PÖFF saabus lume ja kahe näitusega (FOTOD)

PÖFF saabus lume  ja kahe näitusega

RIKASTAB PIMEDAID ÕHTUID: Kuressaare PÖFF-i ema Heli Jalakas ja erikülaline Mark Soosaar rõõmustavad festivali Kuressaarde jõudmise üle. Foto: Sander Ilvest

Neljapäeva õhtul lumises Kuressaares avalöögi saanud Pimedate Ööde filmifestival pakub publikule lisaks väärtfilmidele uudistamiseks kaht kino- ja filmiteemaga seotud näitust.

“Kas teate, mitu kino tegutses praeguses Saare maakonnas aastal 1960?” küsis Kuressaare PÖFF-i korraldajate kutsutud külaline, filmimees Mark Soosaar Teatrikinno festivali avama tulnud huvilistelt. “Kolmkümmend,” kostis rahva seast üks pakkumine.

“Nii see võis olla küll, kino oli juba igal pool, pea igas sovhoosi-kolhoosikeskuses,” lausus Soosaar. “Ja kas teate, mitu kino on praegu Eestis kokku? Kuus-seitse, kui sedagi.”

Just kinost ja kinoajaloost annab ülevaate Saaremaa muuseumi koostatud väljapanek teatrimaja sinises saalis. Külastajat tervitavad vana prožektor ja kinoprojektor, uurida saab Saaremaaga seotud filmiplakateid, maakonna enam kui saja aasta pikkust kinoajalugu tutvustavaid stende ja muid filmide näitamisega seotud materjale, näiteks kinomehe päevikut.

Teatrimaja valge saali seintele on Mark Soosaar aga üles seadnud oma fotonäituse “Minu elu kui filmis”. “Oma esimese, Smena fotoaparaadi ostsin pärast neljandat klassi, kui olin kogu suve töötanud Audru sovhoosis,” rääkis Soosaar. “Piltnik olen ma alates 11. eluaastast.” Esimese filminigi ei läinud enam kaua aega. “Selle tegin 8. klassis, kui olin taas sovhoosipõllul nii palju raha teeninud, et sain oma esimese filmikaamera osta,” meenutas Soosaar.

Mark Soosaare hinnangul tasub selliseid üritusi nagu PÖFF korraldada ka väljaspool suuremaid linnu. “Kogu kultuuritegemine ja raha koonduvad Tallinna,” tõdes ta. “Ülejäänud Eesti seisab aga valikute ees, kas kolida ära Tallinna või hoopis välismaale.”

Homme on Kuressaare PÖFF-i viimane päev, mille filmiprogrammile paneb punkti kogu perele mõeldud linateos “Kauboi” (režissöör Boudewijn Koole, Hollandi 2012).

 

 

Print Friendly, PDF & Email