Kõne Iffile

Täna räägime Iffiga sügistalvisest pimedast ja külmast ajast, mis paljud meist morniks muudab ning mille lõppu me kannatamatult ootame.

Oleks patuasi öelda ja kõlaks täitsa valesti, kui ütleksin, et mulle see praegune aeg väga meeldib. Kuna olen suve laps, siis mulle meeldib valgus. Selle kellakeeramise tõttu hakkab meil öö pihta aga juba kella kolme paiku ja see on valus.

Samas, kui kogu aeg rääkida, et oh kui pime ja kõle ja värvitu see maailm on, siis ega see tuju paremaks muuda. Pigem on minu jaoks tähtis looduses natuke ringi liikuda. Kui esmapilgul seda ainult hallimustavalge-kirjut loodust lähemalt vaadata, selgub, et ka kaamoseajal on värvid ja väga ilusad värvid. Need tuleb üles leida. See toidab meeli.

Kui pole õigeid rõivaid seljas, siis võidki ilma üle viriseda, aga kui paned end soojalt riidesse ja lähed loodusesse, on tuju hea. Aga vaatamata sellele ootan aega, mil päev hakkab jälle kukesammu võrra pikemaks minema.

Ega mul siin talve ajal eriti tegemist pole. Hommikul üles tõusnud, pean pikki vestlusi oma kassikese Tripsuga. Annan teada, mis ma ilmaelust mõtlen. Tema noogutab ja teeb oma vigureid. Kui mõni kõrvalt vaataks, mõtleks ta kindlasti, et olen peast soe. Mis ma siis muidu kõnnin mööda õue ja räägin valju häälega?

Pärast vestlust kassiga hakkan midagi tegema. Seega – “pensioneerin” sedasi rahulikult. Näiteks täna katan seoses ilma talviseks muutumisega lõpuks roosid kinni. Siin oli kogu aeg nii märg, et ma ei tahtnud neile katteloori peale panna. Aga ju nüüd külmaks ka läheb.

Mõnikord võtan mingi puujupi ja teen näiteks puulusika või mõnd teist tubast pliidiesist tööd. Olen siin Muhus kuulanud ka väga palju muusikat, mida suvel ja samuti Tallinnas olles ei tee. Eilegi kuulasin läbi viis plaati erisugsut muusikat ja see oli mõnus kogemus.

Muhu kodus olles ma õnneks varavalges kütma hakkama ei pea. Tule teen pliidi alla siis, kui hakkan lõunasööki valmistama. Ahju kütan umbes üle kolme päeva, sest see maja peab päris hästi sooja.

Viimase satsi talvepuid sain veel oma emakodust, ise saagisin ja lõhkusin. See lõbu lõpeb mul aga otsa ning järgmisel aastal pean küll kütet muretsema. Kuna olen oma kodu ümbert võsa maha võtnud, saab ka siit kütet päris palju. Pean vist ka ühe suure puu maha võtma, sest see ähvardab mu maja katust. Seega hädajuhul saan veel mitu aastat oma puudega läbi. Kui need otsa saavad, tuleb osta saetud-lõhutud puid. Siis jääb mulle lappimise rõõm.

Paljud võivad ju mõelda, et talvel elaks pigem linnakorteris kui maakodus, aga kui mina nii mõtleksin, miks ma siin Muhus siis üldse oleks? Meil on ka Tallinnas pisike korter, aga Muhu on ikka kodu ja ma tahan siin olla. Puudetoomine, tulehakatise lõhkumine ja tuletegemine ei ole mingi vaev, vaid pigem rõõm. Mina naudin maaelu täiega.

Aastatega on seda kohta siin nii palju arendatud küll, et maja ka külmaga hundilaudaks ei muutu, sest on korralikult soojustatud. Isegi kui olen suurema külmaga pidanud siit nädalakese ära olema, on toas ikka mingi 12 kraadi sooja sees.
Vanasti käisid saarlased-muhulased mandril kraave kaevamas – tööd tegemas. Mina pean ka iga nädal kodust ära, mandril tööl käima.

Detsembris on veidi keerulisem aeg. Siis on neid esinemisi ühest servast teise ning mäsu ja möllamist palju. Rohkem ootan nelja jõulukontserti, mida teeme koos ansambel Noorkuu ja Ott Leplandiga. Lisaks on terve ports igasugu muid kontserte – küll Rock Hoteliga, küll Anti Kammistega. Õnnetuna ma ei ohka, aga arvan, et ohkan õnnelikuna, kui detsember on läbi. Siis läheb jälle lahedamaks.

Ent plaadiga, mida teha tahtsin, on hoopiski pull lugu. Plaat on küll juba väljas, aga mitte see, mida lootsin väga teha. Nimelt teatasid produtsendid Aarne Valmis ja Ernst Tael, et kuna olen laulnud igasugu jõululaule erinevate plaatide ja kogumike peale, otsisid nemad need üles ja panid ühele plaadile kokku. Seda jõululaulude plaati ma veel näinud ei ole.

Aga oma uue plaadi teen uuel aastal, sest sellega seotud inimesed on väga hõivatud olnud. Kiiret pole. Lood on olemas, tekstid on olemas ja küll me selle järgmisel aastal ära teeme.

Print Friendly, PDF & Email