Torni tänava allee pärnad võidakse muuta vormipuudeks

Kuressaare vanalinna kõrghaljastuse seisundit ja hooldamist käsitlev puude seisundiuuring, mis novembri lõpus valmis sai, pakub muu hulgas välja mõtte hakata Torni tänava allee pärnasid tulevikus hooldama vormipuudena.

Kuna Torni tänava allee on suhteliselt heas seisundis ja puid on pidevalt hooldatud, siis praegu puudub vajadus suuremahuliseks hoolduslõikuseks, märkis uuringu autor, arborist-konsultant Sulev Järve. Lähiaastail tuleb aga kindlaks määrata, kas alleel olevad pärnad võivad vabalt kasvada või on vajadus hakata neid tulevikus hooldama vormipuudena.

“Küsimus on selles, et kas lasta pärnadel lõpuni kasvada, 22–25 meetri kõrguseks, või hakata neid mingil hetkel natukene piirama, et allee jääks enam-vähem ühtlase väljanägemisega,” selgitas Sulev Järve, kelle sõnul on pärnad praegu 15–16 meetri kõrgused. Lisaks südalinna vahetus läheduses asuvatele pärnadele kasvab Torni tänava alleel Vallimaa tänava juures tammesid ja keskosas pooppuid, mis on oluliselt madalamad puud.

Kuressaare heakorra- ja haljastuse spetsialisti Katrin Reinholdi sõnul käsitleb puude seisundiuuring “Kuressaare vanalinna kõrghaljastuse seisundi hindamine ja hooldusjuhiste määramine looduskeskkonna säilitamiseks” tänavavaadete ilmestamiseks olulisi puid. Kuressaare vanalinnas uuriti 266 üksikpuud, sealhulgas looduskaitsealuseid üksikpuid ja Torni tn allee 98 puud, mis moodustavad alleel ilusa terviku.

Kõige enam on uuringus soovitusi puuvõra hoolduslõikuseks või võra kergendamiseks ning oksaharude tugivöödega kokkusidumiseks, uuritud puude hulgast on nende seisundi tõttu soovitatud maha võtta 14 puud, sealhulgas on ka üks tugevate kahjustustega looduskaitsealune harilik robiinia. Hetkel ei ole Reinholdi sõnul hooldustööde teostamist täies mahus kavandatud, kuid vähesel määral annavad soovitused võimaluse hooldustöid suunata ja keelduda kergekäeliselt esitatud raietaotlustest.

Katrin Reinhold ütles, et Kuressaare vanalinnale iseloomulike haljastusviiside säilitamiseks on vaja hakata kavandama traditsiooniliste haljasalade säilitamist ja puude kaitsmist. Selleks on olemas plaan koostada vanalinna haljastuse teemaplaneering, mille üks osa on ka äsjavalminud puude seisundiuuring. Uuring läks maksma 3198 eurot, millest KIK-i toetus moodustas 2718 eurot ja omafinantseering 479 eurot.

Print Friendly, PDF & Email