Töövaidluste arv suurenes aastaga kolmandiku võrra

Tänavu on Saare maakonnas lahendatud umbes 150 töövaidlust ja see on kolmandiku võrra enam, kui oli eelmisel aastal. 

Saaremaa töövaidluskomisjoni juhataja Evi Ustel-Hallimäe sõnul põhjustavad jätkuvalt enim vaidlusi saamata jäänud töötasud, kuid päris palju on ka neid juhtumeid, kus töötaja taotleb, et töövaidluskomisjon loeks tema töölepingu erakorraliselt lõppenuks ja mõistaks tema kasuks välja sellega kaasneva hüvitise kolme kuu keskmise töötasu ulatuses.

“Nii nagu mujal vabariigis, on ka meil märgatavalt kasvanud tööandja algatatud töövaidluste arv,” tõdes Ustel-Hallimäe, selgitades, et seda enamasti juhul, kui töötaja on eelnevalt esitanud töölepingu erakorralise ülesütlemisavalduse ja tööandja reageerib sellele avaldusega töövaidluskomisjonile, et nõuda töötaja avalduse tühiseks tunnistamist.

Tööinspektsiooni andmetel on Eestis tänavu kolme kvartali jooksul töötajad esitanud töövaidluskomisjonidele kokku 2006 avaldust ja tööandjad 269 avaldust.

Enim töövaidlusi toimus 2009. aastal, mil töövaidluskomisjonidele esitati 6391 avaldust. Pärast seda on töövaidluste hulk langenud ning mullu esitasid töötajad ja tööandjad kokku 2909 töövaidlusavaldust, mis on väikseim arv viimase nelja aasta kestel.

Töövaidluskomisjoni poole pöördumine on tasuta ja lahend saabub tavaliselt kuu aja jooksul.

“Enamik töösuhteid puudutavaid vaidlusi lahendatakse just töövaidluskomisjonides, kus menetlus on lihtsam ja kiirem kui kohtus,” nentis tööinspektsiooni peajurist Elina Soomets.

Töövaidlusotsuseid vaidlustatakse kohtus üha harvem: kui tänavu kolme kvartali jooksul nõuti kohtu jaoks välja 70 otsuse dokumendid, siis mullu sama aja jooksul läks kohtusse edasi 185 otsust.

Print Friendly, PDF & Email