Teatrilaval elustub muinaslugu Lumekuningannast

Teatrilaval elustub muinaslugu Lumekuningannast

HEA VÕIDAB KURJA: Gerda (Airike Vipp) suudab Lumekuninganna lummusesse sattunud Kai (Vootele Mets) taas endiseks südamlikuks poisiks muuta. Foto: Sander Ilvest

Elasid kord tavaline poiss Kai, tavaline tüdruk Gerda ja vanaema. Nii algab Kuressaare linnateatri etendatav muinasjutt Lumekuningannast ja purunenud peeglite kuningriigist.

Pingi juurde astub poiss, käes viiul ja poogen. Sätib mütsi maha ja tõmbab poognaga üle keelte. Kõlavad kräunuvad helid ei tee mängijale nimega Kai – kelle rollis Kuressaare muusikakooli viiulipoiss Vootele Mets – just au.

Poiss on kurb, sest ilm on kõle ja päikest vähe.

“Oled nukker jälle? Ole pealegi,” lausub nukrale lapsele lohutavalt pingi juurde astuv vanaema (Aime Käen).

Äkki saabub Kai, vanaema ja neid otsima tulnud Gerda (Airike Vipp) juurde suursugune sätendavais rõivais võõras naine – Lumekuninganna (Piret Rauk) – ning kingib Kaile peegli. Ja laval hakkabki hargnema muinasjutt täis seiklusi ja ootamatuid kohtumisi.

Köitev ja ilus lugu

Lavastaja Aarne Mägi sõnul köitis Lumekuninganna lugu teda juba lapsena. “Mu lemmiktegelane pole seal mitte see poiss ega tüdruk, vaid Lumekuninganna ise,” avaldas ta põhjuse, miks ta loo dramatiseerida otsustas.

Kai osatäitja valikul ei olnud määrav viiulimänguoskus, kinnitab Mägi. “Tahtsin aga, et oleks pill, ja viiul oleks ju ilus. Vootelet teadsin juba aasta alguses, ta on väga aktiivne ja terane poiss. Airikesega olen koostööd teinud aga juba varemgi.”

Publikule jutustatav lugu on koolitunni pikkune – 45 minutit.

Lavakujundus on napp, dekoratsioonid pea olematud. Tahaplaanile seatud valgele kangale projitseeritakse aga animeeritud pildid – tuledes linn, küdev kamin, taevas lendav vareseparv. “Mina eelistan puhast lava, mulle ei meeldi papist maailm,” ütleb Mägi, kiites Peeter Ritso kunstnikutööd.

“See on uuenduslik, dekoratsioonide koha pealt mitte just tavaline tükk,” leiab ka Gerdat mängiv Airike Vipp. Lavastust nimetab Airike kaasahaaravaks ja värvikate tegelastega looks. “Nii mõnigi neist võib lastele palju nalja pakkuda,” lausub ta.

Praegu Saaremaa ühisgümnaasiumi 11. klassis õppiv Airike sattus teatrilavale juba päris väikese tüdrukuna, mängides Tiiu Haaviku võimlemisrühma lapsena Ellen Teemuse jõululavastuses päkapikku.

Edasi tuli Saaremaa rahvateater ja selle noortetrupp, mullu aga Silla roll Kuressaare linnateatri lavastuses “Oma saar” ning osa lastetükis “Pikapäkk kadus ära”.

“Kuna huvi teatri vastu on mul alati olnud, mõtlen ka lavakasse proovida,” avab Airike oma tulevikuplaane. Praegu on tal õppimise ja näitlemise kõrval tegemist küllaga – oma nõuavad nii kooli laulukoor, töö õpilasesinduses, tervisesport kui ka SÜG-i üheteistkümnendike traditsiooniline kabaree-etendus.

Oma lavakaaslast Vootele Metsa iseloomustab Airike andeka poisina, kes tegutseb mitmel rindel korraga ja jõuab palju. “Tema on tulevikulootus,” resümeerib Airike.

Esimene kogemus

Samuti Saaremaa ühisgümnaasiumis, aga 4. klassis õppiva Vootele Metsa jaoks on roll “Lumekuningannas” esimene kogemus astuda üles näitlejana päris teatrilaval. “Varem olen mänginud ühes klassietenduses,” märgib ta.

Publiku ees esinemise hirmu poisil siiski ei ole – muusikakooli viiuliõpilasena on tal seda korduvalt teha tulnud. Vootele tõdeb, et kuna tegemist on tal palju, on vahel probleeme aegade sättimisega. “Aga muidu saab hakkama,” lausub ta. Kui talle tulevikus peaks veel teatrirolle pakutama, siis… “Kindlasti olen nõus,” teatab Vootele.

“Lumekuninganna” piletitest on Aarne Mägi sõnul aga vähemalt kaks kolmandikku juba välja müüdud.

Uus lavastus

“Lumekuninganna ehk Purunenud peeglite kuningriik”
• Hans Christian Anderseni muinasjutu dramatiseering
• Lavale seadnud Aarne Mägi
• Lavapildid Peeter Ritso
• Laulud viisistas Laine Lehto
• Mängivad: Piret Rauk, Airike Vipp, Vootele Mets, Aime Käen, Tiia Marist ja Priit Lõhmus
• Tehniline teostus: Laivi Koppel, Ahto Matt, Allan Kallaste, Urmas Rämmal
• Esietendub 6. detsembril

Print Friendly, PDF & Email