Putini tervis: nagu nõukaajal – suur riiklik saladus (1)

Putini tervis: nagu nõukaajal – suur riiklik saladus

TÕBINE: See Istanbulis tehtud foto, kus Türgi peaminister Recep Erdoğan (paremal) aitab ilmselgelt tugevat seljavalu kannataval Vene presidendil mugavas tugitoolis istet võtta, tekitas sel nädalal kogu maailmas palju poleemikat. Foto: internet

Nädal tagasi teatas Jaapani peaminister Moskva visiidi edasilükkamisest, tuues põhjuseks Venemaa presidendi kehva tervisliku seisundi. Seda igati eitav Kremli pressiteenistus on kaotamas oma usaldusväärsust.

Praegu on tõepoolest tekkinud olukord, kus mingilgi määral tõepäraseid teateid oma suisa “asendamatu” presidendi kohta saavad venemaalased vaid välismaistest infokanalitest.

Kõik see tuleb kuidagi tuttav ette – déjà vu. Tahtmatult meenub kadunud nõukaaeg, mil kommunistliku partei seitsmekümnendatesse eluaastatesse jõudnud peasekretärid koos raugaeas poliitbürooliikmetega olid ametliku propaganda teatel väga hea tervise juures.

Tervisest pakatasid nad nii kaua, kuni äkitselt teatati nende surmast, mille põhjuseid kunagi õieti ei avalikustatudki. Võib oletada, et praegused keskeas ja vanemad lehelugejad peaksid neid aegu hästi mäletama.
“Töötab nii kui ikka”

Midagi sarnast kordub Venemaal ka nüüd. Ka nüüd on Kremlile vastumeelt rääkida riigipea isegi kõige väiksematest tervisehädadest. Hoopis teistsugust teavet saab aga diplomaatilistest kanalitest – tänu neile omandavadki erinevad kuulujutud, mida Kremli pressiteenistus püüab eitada, ametliku staatuse.

Esimesena avalikustas suure saladuse Valgevene diktaator Aleksandr Lukašenka – Moskva üpriski ettearvamatu käitumisega liitlane rahvusvahelisel areenil. Umbes kaks nädalat tagasi lobises Lukašenka, avaldades siirast kahetsust selle üle, et tal ei õnnestu oma Venemaa kolleegiga hokit mängida, ajakirjanikele ootamatult välja, et “Putin on suur džuudofänn (muide, Venemaa presidendil on džuudos must vöö – toim) ning ühe treeningu ajal nikastas ta vastast tõstes ja heidet sooritades selja”. Millegipärast keeldus Kreml seda teadet kommenteerimast.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email