Pagariäri peab ära viskama tuhandeid leivapakendeid (58)

Pagariäri peab ära viskama tuhandeid leivapakendeid

KODULEIB PAKENDIT EI VAJA: Aivo Kanemägi Angla pärandkultuuri keskuses koduleiba küpsetamas. Foto: Egon Ligi

Kümned tuhanded Karja terviseleiva pakendid on veterinaar- ja toiduameti andmeil kõlbmatud, kuna üks pakendil leiduv sõna ei ole ühtäkki enam sobilik.

Leisi vallas tegutsev Karja pagariäri peab veterinaar- ja toiduameti (VTA) ettekirjutuse kohaselt ära viskama laias laastus 50 000 Karja 820-grammise terviseleiva pakendit. Põhjuseks pakendil toodud väide: “Rukki täisterajahu ja seemnetega Karja terviseleib on kiudaineterikas. Kiudainete tarbimine soodustab seedimist.” VTA leiab, et korrektne lause oleks: “Rukkikiudained aitavad kaasa normaalsele sooletalitusele.”

Karja pagariäri juhataja Aivo Kanemägi kinnitas eile, et see ei ole esimene kord, kui nimetatud toote pakend VTA-le ei sobi. Paar aastat tagasi tuli tellida uued trükiplaadid, sest toote kirjeldusest puudus viide toote tervislikkusele. Kanemägi tõdes, et siis sai pakendi kujundus Tallinnas VTA-ga kooskõlastatud.

“Nüüd oleme sama lõhkise küna ees, et me ei tohi neid kasutada,” ei varjanud Kanemägi oma nördimust. “Need nõudmised, mis on seatud terviseleivale, on meil täidetud.”

Väiketootjana peab pagariäri tellima suures koguses pakendeid ühekorraga, et saada vähegi normaalset hinda. Seni on tellitud pakendeid 100 000 kaupa, aga normaalne oleks lasta korraga trükkida vähemalt 150 000 pakendit.

VTA märgistuse peaspetsialist Tiiu Rand märkis, et probleem on sõnumis “kiudainete tarbimine soodustab seedimist”. See on tervisealane väide, kuid sellist väidet tohib kasutada vaid vastavalt nõuetele. Tänavu 14.

detsembrist tohib toidu kohta esitada vaid Euroopa Liidus lubatud tervisealaste väidete nimekirja kantud tervisealaseid väiteid. Vaid selles nimekirjas olevad terviseväited on Euroopa toiduohutusameti poolt teaduspõhiselt kontrollitud ja heaks kiidetud.

Karja pagariäri pakendil olevat lauset nende hulgas ei ole. Kuigi Rand Karja terviseleivas otsest ohtu inimeste tervisele ei näe, on kõnealune lause siiski tarbija eksitamine. Pikemat tähtaega kui järgmise aasta lõpp, Karja pagariärile olemasolevate pakendite kasutamiseks ei anta.

Saaremaa veterinaar- ja toiduameti järelevalveametnik Ilona Metsrand kinnitas, et Karja pagariäril lubatakse vastavalt nende esitatud taotlusele kasutada valmistrükitud terviseleivapakendeid kuni 31. detsembrini 2013.

Aivo Kanemägi sõnul jõuavad nad määratud tähtajaks ära kasutada kõik järele jäänud 55 000 neljasajagrammise terviseleiva pakendit, kuid suure leiva pakendite ärakasutamiseks kulub aega 2015. aasta keskpaigani.

Kanemägi esmaste arvestuste kohaselt võib rahaline kahju ülejäävate, kõlbmatuks tunnistatud pakendite ja uute trükkimise ettevalmistuse näol küündida peaaegu 2000 euroni. Sellele lisandub kõlbmatute pakendite utiliseerimise kulu, mida ta praegu veel prognoosida ei oska. Ühe võimalusena näeb Kanemägi kohtusse pöördumist, sest sellised otsused hävitavad tema sõnul väikeettevõtluse.

“Me oleme ju ikkagi tööandjad. Sipleme siin elu eest, et plussis püsida, ja nüüd selline asi ning juba teist korda järjest,” ei mõista firmajuht riigiametnike tegevust.

Print Friendly, PDF & Email