajaloolisele faktile võrdluseks vastu panna.

Mihkel Koppel, Tõnu Veldre

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email